نسخه چاپي
1398/03/07 :: ٠٨:٥٦ 

روایتی 40 ساله از انتفاضه مردم فلسطین + فیلم

روایتی 40 ساله از انتفاضه مردم فلسطین + فیلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی،با دلسرد شدن اعراب از مقابله با رژیم صهیونستی بعد از شکست از این رژیم به تدریج زمزمه‌ها برای روند سازش آغاز شد. امضای توافق نامه کمپ دیوید میان مصر و رژیم صهیونیستی با وساطت آمریکا، اوج این سرخوردگی بود. در همین حال تاثیر پیام انقلاب اسلامی بر گروه‌های مقاومت فلسطینی زمینه ساز شکل گیری محور مقاومت در برابر اشغالگری در سرزمین‌های اشغالی شد. آذر سال ۵۷ یک کامیون اسرائیلی چند کارگر فلسطینی را در ایستگاه ایست و بازرسی بیت حانون زیر گرفت؛ رویدادی که به شعله ور شدن انتفاضه اول مردم فلسطین منتهی شد.

 

انتفاضه شهر به شهر در سراسر فلسطین اشغالی شعله ور شد؛ انقلابی که با خیانت سازمان آزادی بخش فلسطین و امضای توافق نامه اسلو در سال ۱۳۷۲ متوقف شد. مهر سال ۱۳۷۲ آریل شارون نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی با پای گذاشتن در مسجدالاقصی و و زمینه سازی برای درگیری میان نمازگران و نظامیان این رژیم انتفاضه دوم ملت فلسطین را شعله ور کرد. ترور محمد الدره کودک ۱۱ ساله فلسطینی در جنوب شهر غزه تصویری است که به نماد انتفاضه اقصی در تاریخ ثبت شده است.

انتفاضه دوم با تحولی میدانی در جریان مقاومت همراه بود و به تدریج سنگ جای خود را به موشک داد. انتفاضه دوم فلسطین در بهمن سال ۱۳۸۳ با امضای توافق نامه آتش بس میان گروه‌های مقاومت فلسطینی و رژیم صهیونیستی در اجلاس شرم الشیخ متوقف شد. تیر سال ۱۳۸۶ تحت تاثیر اختلاف دو گروه فلسطینی، رژیم صهیونیستی محاصره همه جانبه غزه را آغاز کرد. شرایط فاجعه بار غزه و تشدید تحریم‌های اقتصادی، زمینه را برای شعله ور شدن دور جدیدی از درگیری‌ها میان گروه‌های مقاومت و رژیم صهیونیستی فراهم کرد. به این ترتیب فصل جدیدی از تقابل میان گروه‌های مقاومت فلسطینی با اشغالگران رژیم صهیونیستی در غزه آغاز شد.

صرف میلیارد‌ها دلار برای خرید سامانه سپر گنبد آهنین برای رهگیری و هدف قرار دادن موشک‌های حماس هم نتوانست برای صهیونیست‌ها حاشیه امنی ایجاد کند. توان موشکی حماس عملا صهیونیست‌ها را در غزه زمین گر کرده است. نگاهی به نتایج جنگ‌های ۲۲ روزه، ۸ روزه و دو روزه نشان می‌دهد که صهیونیست‌ها در تمامی جنگ‌ها مجبور به پذیرش شروط مقاومت شده اند.

و این روایت ۴۰ ساله از انتفاضه سنگ تا موشک مردم فلسطین بود، روایتی که بیانگر سرانجام مسیر مقاومت است؛ مسیری عزت آفرین و اقتدار افزا و نقطه مقابل محور سازش که تاکنون نتیجه‌ای جز استمرار اشغالگری و خوش رقصی بیشتر برای سازش کاران نداشته است.

 

 

 

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 13

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 531568

  • بازديدکنندگان امروز : 273

  • کل بازديدکنندگان : 1098206

پیوندها