نسخه چاپي
1398/03/22 :: ١١:٢٣ 

قدرت معنوی ایران برهم زننده معادلات غرب در آمریکای لاتین و خاورمیانه

فلسطین یکی از کشورهایی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی با الهام گرفتن از مبانی مبارزاتی و معنوی ایران معادله معامله قرن را به راحتی تغییر می‌دهد و این‌ تنها مثالی از تاثیرگذاری فکری ایران و قدرت معنوی ایران در منطقه‌های تاثیرگذار جهان است.

قدرت معنوی ایران برهم زننده معادلات غرب در آمریکای لاتین و خاورمیانه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ، برای مدت طولانی کشورهایی مانند آمریکا، اسپانیا، فرانسه، پرتغال و انگلیس با انتقال نیروهای نظامی خود به دیگر کشورها سعی در استثمار منطقه مورد نظر را داشته‌اند، چراکه اطمینان داشتند با این راه می‌توانند تمام کشور را در هر زمینه‌ای به سلطه خود درآورند.

زمانی که صفحه‌های تاریخ ایران را ورق می‌زنیم به تهاجم نظامی انگلیس از جنوب و شوروی از شمال ایران بر می‌خوریم، با توجه به رشادت‌های نیروهای وطن‌دوست، اما ایران به استعمار روباه پیر درآمد، با مردم ما برخلاف آنچه استحقاقش را داشتند با قحطی بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شدند.

تا اینجای تاریخ را می‌توان دوره اول استعمار دانست، کشورها با اعزام نیروهای نظامی خود سعی در تسلط بر کشورها به خصوص ایران را داشتند، هر چند در دوره‌های مختلف با مقاومت روبه‌رو شدند، اما بالاخره موفق بودند تا ایران را به مستعمره خود اضافه کنند.

در سال‌های بعد و طی قرون متمادی کشورهای استعمارگر به این نتیجه رسیدند استفاده از نیروی نظامی مستقیم علاوه بر هزینه‌های گزاف سبب ایجاد چالش‌های امنیتی در منطقه خود می‌شود که این موضوعات علاوه اینکه نفعی برای استعمار گران ندارد، کشورهای خودشان را با چالش‌های مختلفی روبه‌رو می‌کند.

شیوه جدید استعمار را آمریکا و انگلیس با استفاده از شیوه‌های جدید با به روی کار آوردن خاندان پهلوی به کار بردند، در زمان پادشاهان قبلی، ایران به صورت مستقیم به کشورهای غربی وابسته بود و امتیازهای ننگینی را به آنها می‌دادند، اما نهضتی مانند تنباکو به استعمارگران این را ثابت کرد آن‌ها تنها توانسته‌اند مرزهای جغرافیایی مردم ایران را به اشغال درآوردند.

انتقال تخت پادشاهی از خاندان قاجار به پهلوی کار ساده‌ای نبود، اما استعمار ایران را وارد فاز جدیدی کرد و آن عدم استفاده از نیروهای نظامی در اشغال یک کشور بود، استفاده از نیروهای ناسیونالیستی ( به اصطلاح وطن‌پرست)، وابسته فکری به غرب و غرب‌زدگانی مانند رضاشاه نشان داد غربی‌ها برای ایران نقشه‌های 100 ساله‌ای دارند تا نفت و سایر امتیازهای ایران را ارزان‌تر از استعمار کهنه به غارت ببرند.

اجرای قانون منع حجاب توسط رضا شاه نمایانگر این موضوع است که آمریکا می‌خواهد برخلاف سابق این بار علاوه بر مرزهای جغرافیایی مرزهای ذهنی و تفکری را هم به اشغال درآورد تا کسی نتواند در سال‌های آینده مخالف جریان او فکری کند و نسل‌های بعدی را نیز با فکر وابستگی تربیت کند.

این سبک از استعمار یعنی استفاده از نیروهای دست‌نشانده و تحکیم بر فعالیت‌های سیاسی ایران برای غرب تنها 58 سال موفق بود و در سال‌هایی در طول این زمان با پروژه‌های شکست خورده‌ای نیز رو به‌رو بودند.

استعمار نو با پیروزی انقلاب اسلامی در کشورهای خاورمیانه، کشورهای غربی آسیا مانند سوریه، ایران، لبنان، فلسطین دیگر موفق نبود، چراکه یکی از ویژگی‌های برتری که انقلاب اسلامی داشته و با جرأت می‌توان گفت، هیچ انقلابی در طول تاریخ به این مسئله نگاهی نداشته است، توجه به هویت دینی، تاریخی و طراحی نقشه و دورنما برای آینده موضوعاتی بوده که علاوه بر ایجاد قدرت حقیقی به تحکیم قدرت معنوی و فکری انقلابیون کمک شایانی کرده است.

انقلاب اسلامی با بازگشت به هویت اسلامی خود، برنامه‌ریزی‌های دقیق فرهنگی و استفاده از ایدئولوژیست‌هایی مانند شهید مطهری و آیت‌الله شهید بهشتی توانست به جوانان و انقلابیون ثابت کند اثبات و ترویج تفکر انقلابی می‌تواند لازم‌تر از هر مولفه دیگری برای انقلاب باشد.

اگر این موضوع در ابتدای تاریخ به جوانان القا نمی‌شد شاید انقلاب ما مانند برخی از بیداری‌های اسلامی امروز مانند کشورهای مصر و تونس با خلل روبه‌رو می‌شد و با انحراف شکل گرفته در آن امروز نمی‌توانست قدرت اول منطقه باشد.

با ایجاد قدرت معنوی و فکری برای انقلاب اسلامی غربی‌ها در استعمار پا را فراتر از این گذاشتند و به این فکر افتادند باید وارد مرحله استعمار فرانو شوند، در این استعمار بازهم قدرت معنوی حرف اول را می‌زند، چراکه استکبار جهانی سعی دارد جهان را به دوقطبی تبدیل کند تا این را به جهان القا کند که اگر با ما نباشید مردم و انقلاب خود را از دست می‌دهید.

ایجاد سازمان‌های بین‌المللی مختلف از جمله ویژگی‌های استعمار فرانو است که در دنیای امروز غرب پا به آن نهاده تا بتواند اقتصاد خود را به جهان تحمیل کند، اما مهم‌ترین سلاحی که می‌توان در این جنگ عقیده‌ای استفاده کرد به‌کارگیری ایدئولوژی فکری مبتنی بر هویت تاریخی علاوه بر مبانی فکری قوی است.

این مبانی قوی فکری و ترویج آن به جهان سبب شده تا آمریکا در استفاده از استعمار نو در کشوری مانند ونزئلا ناتوان باشد، ونزوئلا به اذعان رئیس جمهور سابق و فعلی آن در ایجاد انقلاب فکری خود الهام گرفته از انقلاب اسلامی است، به همین دلیل حتی پس از فوت چاوز مبانی ضداستعماری ونزوئلا با وجود سخت‌ترین تحریم‌ها مقاومت کنند.

اگر بخواهیم در این راه سری به کشورهای خاورمیانه بزنیم بارزترین مصداق آن عراق بوده که پس از خلع رژیم بعث با الهام گرفتن از مبانی انقلاب اسلامی و مقاومت فکری در برابر اشغال کشور خود تا جایی پیش برود که امروز در مجمع سران کشورهای عربی راه جدایی را ایجاد کرده و به راحتی پشتیبانی خود را از ایران اعلام می‌کند و با ایجاد دودستگی در میان کشورهای عربی تمام معادلات عربی صهیونیستی را برهم بزند.

فلسطین دیگر کشوری است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی با الهام گرفتن از مبانی مبارزاتی و معنوی ایران معادله معامله قرن را به راحتی تغییر می‌دهد و این‌ها تنها مثال‌هایی از تاثیرگذاری فکری ایران و قدرت معنوی ایران در منطقه‌های تاثیرگذار جهان است.

در جهان امروز همان طور که گفته شد دیگر انتقال نیروی نظامی معنایی ندارد جنگ، جنگ عقیده‌ها است و در این دو قطبی کشوری موفق‌تر است که علاوه بر مبانی عملیاتی برای تفکر بشری برنامه داشته باشد.

شاید برخی کشورها برای دین و منطقه خاصی برنامه داشته باشند، اما گام دوم انقلاب و مبانی فکری ولایت فقیه به همه جهانیان این را اثبات کرده در این دنیای دو قطبی اسلام و ضداسلام برنامه‌هایی برای همه جامعه بشری داشته و تاکنون با همین برنامه‌های عقیدتی تمام معادلات آمریکا و کشورهای غربی را در سراسر جهان عوض کرده و شرایطی را رقم بزند که اگر خود پیروز نبوده، اجازه حضور غرب را نیز نداده است.

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 13

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 528730

  • بازديدکنندگان امروز : 586

  • کل بازديدکنندگان : 1090978

پیوندها