نسخه چاپي
1398/02/28 :: ٠٧:٤٥ 

آمریکا به واقعیت‌های ایران توجه دارد

آمریکایی که تهدیدات شبهه نظامیان را نمی‌تواند مهار کند چگونه می‌تواند از عهده ایران برآید؟

آمریکا به واقعیت‌های ایران توجه دارد

 

دو روز پس از عملیات خرابکاری در نفتکش های واقع در نزدیکی آب های ساحلی امارات عربی متحده, عربستان سعودی روز سه شنبه از حمله هواپیماهای بدون سرنشین به دو ایستگاه پمپاژ نفت این کشور خبر داد. آمریکا به واقعیت‌های ایران توجه دارد
این حملات پس از آن صورت گرفت که واشنگتن از تصمیم خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران و تقویت حضور نظامی خود در خلیج فارس اطلاع داد و متقابلا تهران رسما اجرای برخی تعهدات خود در قبال برجام را متوقف کرد.

ترتیب زمانی رویداد‌های یاد شده این گمانه را تقویت کرد که جمهوری اسلامی ایران در خرابکاری‌ها نفتی یاد شده دست داشته است این در حالی است که چند ماه پیش از این نیز ارتش و نیرو‌های مردمی یمن - در واکنش به حملات جنگنده‌های ائتلاف به غیر نظامیان و تاسیسات غیر نظامی در یمن - به نفت کش‌های سعودی در باب المندب و فرودگاه ابوظبی حملاتی مشابهی کردند.
اما مطلب مهم اینکه یک گروه شبهه نظامی - جنبش انصار الله یمن- با همه محدودیت‌هایی که - به علت محاصره اقتصادی و تسلیحاتی از جانب ائتلاف به رهبری عربستان - دارد، توانسته است اینگونه شریان حیاتی اقتصاد جهان - یعنی نفت - را تهدید کند؛ و آمریکا و متحدان منطقه‌ای هم توانایی واکنش موثر به آن را ندارند حال اگر جمهوری اسلامی ایران بخواهد متناسب با توانایی‌ها و ظرفیت‌های نظامی و منطقه‌ای خود واکنشی به درخور به تحریم‌ها اقتصادی و تحرکات نظامی آمریکا نشان دهد چه خواهد شد؟ و آمریکا و متحدانش واقعا چه کاری از دستشان بر خواهد آمد؟

با وجود هزاران موشک میان برد و دور برد در ایران و نقشی که این توانایی در هدف قرار دادن پایگاه‌های نظامی و تاسیسات راهبردی آمریکا و متحدان این کشور در منطقه و اروپا دارد مگر ممکن است کاخ سفید در اندیشه جنگ با ایران باشد. خاطر نشان می شود در جنگ عراق آمریکا حمله را زمانی آغاز کرد که مطمئن شد رژیم بعث عراق چند موشک کروز خود را برای جلوگیری از جنگ نابود کرده است.

نگاهی اجمالی به این واقعیت‌ها سبب می شود سیاست‌ها و برنامه‌های ضد ایرانی دولت آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی از آن بیش از پیش کودکانه و جاهلانه و هشدار‌های مخالفان و صاحب نظران - حتی سیاست‌مداران آمریکا - درباره عواقب تحرکات ضد ایرانی آمریکا به واقعیت نزدیک تر به نظر برسد.
شاید توجه به این واقعیت‌ها سبب شده دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دیروز گزارش روزنامه نیویورک تایمز را در خصوص اینکه مقامات آمریکا در حال بررسی طرحی نظامی برای اعزام 120 هزار نظامی به خاورمیانه برای مقابله با هرگونه حمله یا تسریع فعالیت هسته ای ایران هستند صراحتا رد کند. حتی پیش بینی میشود این واقعیت‌ها دولت ترامپ را درباره برجام بدر نهایت به همان نتایجی برساند که دولت اوباما رسید.

دونالد ترامپ سال گذشته آمریکا را از توافق هسته ای با ایران خارج کرد و تحریم های اقتصادی را علیه این کشور به شدت افزایش داد.
در چارچوب توافقی که در دوره باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا حاصل شد ، ایران با محدود کردن توانایی خود در زمینه غنی سازی اورانیوم در مقابل کاهش تحریم های این کشور موافقت کرد.

پس از جنگ‌های جهانی اول و دوم و پیامد‌های بسیار وخیم آن، غرب به این نتیجه رسید که فقط باید عقلا و به تعبیر دیگر «عمل گرایان» بر فرایند تصمیم سازی و تصمیم گیری های راهبردی و استراتژیک این کشور‌ها حاکمرانی کنند. ممکن است احمق‌ها و پوپولیست‌ها بر بخش‌هایی از ساختار سیاسی غرب مسلط شوند ولی این عقلا و عملگرایان هستند که به مقتضی منافع این کشورها به آنها اجازه این حد تسلط را میدهند و در نهایت تعیین می‌کنند آنها چقدر گرایش‌های پوپولیستی خود را آشکار کنند و تا کجا پیش بروند.

عبدالرضا خلیلی

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 16

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 528760

  • بازديدکنندگان امروز : 674

  • کل بازديدکنندگان : 1091066

پیوندها