نسخه چاپي
1398/06/10 :: ١٠:٤٤ 

ابعاد عاشورا در نگاه رهبر معظم انقلاب

"درس های عاشورا" از موضوعات مهمی است که رهبر انقلاب به آنها اشاره می کنند. درس ایثار و فداکاری، درس دینداری، درس اخلاص، درس موقع شناسی، درس بصیرت، درس شجاعت،درس قیام للَّه، درس محبّت و عشق و درس آمادگی برای حقّ و برپایی عدل از جمله مواردی است که رهبر انقلاب در این باره به آنها اشاره می کنند.

ابعاد عاشورا در نگاه رهبر معظم انقلاب

 
این پژوهش به شاخص یابی و محوربندی بیانات رهبر معظم انقلاب درباره عاشورا اختصاص دارد. رهبر انقلاب، محرم و عاشورا را سرمشق، عبرت، فرهنگ و جریانی مستمر برای امت اسلامی می دانند و تاکید می کنند که جان در طبق اخلاص گذاشتن امام حسین(ع) درسی تا قیامت است که با رنگ الهی در پیشانی تاریخ اسلام ثبت شده است.


"درس های عاشورا" از موضوعات مهمی است که رهبر انقلاب به آنها اشاره می کنند. درس ایثار و فداکاری، درس دینداری، درس اخلاص، درس موقع شناسی، درس بصیرت، درس شجاعت، درس مواسات، درس قیام للَّه، درس محبّت و عشق و درس آمادگی برای حقّ و برپایی عدل از جمله مواردی است که رهبر انقلاب در این باره به آنها اشاره می کنند.

دسته بندی بیانات رهبر انقلاب درباره عاشورا، ما را به شاخص دیگری رهنمون می شود که عبارت از "اسلام و عاشورا" است. رهبر انقلاب در این باره به زنده ماندن اسلام با عاشورا اشاره و تاکید می کنند عاشورا مانع منحرف شدن اسلام و سبب استوارشدن پایه های مکتب اسلام شد. پیوند خوردن اساس دین با عاشورا نکته دیگری است که رهبر انقلاب از آن سخن می گویند.
"جامعه اسلامی و عبرت های عاشورا" از شاخص های دیگری است که از بررسی بیانات رهبر انقلاب درباره عاشورا به دست می آید. رهبر انقلاب در این باره تاکید می کنند که عاشورا، سرمشق و عبرت برای امت اسلامی و فرهنگ و جریانی مستمر است.

تبلیغ دین به معنای حقیقی کلمه، تبلیغ و روشنگری با هزینه سنگین (به میدان آوردن عناصر انسانی)، تبلیغِ با بصیرت و یقین و حرکت، تبلیغ ِ جریان ساز و گفتمان ساز و تبلیغ با دو شرط عملی «یخشونه» و « و لا یخشون احدا الّا اللَّه» از مواردی هستند که در زیرمجموعه شاخص "تبلیغ عملی و واقعی امام حسین (ع) در حادثه عاشورا" قرار می گیرند.

رهبر انقلاب همچنین محرم و عاشورا را پشتوانه انقلاب می دانند و در این باره به جلسات حسینی به عنوان منبرهای تبلیغاتی بسیار مهم، لزوم پرتپش و پرقدرت باقی ماندن محرم و حادثه عاشورا، نقش محرم و عاشورا در شکل گیری حماسه نهم دی و تناسب هویت و حقیقت بسیج با هویت محرم و عاشورا اشاره می کنند.


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 2

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 604174

  • بازديدکنندگان امروز : 25

  • کل بازديدکنندگان : 1303698

پیوندها