نسخه چاپي
1399/05/08 :: ١٢:٠٧ 

ضرورت یک پاسخ به آمریکا

برخورد هوشمندانه و نامتقارن با این حرکت تروریستی آمریکا موضوعی است که باید به آن با در نظر گرفتن همه گزینه‌های ممکن اندیشید.

ضرورت یک پاسخ به آمریکا

 

تهدید هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران در آسمان کشور سوریه از سوی آمریکایی‌ها، این روز‌ها محور تحلیل و نگاه محافل داخلی و خارجی است. این حرکت یک تهدید آشکار و عملی علیه ایران و صلح و امنیت منطقه بود تا بدین‌وسیله آمریکایی‌ها دندان خود را به ما نشان دهند. با این حرکت آمریکا در وهله اول می‌خواست حساب کار دست ایران بیاید و در مرتبه دوم هدفش آزمایش کردن اراده و هوشیاری سیاسی و دفاعی ما بود که ببیند چقدر در مقابل تهدیدات آمادگی پاسخگویی متناسب را داریم و اراده واقعی ما در این صحنه‌ها چیست؟ اگر چه این اقدام به روایت آمریکایی‌ها یک اقدام ساده بوده و قصد تهدید هواپیمای مسافربری ایران را نداشته‌اند. البته در مورد آزمایش کردن اراده ما در برخورد متقابل قبلاً در ترور سردار آسمانی (شهید قاسم سلیمانی)، به نتایجی که باید برسند، رسیده بودند.

آمریکا با هر هدفی این حرکت را انجام داده باشد، مهم این است که این اتفاق افتاده و ایران اسلامی این‌گونه حرکت‌ها را از آمریکایی‌ها بعد از انقلاب و در زمان جنگ تحمیلی و حوادث مختلف تجربه کرده است، پس لازم است فرماندهان و مسئولان ایرانی با اتکا به تجربه تاریخی خود، این حرکت را درست تحلیل کنند و متناسب با آن پاسخ دهند.

۱- آمریکا باید بداند که ایران فریب او را نمی‌خورد و دارای تحلیل دقیق از تهدید‌هاست و برای هر حرکت او ضمن تحلیل درست، متناسب، هوشمند و عاقلانه، به دور از احساسات لحظه‌ای و با راهبرد مشخص برنامه دارد.

۲- آمریکا باید در پاسخ ما - هر چه باشد - اراده محکم و خلل‌ناپذیر کشور و همه طیف‌ها در دفاع از حقوق حقه ایران اسلامی را لمس کند و بداند که این اراده در مشکلات محکم‌تر و سخت می‌شود و سست نشده است.

۳- درست است که دستگاه‌های حقوقی بین‌المللی همواره به دلیل نفوذ قدرت‌های بزرگ به وظایف خود درست و با دقت عمل نمی‌کنند و این جای تأسف دارد، اما ما هم به خوبی از ظرفیت‌های قانونی در جهان برای برخورد‌های غیرقانونی و آشوب‌طلبانه و تروریستی آمریکایی‌ها که همواره صلح و امنیت جهان را به خطر می‌اندازند، به خوبی استفاده نکرده‌ایم، و لازم است که با برنامه‌ریزی هدفمند و تأثیرگذار در این زمینه به گونه‌ای ورود پیدا کنیم که برای آمریکا هزینه‌بردار و بازدارنده باشد.

۴- برخورد هوشمندانه و نامتقارن با این حرکت تروریستی آمریکا موضوعی است که باید به آن با در نظر گرفتن همه گزینه‌های ممکن اندیشید، به گونه‌ای که آمریکا بداند که اگر دچار اشتباه دیگری شود و حرکتی نامتعارف علیه ایران و منافع آن انجام دهد، برخورد متناسب با آن را دریافت خواهد کرد. بخصوص «هشیار باش» به نخبگان و آزادی‌خواهان آمریکا که بدانند دولتمردان آن‌ها از چه عملکردی برخوردارند و چگونه ضمن انجام این اقدام تروریستی به آن اعتراف هم می‌کنند و این یعنی به مخاطره انداختن صلح، عدالت و امنیت آمریکا و جهان؛ بنابراین لازم است با نگاهی بازدارنده و اقدامات دقیق و هوشمندانه از جهات مختلف به خصوص در حوزه‌های دفاعی، امنیتی، حقوقی و فرهنگی - اجتماعی یک پاسخ قاطع و محکم به آمریکایی‌ها بدهیم و با خردورزی مدبرانه، به سادگی از کنار این موضوع عبور نشود. ایران مثل همیشه لازم است به نقش خود برای پاسداری از صلح و امنیت مردم منطقه عمل کند.

منبع: خبرگزاری فارس


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 2

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 730517

  • بازديدکنندگان امروز : 124

  • کل بازديدکنندگان : 1912507

پیوندها