نسخه چاپي
1398/10/21 :: ١٠:٢٤ 

19 دی؛سالروز قیام خونین مردم قم+نماهنگ

یاد شهدای گلگون کفن قیام نوزدهم دی ماه گرامی باد.

 19 دی؛سالروز قیام خونین مردم قم+نماهنگ

روز نوزدهم دی ماه، یادآور حماسه بزرگ و با شکوهی است که برگ دیگری از کتاب زرین انقلاب اسلامی را رقم زد. 19 دی سالروز قیام خونین مردم قم است؛ همان روزی که در تاریکی استبداد و ستم روزنه ها را به سوی روشنایی گشود و روند انقلاب را به گونه ای شکل داد که طومار دو هزار و پانصد ساله نظام شاهنشاهی در مدت زمان کوتاهی در هم پیچیده شود. این روز بزرگ و به یاد ماندنی را گرامی می داریم و بر شهیدان و ایثار گران این حماسه جاوید درود می فرستیم .

 

نوزدهم دی ماه روزیست که روزنه ای در سیاهی ظلم و ستم به سوی پیروزی گشود و انقلاب را در مسیر تازه ای قرار داد، روزی که نوید بخش فتح در شهر قم بود، شهری که همواره به عنوان پایگاه اصلی مبارزه علیه نظام استبدادی به شمار می رفت و پس از  درج مقاله توهین آمیز علیه امام خمینی (ره) در روزنامه اطلاعات به تاریخ هفدهم دی ماه 1356، اولین حرکت اعتراض آمیزدربرابرانتشار این مقاله موهن ،توسط روحانیت ومردم قم،در روز هجدهم دی ماه شکل گرفت. در این روز دروس حوزه تعطیل شدومراجع نیز درس خودراتعطیل نمودند. پس از آن بازار قم هم به حوزه ملحق گردید ومردم به همراه علما و روحانیان به منزل مراجع می رفتندوآمادگی خودرابرای اقدام علیه این حرمت شکنی اعلام می نمودند .مراجع هم با سخنان خود، ضمن آرام ساختن مردم وروحانیت وتسلی دادن به آنها،علاوه برمحکوم ساختن نظام در این اقدام توهین آمیز بر ادامه مبارزه واعتراض ها تاکید نمودند.

شاه بعد از قیام نوزدهم دی ماه دست به  اقداماتی از جمله تبعید جمعی از شاگردان امام و کشتار مردم بی گناه در جای جای کشور نمود، اما این حرکت ها باعث شد تا هر چه بیشتر به دوران اضمحلال خود نزدیک شود. قیام 19 دی با مظلومیت شهدا و حرکت روحانیت و مردم به بار نشست و حرکت ساز شد. پیام حضرت امام (ره) روح تازه ای در کالبد مجروح ملت دمید و انقلاب آهنگ و شتاب تازه ای به خود گرفت. مبارزه علیه رژیم طاغوت شکل همه جانبه ای پیدا کرد و خون تازه ای در رگ نهضت جوشیدن گرفت و نقطه عطفی در نهضت اسلامی مردم به رهبری امام خمینی(ره) بود که مشعل انقلاب را شعله ور ساخت و پیروزی علیه حکومت طاغوت را به ارمغان آورد.

یاد شهدای گلگون کفن نوزدهم دی ماه را گرامی می داریم وبه روح پاکشان درود می فرستیم.


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 1

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 646145

  • بازديدکنندگان امروز : 4

  • کل بازديدکنندگان : 1412750

پیوندها