نسخه چاپي
1398/04/24 :: ١٤:٣٦ 

صدای تهاجم فرهنگی و گوش ناشنوای بروکراسی‌

در بسیاری از مواقع؛ نهادها و سازمان‌های فرهنگی ما در گیر و دار بروکراسی های اداری گرفتارند و نمی توانند ماموریت های مهم و فرهنگی کشور را به سر منزل مقصود برسانند.

صدای تهاجم فرهنگی و گوش ناشنوای بروکراسی‌


مقام معظم رهبری در سال های اخیر تماما عرصه فرهنگ را در چارچوب استعاره های جنگی و نظامی می نگرند. از تعبیری که ایشان در دهه 70 با نام تهاجم فرهنگی بود آغاز و بعدها به ناتوی فرهنگی ارتقا پیدا کرد. این ها تعابیر جنگی است و کشور حقیقتا در جنگ نرم قرار دارد.

 این جنگ، یک حرکت نمایشی و یا حتی کوتاه مدت نیست بلکه یک جنگ واقعی است؛ اما در لایه های پنهان و طبیعتا این جنگ نیز اقتضائات خاص خود و فعالان و کنشگران و بازیگران خاص خود را دارد.

امروزه نیز ادبیات جنگی و رزمی همانطور که در جنگ سخت به کار برده می شود در جنگ نرم نیز این ادبیات بازتولید می شود مانند تعبیر آتش به اختیار.

این تعبیر بدین معنا است که امروز دیگر اینگونه نیست که بسیاری از فعالان و کنشگران فرهنگی معطل بمانند تا در حوزه فرهنگ یک سازمان کار برنامه ریزی و سازماندهی را انجام دهد و به فعالیت های آن کارها جهت بدهد. تا روند این اتفاق در قالب بروکراسی های کُند سازمان های فرهنگی رقم بخورد چه بسا ما شاهد آسیب های جدی از سوی تهاجم فرهنگی دشمن خواهیم بود؛ از این رو ضرورت دارد در فضای مجازی این تعبیر به صورت جدی پیاده شود.

آتش به اختیار را می توان عمل به آیه شریفه «قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُمْ بِوَاحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى» دانست. این که واقعا هرکسی البته با بصیرت و با درک به هنگام و صحیح از شرایط زمانی و مکانی و تکلیفش وارد صحنه شود و تکلیف خود را برای کسب رضای الهی انجام بدهد؛ این تعبیر حقیقتا در فضای امروز که جنگ نرم در بخش فرهنگ حاکم است کاملا تعریف بجا و متقنی است.

یکی از دلایلی که رهبر انقلاب این تعبیر را به کار برده اند این است که آن طور که بایسته و شایسته است، فعالان سازمانی حوزه اجرا، برنامه های فرهنگی را خیلی جدی نمی گیرند. در بسیاری از مواقع؛ نهادها و سازمان‌های فرهنگی ما در گیر و دار بروکراسی های اداری گرفتارند و نمی توانند ماموریت های مهم و فرهنگی کشور را به سر منزل مقصود برسانند.

نتیجه اینکه عمل بهنگام و به اندازه و با شناخت کامل که در حقیقت همان بصیرت است، می توانیم در عرصه آتش به اختیار، یک حرکت تمیز فرهنگی هم در حوزه سیاستگذاری و هم در حوزه اجرا از خود بروز دهیم.

  • عضو هیأت علمی گروه علوم اجتماعی و مدیر گروه مدیریت راهبردی فرهنگ دانشگاه باقرالعلوم(ع)
  •  حجت الاسلام سیدمحمدحسین هاشمیان


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 4

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 562912

  • بازديدکنندگان امروز : 1167

  • کل بازديدکنندگان : 1191571

پیوندها