نسخه چاپي
1398/11/26 :: ١٢:١٧ 

حضرت زهرا(س)جامع‌ترین الگوی زنانه تاریخ است

حجت‌الاسلام حسن روحانی با بیان اینکه از الگوی فاطمی بالاتر نداریم، گفت: گرچه مریم مقدس در قرآن و همچنین زنان دیگر همچون مادر موسی دارای مقام و شان بلندی هستند اما در عین حال هیچ الگویی بالاتر از فاطه اطهر سراغ نداریم.

حضرت زهرا(س)جامع‌ترین الگوی زنانه تاریخ است

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌ جمهور صبح امروز (شنبه) همزمان با ولادت حضرت زهرا (س) در دومین نشست ملی زن و خانواده که از سوی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه (س) و روز زن اظهار داشت: روز زن، این مظهر عواطف، مظهر هنر و مظهر زیبایی از جانب خداوند و همچنین روز مادر و روز میلاد فرزند فاطمه اطهر و امام راحل را به همه تبریک عرض می‌کنم. فاطمه اطهر به عنوان بهترین الگو و نمونه برای مشی و سلوک زندگی ما و برای خلق و خوی ما می‌تواند الگو و معیار بسیار خوبی باشد.

وی عنوان کرد: گرچه دوران زندگی حضرت زهرا (س) دوران طولانی نبود اما در عین حال کلمات، بیانات، حضور و خطبه معروفش بعد از رحلت پیامبر در مسجد مدینه و تربیت فرزندان برومندش حسنین و زینبین و شیوه او در خانه و همسرداری به عنوان بهترین الگو برای زنان جامعه ماست.

رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: در شرایط امروز ما الگوسازی برای سبک زندگی و رفتار، بسیار حائز اهمیت است. همین که امروز ما به عنوان مراجع اجتماعی برای زندگی می‌خوانیم و می‌نامیم علاوه بر داشتن مقررات، دانش، علم و خردورزی، الگو هم حائز اهمیت است. خداوند می‌توانست اسلام را توسط یک کتاب بر جهانیان عرضه کند اما این کار را نکرد. کتابش را بر قلب انسان والایی به نام پیامبر نازل کرد و گفت او آیه آیه آن کتاب را بر مردم بخواند و تلاوت کند و او عمل به آن آیات را در مقام عمل به مردم نشان دهد.

روحانی افزود: پیامبر علاوه بر اینکه رسول، پیام‌آور، معلم و مبین کلام خدا بود، زندگی او هم الگو، نمونه و شاهد برای جامعه اسلامی بود. یک الگو بهتر می‌تواند هادی انسان باشد و او را هدایت کند.

رئیس‌ جمهور با تاکید براینکه بهترین الگو، الگوی فاطمی است و از آن الگو بالاتر نداریم، گفت: گرچه مریم مقدس در قرآن کریم و زنان دیگر چون مادر موسی دارای مقام و شأن بلندی هستند اما در عین حال هیچ الگویی بهتر و بالاتر از فاطمه اطهر سراغ نداریم.

وی تصریح کرد: نسبت به زنان جامعه ما لازم است چند نکته را به عرض برسانم. دیدگاه همه حتی خانم‌ها به ویژه مردها نسبت به مقام زن باید تصحیح شود. ما به زبان می‌گوییم جنس دوم نداریم، زن و مرد مساوی و هر دو دارای کمالات هستند اما گفتن کافی نیست بلکه در مقام عمل، قانونگذاری و اجرا باید این حقیقت را ببینیم.

روحانی تاکید کرد: اگر زن و مرد از لحاظ خلق، قدرت انسانی، کمالات معنوی و قرب به خدا یکسان هستند پس باید در رفتار، عمل، الگوی زندگی، برخورد و سخن گفتن ما هم این مقام مساوی را ببینیم و مشاهده کنیم.

وی افزود: تردیدی نداریم خداوند زن و مرد را کنار هم قرار داده و به صراحت گفته «مَن عمِل صالحا او ذکر و انثی»، اساسا خدا ما را آفریده و جهان را خلق کرده که محل آزمایش انسان ها باشد. خدا می گوید همه زمین و زیورهای آن و هر آنچه در زمین قرار دادیم برای آن است که نشان داده شود کدام یک از شما بهتر عمل می‌کنید.

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه هرکه بهتر عمل می‌کند کاراتر است و بهتر می‌تواند جامعه را به سمتی ببرد، عنوان کرد: ما شما را، جهان را، زینت را خلق کردیم یعنی دریاها، کوه‌ها و جنگل‌ها؛ همه برای این است که معلوم شود کدام یک بهتر عمل می‌کنید. اینکه می‌گوییم در جامعه اسلامی باید رقابت سالم باشد برای این است که خداوند ما را در یک رقابت سالم آفریده است و در جامعه ما، مدیریت ما و در علم و دانش باید رقابت سالم باشد و این رقابت سالم وقتی امکان پذیر است که موانع را برداریم و فرصت ها را برابر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی فرصت برابر نیست چگونه می‌شود رقابت انجام داد؟ اگر فرصت مرد در مسائل اجتماعی، سیاسی، قضایی، قانونگذاری و فرصت‌های علمی با زن برابر نیست چطور می‌شود این رقابت را انجام داد؟ شما به یکی همه فرصت‌ها را بدهی و به دیگری هیچ فرصت ندهی بعد بگویی این دو مساوی و دارای مقام برابر هستند پس چرا فرصت برابر به اینها ندادیم؟

روحانی گفت: اولین مساله مهم، دادن فرصت برابر و فضای رقابت سالم در جامعه برای زنان است. زنان جامعه ما در طول 41 سال بعد از انقلاب به خوبی نشان دادند که در تمام صحنه‌ها دوشادوش مردها حضور و ظهور پیدا کردند.

رئیس جمهور اظهار داشت: البته در بعضی جاها تعداد خانم ها در مسئولیت بیشتر از مردها است. مثلاً تعداد معلمان خانم ۶۱ درصد است. در آموزش و پرورش آمار بسیار خوب است. در تعداد دانشجویان، دانش آموزان و بهداشت و درمان در مورد بانوان آمار خوب و قابل قبول است.

روحانی ادامه داد: آیا در مسئولیت‌های بالا این موضوع وجود دارد؟ چه می‌شود که چند مدیر تاثیرگذار زن وجود داشته باشد؟ مگر رکن کشور دچار مشکل می‌شود؟ اگر در دولت که جمعی 20 الی 30 نفره هستند، خانم ها حضور داشته باشند، چه مشکلی پیش می‌آید؟ به جز معاونان که دست رئیس‌جمهور باز است چه ایرادی دارد که در وزارت هم دست رئیس‌جمهور باز باشد و بتوان وزیر زن انتخاب کرد؟

وی گفت: مرد و زن برابر و هم جنس هستند. در بحث اقتصاد دیجیتال که در دولت ما در حال توسعه بوده و ما تصویب کرده ایم که حداقل ۱۰ درصد اقتصاد کشور دیجیتال باشد فرصت های بهتر و راحتی برای بانوان برای حضور در اشتغال وجود دارد.

رئیس‌ جمهور افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم بدون هیچ شعاری تاکید کرده‌ام که برای حضور بانوان، جوانان و اقوام و مذاهب تلاش کنید. به همه وزرا گفته شد که حداقل یکی از معاونین، مشاوران عالی یا دستیاران باید از بانوان باشند و خانم های ما باید در این راه ارتقا یابند. بحث ارتقای بانوان همیشه مورد تاکید من بوده‌ است. باید برای نسل‌های دیگر فرصت را مهیا کنیم.

روحانی عنوان کرد: اینکه در دولت ما میانگین سن مدیران هشت‌ سال کاهش پیدا کرده، به این معنی است که نسل جوان در مدیریت کشور حضور داشته باشد و در همین راستا 30 درصد از پست‌ها باید در اختیار بانوان باشد. آخرین آمار سازمان اداری و استخدامی که به من رسید، این میزان قابل قبول است.

وی اضافه کرد: تعداد کل کارمندان بیش از دو میلیون و 379 هزار نفر است، که از این تعداد بیش از 950 هزار نفر را بانوان تشکیل می‌دهند که حدود 42 درصد است.

رئیس جمهور اظهار داشت: این رقم نسبت به گذشته قابل توجه است و رشد خوبی داشته است. طبق مصوبه شورای اداری در سال 96 میزان 30 درصد از مدیران را باید بانوان تشکیل دهند. آمار نیمه اول سال 98 نشان می‌دهد که 26 درصد از پست‌ها را بانوان دارند و تلاش دولت این است که قول‌های داده شده در این زمینه تا پایان برنامه محقق شده و به عدد 30 درصد برسیم.

روحانی ادامه داد: تا پیش از این دولت برخی مشاغل صرفا مردانه بود. مثلاً شغل سفارت پیش از این مردانه بود و بحث حضور بانوان در سفارت موضوع جدیدی بود که تاکنون چهار نفر از خانم‌ها توانسته‌اند سفیر شوند و به وزیر امور خارجه گفته‌ام که بانوانی که صلاحیت دارند، مجددا به عنوان سفیر انتخاب شوند.

وی گفت: مسئولی برایم تعریف می کرد که در سفری با هواپیما متوجه شدم که خلبان یک زن است و ابتدا گفتیم که چگونه این پرواز انجام خواهد شد ولی بعد از انجام پرواز خوب، همه مسافران این خلبان زن را تشویق کردند.

رئیس‌ جمهور افزود: در زمان ما که در حوزه بودیم، طلبه زن نبود و حوزه، فضایی مردانه داشت. وقتی بحث حضور یک زن عالم در اصفهان مطرح شد، همه تعجب می‌کردیم. وقتی من به دانشگاه رفتم، هیچ استاد زنی وجود نداشت ولی بحمدالله در حال حاضر اساتید شایسته‌ای از بانوان داریم.

روحانی عنوان کرد: بانوانی بودند که در رشته حقوق درس می خواندند و موفق بودند. برخی می گویند که وقتی زن وارد جامعه شود، جامعه از اخلاقی بودن فاصله می گیرد؛ این اشتباه است. این تفکر غلط، نادرست و قدیمی است که می گوید مردها را زن ها منحرف می کنند. ما در قرآن این را قبول نداریم.

وی اضافه کرد: آدم و حوا بر اساس قرآن هیچ فرقی با هم ندارند. زن های ما خودشان اهل شرف، عفت و پاکدامنی هستند و جامعه ای بدون حضور فعال زنان اداره نمی‌شود.

رئیس‌ جمهور اظهار داشت: در خانه رهبری عاطفه، آرامش و نظم به عهده بانوان است. زنان آرامش ایجاد می‌کنند. قرآن هم می‌گوید آنکه خانه را مسکن می‌کند، زن است‌. مسکن محل آرامش است و این زنان ما هستند که این آرامش را ایجاد می‌کنند و اگر زن نباشد، آنجا صرفا خانه و خوابگاه است.

 

 

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 2

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 692784

  • بازديدکنندگان امروز : 1326

  • کل بازديدکنندگان : 1567982

پیوندها