نسخه چاپي

1399/07/23 :: ١٣:٥٨ 
در آستانه انتخابات آمریکا؛

شورای آتلانتیک: تشدید تحریم‌ بانک‌های ایرانی، اقدامی نمایشی است

یک اندیشکده آمریکایی در ارزیابی خود از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، آنها را اقدامی نمایشی و به لحاظ راهبردی کم اهمیت، تلقی کرد.

شورای آتلانتیک: تشدید تحریم‌ بانک‌های ایرانی، اقدامی نمایشی است

اندیشکده «شورای آتلانتیک» آمریکا در یادداشتی به قلم «برایان اوتول» به تحلیل اقدام اخیر واشنگتن مبنی بر توسعه دامنه تحریم بانک‌های ایرانی پرداخت.

این اندیشکده در ارزیابی خود به این نکته اشاره کرد که به رغم هیاهوی برخی سناتورهای جمهوریخواهِ مخالف ایران، اقدام هفته گذشته وزارت خزانه‌داری آمریکا، بیشتر نمایشی است تا اثرگذار.

در بخشی از تحلیل ارائه شده از سوی شورای آتلانتیک می‌خوانیم: صرف‌نظر از غیرعقلانی بودن ویرانی اقتصاد یک کشور آن هم در میانه بحران کرونا، تحریم‌های جدید که شامل حال ۱۶ بانک می‌شود از اهمیت راهبردی برخوردار نیستند چراکه بخش بانکی ایران از قبل هم تحت رژیم تحریمی شدیدی قرار داشت. با این حال، نمی‌توان این ادعا را نیز مطرح کرد که تحریم‌های جدید هیچ تاثیر سوئی بر وضعیت معیشتی مردم نداشته حال آنکه شرایط بازگشت دولت احتمالی جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ به برجام را هم دشوارتر می‌کند.

این اندیشکده می‌افزاید: به این ترتیب، علاوه بر تحریم‌های اولیه، تحریم‌های ثانویه هم شامل حال این ۱۶ بانک می‌شود حال آنکه در واقع، اغلب اقدامات تجاری ایران پیشتر هم تحت تاثیر تحریم‌های ثانویه بوده‌اند و این در دیگر موارد نظیر فعالیت موشکی ایران هم صدق می‌کند.

علاوه بر این، تجارت خارجی نیازمند دسترسی به دلاری است که ذخایر عمده آن نزد بانک مرکزی ایران نگهداری می‌شود که از قبل هم تحت شدیدترین تحریم‌ها بوده است.

به نوشته شورای آتلانتیک، اثرگذارترین کارتی که آمریکا با تحریم‌های جدید رو کرد؛ هرچه دشوارتر کردن تجارت اقلام بشردوستانه‌ای است که ظاهراً از تحریم معاف هستند.

مشکل دیگر احتمال اثرگذاری این تحریم‌ها بر سیستم جهانی تبادل پیام بین بانکی است زیرا تحریم‌های ثانویه آمریکا می‌تواند نهادهای مالی را از تبادل پیام با بانک‌هایی که متهم به مشارکت در تروریسم یا انتقال تسلیحات کشتار جمعی هستند؛ منع کند.

در هر صورت به نظر می‌رسد این تحریم‌ها بیشتر با هدف تطمیع جمهوریخواهان جنگ طلب کنگره اعمال شده و اهداف انتخاباتی را دنبال می‌کند. منبع: خبرگزاری مهر


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 2

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 823080

  • بازديدکنندگان امروز : 584

  • کل بازديدکنندگان : 2336051

پیوندها