نسخه چاپي
1399/05/11 :: ١٢:٥٨ 
سید محمد حسینی:

مراسم های انقلابی، آثار و برکات فراوانی دارد که قطعا باید به همین روش ادامه پیدا کند

معاون امور راهبردی، دولت و مجلس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: مراسم های انقلابی، آثار و برکات فراوانی دارد که قطعا باید به همین روش ادامه پیدا کند.

مراسم های انقلابی، آثار و برکات فراوانی دارد که قطعا باید به همین روش ادامه پیدا کند

به گزارش پایگاه اطلاع سانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، به‌مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی‌، گفتگویی را با سیدمحمد حسینی معاون امور راهبردی، دولت و مجلس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی انجام دادیم و پای صحبت های او درباره این نهاد انقلابی، نشستیم که در ادامه می خوانید.

حسینی درباره اهمیت برگزاری مراسم‌هایی همچون ۹دی و ۲۲ بهمن در ایجاد رویش‌های جدید و تقویت و بازآفرینی آرمان‌های اسلامی گفت: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از نهادهای باسابقه انقلابی است که از مردادماه سال ۵۹ کار خود را آغاز کرده است. با توجه به اینکه  این ضرورت احساس شد که‌ مردم ‌باید در صحنه باشند، ایام الله گرامی داشته شوند و پیام‌های انقلاب اسلامی به نسل‌های جدید انتقال یابد و همچنین یک انسجام و هماهنگی در بین گروه‌های مختلف مردمی ایجاد شود و از پراکنده  و موازی کاری های اول انقلاب جلوگیری شود، تصمیم گرفته شد مسئولیت هماهنگی، برنامه ریزی و‌نظارت بر اجراب برنامه های رسمی ومناسبت های ملی و انقلابی به شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی سپرده شود . این شورا انصافا در طول سال هایی که تشکیل شده، موفق عمل‌کرده است و بخوبی توانسته تقسیم کار کند و از ظرفیت نهادهای دیگر برای برگزاری مراسمات دینی، ملی و انقلابی کشور استفاده کند. اگر نهادی مانند شورای تبلیغات اسلامی نبود شاید به تدریج دستگاه‌های دیگر هم مناسبت های انقلابی را فراموش می کردند و به کارهای اختصاصی خود می پرداختند. مانند بسیاری از کشورهای دنیا که چنین برنامه‌هایی ندارند و شاید برای گرامیداشت سالگرد انقلاب شان تنها یک برنامه صوری و تشریفاتی برگزار می‌کنند که آن هم بیشتر در بین نیروهای نظامی شان وجود دارد و مردم نقش آنچنانی در این برنامه‌ها ندارند . لذا برگزاری مراسم متعدد انقلابی که اوج آن در 22 بهمن و روز قدس است، با مشارکت دادن مردم  و ارتقای دانش سیاسی آنها کار بسیار ارزشمند و قابل توجهی است. اینکه پیام انقلاب، آرمان ها و اندیشه امامین انقلاب به نسل جوان منتقل می شود؛ همین مسئله سبب رویش‌های جدید می‌شود و نوجوانان و جوانانی که به تدریج وارد صحنه می‌شوند و از اهداف بلند نظام اسلامی صیانت می‌کنند.

وی افزود: نکته دیگر اینکه برگزاری برنامه‌های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، باعث نمایش اقتدار جامعه اسلامی است و مردمی بودن نظام اسلام را نشان می‌دهد. مردم با حضور خود در این مراسمات نشان می‌دهند که همچنان پایبند به آن ارزش‌ها و آرمان‌ها هستند. در حالی که دشمن تلاش می‌کند بین مردم و مسئولان و آرمان‌های نظام فاصله بیندازند و کاری کند تا مردم دست از اعتقادات خود به نظام و انقلاب بردارند اما این مناسبت‌ها و راهپیمایی‌ها یک شور و نشاط مجددی در مردم ایجاد می‌کند؛ در هر صورت برگزاری مراسمات انقلابی، آثار و برکات فراوانی دارد که قطعا باید این شیوه و روش ادامه پیدا کند.

 حسینی در مورد اصلی‌ترین وظیفه و رسالت این نهاد در مقطع کنونی گفت:  شاید این فکر در برخی بوجود بیاید که بعد از گذشته 41 سال از پیروزی انقلاب، چه ضرورتی دارد که مجددا هر ساله 22 بهمن را جشن بگیریم؟ باید  با برگزاری هر چه باشکوه تر این برنامه‌ها برای نسل جوان که در آن ایام نبودند، آرمان های انقلاب تبیین شود. برای این مسئله نیاز است شورای همانگی تبلیغات اسلامی، یک ارتباط بهتری با نخبگان و اندیشمندان جامعه داشته باشد و ارزیابی و نقدشان را از برنامه‌های قبلی جویا شود و به راهکارهای جدیدی که ارائه می شود، توجه کند و حتی از تجربیاتی که دیگر کشورها دارند، استفاده کند و همچنین کارهای مناسب و تاثیرگذاری که در یک شهرستان انجام می‌شود را به کل کشور تعمیم دهد.

وی گفت: انتخاب شعارهای مناسب برای برنامه‌های هر ساله مهم است و باید همیشه حرف نو برای گفتن داشته باشیم و بعد هم علاوه بر مراسمی که در تقویم ذکر شده است باید یک تحلیل مداوم از اتفاقات منطقه و جهان داشته باشیم که هر اتفاقی افتاد بتوان فراخوان داد و مردم را جمع کرد .

سید محمد حسینی در ادامه با اشاره به تحریم های ناعادلانه و هجمه‌ های گسترده علیه کشور و تاثیر یادآوری‌ حماسه‌های ملی و مناسبت‌های  انقلابی در حفظ انسجام و همدلی مردم و تحقق اهداف انقلاب بیان  داشت: دشمن در حال پمپاژ یاس و ناامیدی در میان مردم است در حالی که وقتی این مناسبت ها برگزار می‌شود و مردم در کنار هم قرار می‌گیرند، احساس قدرت می ‌کنند و حس امیدواری در بین آنها ایجاد می شود. به آنها یادآوری می‌شود که در اوایل پیروزی انقلاب و دوران جنگ شرایط سخت تری هم داشتیم  ولی وقتی عزم و اراده عمومی به مساله ای تعلق می گرفت، می توانستیم مشکلات و موانع را پشت سر بگذاریم. همان ایمان مردم، انسجام و پایبندی شان به رهبری علل پیروزی انقلاب بوده  که هم اکنون نیز می تواند عامل انسجام باشد. ما در کشور به طور طبیعی اختلاف دیدگاه‌ها و سلایق داریم و چه بسا افراد روز به روز فاصله بیشتری از هم بگیرند ولی وقتی ما همه در فکر تعالی و پیشرفت کشور هستیم در چنین برنامه‌هایی دلها به هم نزدیکتر می شود و آن فاصله ها کمتر و اشتراکات بیشتر می شود و اینکه می فهمیم دشمن مشترک داریم و همه باید در کنار هم دست  در دست هم بدهیم و شرایط کشور را بهبود ببخشیم. این اجتماعات باشکوه می تواند هم دوستان انقلاب را خوشبین و امیدوار کند و هم دشمنان ما را مایوس و دلسرد کند که راه به جایی نخواهند برد  با خصومت هایی که انجام می دهند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در آستانه 40 سالگی این نهاد مردمی و انقلابی و تجربه های ارزشمندی که به دست آورده است، یکی از کارهایی که می‌تواند مدنظر قرار دهد، نقش دهی بیشتر به اقشار مختلف بویژه جوانان و حتی کودکان و نوجوانان در مراسم و راهپیمایی های انقلابی است. تا با عهده گیری نقش های مختلف در این‌ مراسمات، خاطرات خوبی در اذهان این نسل های جوان‌شکل بگیرد. همچنین ایجاد تنوع در برنامه ها در مراسمات انقلابی مهم است و باید از افراد نخبه و دارای ابتکار و خلاقیت استفاده شود و رسانه ها و فضای مجازی می توانند فضاسازی خوبی برای این مراسم داشته باشند، باید  در طول سال فعالیت های مختلف وجود داشته باشد و این اقدامات‌، منحصر به زمان برگزاری مراسمات نشود. نکته دیگر اینکه سخنرانانی که برای مراسمات دعوت‌می شوند مردم باید احساس کنند تحلیل خوبی عایدشان می شود و به ابهاماتشان جواب داده‌می شود لذا آن سخنران باید احاطه به مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور داشته باشد. بعد از هر مناسبت باید یک برنامه عملکرد  از دستگاه های مشارکت کننده داشته باشند و دستگاههایی که خوب کار کردند، تشویق شوند.


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 2

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 730531

  • بازديدکنندگان امروز : 171

  • کل بازديدکنندگان : 1912554

پیوندها