نسخه چاپي

1399/06/25 :: ٠٩:٠٢ 

سقوط دیکتاتوری رضا میرپنج و آغاز سلطنت محمدرضا پهلوی با حمایت انگلیس

۷۹ سال پیش در چنین روزی برابر با بیست و پنجم شهریور ۱۳۲۰ شمسی دیکتاتوری رضاخان میرپنج ساقط و سلطنت پسرش «محمدرضا پهلوی» با حمایت انگلیس(1320هجری شمسی) بر ایران شروع شد.

سقوط دیکتاتوری رضا میرپنج  و آغاز سلطنت محمدرضا پهلوی با حمایت انگلیس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی نبلیغات اسلامی پس از تهاجم ارتش سرخ شوروی از شمال و ارتش انگلیس از غرب و جنوب به ایران و اشغال نظامی ایران در جریان جنگ جهانی دوم، رضاخان در ۲۵ شهریور ۱۳۲۰، پس از شانزده سال دیکتاتوری و استبداد مجبور به استعفا و تبعید از ایران گردید و فرزندش محمدرضا پهلوی با همکاری انگلیسی‌ها بر سر کار آمد. رضا خان در ابتدا قصد رفتن به هندوستان را داشت، اما در طی سفر به او اطلاع دادند که دولت انگلیس با رفتن او به هندوستان مخالف است. سرانجام رضاخان را به جزیره 'موریس' در اقیانوس هند و پس از مدتی به 'ژوهانسبورگ' در آفریقای جنوبی تبعید کردند. رضا خان چند سال بعد در ۴ مرداد ۱۳۲۳ شمسی (۲۶ ژوئیه ۱۹۴۴) میلادی در آفریقای جنوبی درگذشت.
  
 
 
تقویم تاریخ؛ از حمله یزید به مکه تا سقوط رضاخان
 
 

خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 4

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 40472

  • بازديدکنندگان امروز : 1412

  • کل بازديدکنندگان : 2138310

پیوندها