نسخه چاپي
1398/02/28 :: ٠٨:٢٧ 

گام دوم انقلاب و ميراث شهيد مطهري

به باور شهيد مطهري پيشگامي روحانيت همان­گونه که عامل حدوث انقلاب است لازمه بقاي انقلاب هم هست لذا بازسازي و تقويت نقش و منزلت روحانيت در گام دوم انقلاب ضروري است.

گام دوم انقلاب و ميراث شهيد مطهري

 

جامعيت شخصيت و آثار شهيد مطهري ميراث گرانقدري براي پاسخ گويي به نيازهای گام دوم انقلاب است .
با توجه به تفاوت ­هاي عصر حاضر با دوران مبارزات و حيات علمي شهيد مطهري نيازمند مطهري­ هاي زمانه هستيم.
کمتر متفکري همچون شهيد مطهري از حيث قدرت علمي و نقادي و اشراف بر موضوعات به مهمترين مسائل فکري زمانه خود پرداخته است .

ميان الزامات و بايسته­ هاي انقلاب در بيانيه گام دوم انقلاب و انديشه ­هاي شهيد مطهري براي بقا و تداوم انقلاب انطباق زيادي وجود دارد.
در چهل سال اول انقلاب بار مهم و اصلي گفتمان سازي ­ها و ايدئولوژي پردازي ­ها و منظومه فکري سازي براي نظام سازي را رهبران انقلاب بر دوش کشيده ­اند و لازم است ديگر بزرگان حوزه و دانشگاه نيز با درک ضرورت­ هاي انقلاب و ميهن اسلامي بيش از گذشته پاي در عرصه گفتمان سازي و انديشه ورزي بگذارند.
به باور شهيد مطهري پيشگامي روحانيت همان­گونه که عامل حدوث انقلاب است لازمه بقاي انقلاب هم هست لذا بازسازي و تقويت نقش و منزلت روحانيت در گام دوم انقلاب ضروري است.

رسانه مي­ تواند ظرفيت­ هاي ميراث فکري شهيد مطهري را در گام دوم انقلاب بازشناسي و به مخاطب جوان که جامعه هدف اصلي بيانيه گام دوم انقلاب است معرفي کند.

ورود به چله دوم انقلاب اسلامي و صدور بيانيه گام دوم به منزله ترسيم خطوط اصلي آرمان­ ها و بايسته­ هاي انقلاب در گام دوم خود چندين موضوع را پيش مي­ کشد. نخست اينکه در گام دوم انقلاب در پرتو اين بيانيه و خطوط کلي ارزشي، روشي و کنشي انقلاب اسلامي تا چه حد نيازمند گفتمان سازي و ايدئولوژي پردازي است؟ آيا قوه عاقله انقلاب اسلامي که در گام نخست خود در قامت بزرگاني چون حضرت امام و شهيد مطهري، شهید بهشتي و مرحوم طالقاني، دکتر شريعتي و شخصيت ­هايي نظير رهبر انقلاب هدايت گر مسير انقلاب بودند و به پرسش ­هاي فراوان مسير مبارزه، سقوط رژيم ستم شاهي و بنيانگذاري جمهوري اسلامي پاسخ مي­ دادند و در مجلس خبرگان قانون اساسي، قانون اساسي را به منزله چارچوب عمل و حاصل اين آرمان ­ها و بايسته ­ها به يادگار گذاردند؛ اکنون نيز تا چه ميزان مي ­توان بر اين ذخيره و گنجينه بزرگ همچنان دل خوش داشت و از آن بهره گرفت و تا چه حد نيازمند متفکران و انديشمنداني هستيم که در تحقق گام دوم در مسير انقلاب و يا در راه تحقق عيني سند پايه الگوي اسلامي ايراني پيشرفت هدايت گر مسير اداره و پيشرفت کشور باشند؟ واقعيت آن است که بار مهم و اصلي اين گفتمان سازي­ ها و ايدئولوژي پردازي ­ها و منظومه فکري سازي براي نظام سازي را اکنون رهبر انقلاب بر دوش کشيده و لازم است ديگر بزرگان حوزه و دانشگاه نيز با درک ضرورت­ هاي انقلاب و ميهن اسلامي بيش از گذشته پاي در عرصه گفتمان سازي و انديشه ورزي بگذارند. البته بزرگاني چون آيت­ا... جوادي آملي که همچون شهيد مطهري از شاگردان امام و مرحوم علامه طباطبايي هستند با اشراف بر علوم مختلف اسلامي و با اتکاء بر دانش وسيع قرآني و فلسفي؛ برکات فراواني را نصيب کشور و حوزه ­ها و دانشگاه­ ها کرده و مي ­کنند اما با نگاهي به ميراث و کارنامه علمي مبارزاتي و انديشه ورزي شخصيتي بي ­بديل چون شهيد مطهري از يکسو و نيازها و بارهاي به زمين مانده از ديگر سو؛ جاي خالي افرادي چون ايشان همچنان حس مي­شود.

شهيد مطهري از جمله شخصيت­ هاي کم نظيري است که به عنوان ايدئولوگ و معلم انقلاب شناخته می ­شود. امام خميني آثار ايشان را بلا استثناء خوب ارزيابي کردند و رهبر انقلاب نيز آثار ايشان را مبناي فکري جمهوري اسلامي خواندند. شهيد مطهري به منزله ايدئولوگ چهل سال انقلاب همچنان مبناي فکري جمهوري اسلامي ايران در گام دوم نيز محسوب مي­ شود؛ با اين حال تغيير مقتضيات زمان و تفاوت فضاي جهاني و چالش­ هاي فرهنگي، فکري و سياسي نياز به گفتمان سازي و مواجهه عالمانه با پرسش­ هاي نسل جوان اهميت تحرک و همت حوزه هاي علميه و شخصيت­ هاي دانشگاهي معتقد به راه و مسير شهيد مطهري را طلب مي ­کند. نوشتار حاضر به ظرفيت ­هاي ميراث فکري شهيد مطهري براي نسل حاضر و نيز الزامات گفتمان ­سازي و پاسخ­گويي به نيازهاي فکري نسل حاضر در گام دوم انقلاب و ضرورت هدايت­ ها و روشنگري­ هاي مطهري­ هاي زمانه و بايسته­ هاي تداوم راه شهيد مطهري پرداخته است.

گام دوم انقلاب و ميراث شهيد مطهري

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 13

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 528712

  • بازديدکنندگان امروز : 561

  • کل بازديدکنندگان : 1090953

پیوندها