نسخه چاپي
1398/05/28 :: ٠٨:٥٠ 

غدیر روحی در کالبد دین

غدیر، مظهر زیبائیها، کمالات و ارزشهاست غدیر، اوجی است که فراتر از آن تصور نمی‌شود غدیر، روحی است در کالبد دین غدیر جانی است در پیکر اسلام غدیر، غایت تلاشهای انبیاء و فرستادگان الهی است.

غدیر روحی در کالبد دین

غدیر تجلیگاه رضایت خداوند از دین است. غدیر فرودگاه وحی الهی است و بشارت اتمام نعمت و اکمال دین خداوندی است. غدیر زمینه‌ساز طرح عظمتهای امیرالمؤمنین علی(ع) برای سیدالمرسلین است. غدیر محور تجمع حق مداران عالم است.

و غدیر ملاک گزینی برای جامعه اسلامی است، غدیر رفعت بخش علم و تقوی و جهاد و فداکاری دراندیشه انسان است و غدیر…

این همه عظمت از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ چگونه می‌شود یک موضوع، یک مفهوم، یک روز و یک شخص  این قدر عظمت می‌یابد که عقلها از درک آن عاجز و دیدگان تیزبین از نظاره بر اوج آن قاصرند.

با اندکی تأمل بر جایگاه انسان در عالم هستی و توجه به مقام خلیفة الهی انسان که بالقوه در تمام آدمیان زمینه دارد ظهور انسان کامل و مصداق واقعی خلیفة‌ا… همه این دشواریها را گره گشاست.

خداوند کمال نورش را بر پیامبر خاتم ابتدا کرد و استمرارش را در وجود شریف امیرالمؤمنین علی(ع) مستقر ساخت و در نسل مبارک آن حضرت جاری کرد تا هدف خلقت محقق گردد. در مقابل ولایت و غدیر هر چه گفته شود و هر چه به رشته تحریر درآید نمی‌تواند بیانگر ذره‌ای از آن عظمت اوج باشد.

در راستای غدیر و طرح آن و حاکمیت آن بر اندیشه‌ها و جاری‌ شدن آن بر زندگی انسانها هر چه بکوشیم جا دارد و هر چه بفهمیم دانستن بیشتر زمینه دارد. و اساساً دانستن مقدمه‌ای است بر تلاش و خوب دانستن و خوب فهمیدن عملکرد دقیق‌تر و مؤثرتر را در پی دارد.

عرصه غدیر عرصه‌ای است که هر که بهتر بفهمد بیشتر پای در راه می‌نهد و هر که پای در راه نهد در جاده پیروزی وموفقیت قرار گرفته است چرا که در مسیر بودن، خود نیمی از پیروزی است.

غدیر عرصه طرح مسئله ولایت و حاکمیت الهی است، حاکمیتی که منشأ تمام راستی‌ها، درستی‌ها، زیبائی ها و خوبی هاست و در یک کلام راز همه تعالیم الهی و مقصود خلقت و شناخته‌شدن خدا در تعبیر «کنت کنز مخفیا» می‌باشد.

با طرح حاکمیت خدا مسیر پیگیری اهداف الهی روشن شد و جاده نیل به مقصود طراحی و ترسیم شد. بی‌جهت نیست که خداوند در آیاتی که در هجدهم ذیحجه ـ حجة الوداع بر پیامبر خویش نازل می‌کند در کنار امر بر نصب ولی که محور حاکمیت الهی است مسیری بی‌تأمل پیش روی پیامبر رحمتش قرار می‌دهد که نصب ولی خدا برابری می‌کند با همه تلاشهای پیامبری‌.

و چه زیبا آن رسول رحمت و آن نور الهی استمرار خویش را تصویر می‌کند و پیام الهی را ابلاغ می‌نماید.
و اما امروز ما چه نسبتی با این عظمتها و رسالتها داریم؟ پاسخ این سئوال را رهبر انقلاب (در تاریخ ۷۹/۱۲/۲۴) به نحوی جامع و زیبا بیان فرموده‌اند:
«امروز ما ـ هم مسئولانمان و هم مردم ما ـ در قبال مسئله غدیر مسئولیم. مسئولان کشور باید سعی کنند اعمال و رفتار و حرکات و سکنات و برنامه‌ریزی هایشان را به گونه‌ای تنظیم کنند که با هدف‌های اسلام، که همان هدف‌های غدیر است تطبیق کند.»
 
غدیر چون خورشیدی است که کرامتش بر همه، در هر جایگاه و مقام و رتبه‌ای داشته باشند ریزان است.

اما در این میان رسالتمداران اندیشمند و آگاه را رسالتی دیگر است. ترویج غدیر، معرفی غدیر و تعیین جایگاه ولایت در سعادت انسانها، تعظیم و بزرگداشت آنچه منتسب به ولایت و غدیر است رسالتهایی هستند که هیچکس در ورود به این عرصه شایسته‌تر از شایستگان اندیشمند و آگاه و بافضیلت نیست.

برای انجام کارهای بزرگ انسانهای بزرگ جایگاه والاتری دارند و امید بر آمدن از عهده کار نیز در ایشان افزونتر است. و جای تبریک و شاد باش دارد بر کسانی که بر وصف غدیریان پیوسته و با عشق و شور و حرارت اهداف غدیر را هدف خویش ساخته و از هیچ کوششی در این راه دریغ نمی‌ورزند. کسانی که در موقعیت های اجتماعی و مسئولیتی بالا  خود را در قبال عظمت غدیر ناچیز می‌یابند و حضور در عرصه ترویج پیام و حاکمیت مقصود و منظور خداوند از آفرینش غدیر که همانا حاکمیت الهی و استمرار ولایت تامه محمدیه (ص) با ولایت امیرالمؤمنین و امامان معصوم(ع) از فرزندان آن حضرت است را افتخاری بزرگ برای خود می‌شمارند و منصب ولایتمداری و مجاهدت در حاکمیت ولایت الهی را بالاترین فخر خود می‌دانند.

خدایا، توفیق حرکت در مسیر تحقق خواسته‌هایت را بر ما بیش از پیش ارزانی کن و تلاشهای ما را در راه ترویج پیام غدیر و استقرار ولایت الهیه در عالم هستی افزونتر و مؤثرتر فرما. حسین کاشانی پور


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 5

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 604158

  • بازديدکنندگان امروز : 990

  • کل بازديدکنندگان : 1303640

پیوندها