نسخه چاپي
1398/02/09 :: ٠٩:٥٩ 

راهبرد اقتصاد و دیپلماسی مقاومتی جمهوری اسلامی ایران چیست؟

ایران باید با تكیه بر اقتصاد مقاومتی به‌دنبال كاهش اتكا به درآمدهای نفت و به صفر رساندن نیاز به فروش نفت و در عین حال، فروش بخشی از منابع نفتی خود از طرق مختلف باشد.

راهبرد اقتصاد و دیپلماسی مقاومتی جمهوری اسلامی ایران چیست؟

 در ماه‌های اخیر شاهد بودیم كه شیطان بزرگ در راستای اتخاذ سیاست و راهبرد فشار حداكثری به جمهوری اسلامی دست به چندین اقدام متفاوت زد. افزایش تحریم‌های غیر قانونی و یک‌جانبه كه از آن تعبیر به تروریسم اقتصادی می‌شود، وارد كردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تروریسم و اعلام توقف معافیت‌های هشت كشور از تحریم خرید نفت ایران از ١٢ اردیبهشت‌ماه، از جمله این اقدامات غیر قانونی آمریكا بوده است.

هدف آمریكا از این اقدامات، افزایش فشار سیاسی و اقتصادی بر جمهوری اسلامی ایران برای تخریب چهره جمهوری اسلامی ایران و ایجاد نا‌امیدی در مردم و مسئولین و محدود كردن منابع مالی ایران با هدف افزایش نارضایتی داخلی و كاهش اعتماد به‌نفس و قدرت مانور ایران در منطقه و نهایتا وادار كردن جمهوری اسلامی ایران به مذاكره مجدد با شیطان بزرگ و دادن امتیازاتی جدید در بحث هسته‌ای، موشكی و منطقه‌ای است. این موضوع از نظر تیم نابخرد ترامپ در بهترین حالت، می‌تواند به خاتمه یافتن برجام فعلی و اصلاح و شكل‌گیری برجام جدیدی كه نظرات تیم جدید فعلی كاخ سفید را تأمین كرده باشد و شامل حوزه‌هایی اعم از بحث هسته‌ای باشد، منجر شود.

در این میان، واكنش جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر خویشتن‌داری، مقاومت هوشمندانه و یافتن راه‌های مختلف برای كاهش فشارها و افزایش منابع مالی از طرق گوناگون و طی‌كردن این دوران گذار است.

كشورمان بایستی در حوزه‌های دیپلماتیک نیز اقدام به مطالبه‌گری بیشتری کرده و با اعمال فشار بر اعضای فعلی برجام به‌دنبال باز كردن مسیرهای جدید، افزایش هزینه برای آمریكا، ایجاد مقاومت بیشتر در برابر اعمال غیر‌قانونی یک‌جانبه آمریكا در سطح بین‌المللی باشد و از طریق افزایش رایزنی‌های دیپلماتیک و مانورهای سیاسی در روابط دو جانبه و ترتیبات چندجانبه و به‌ویژه سازمان‌های بین‌المللی با استفاده از ابزارهای حقوقی و قانونی به‌دنبال احقاق هر چه بیشتر حقوق خود و مورد شناسایی قراردادن حقوق حقه ایران و مردود دانستن اقدامات غیر‌قانونی آمریكا و در بهترین حالت صدور بیانیه و قطعنامه‌های حمایتی از موضع جمهوری اسلامی ایران باشد.

كشورمان در حوزه اقتصادی نیز بایستی با تكیه بر اصول اقتصاد مقاومتی به‌دنبال كاهش اتكا به درآمدهای نفت و به صفر رساندن نیاز به فروش نفت و در عین حال، با توجه به غیر قانونی بودن اقدام آمریكا، و برای به شكست كشاندن این اقدام رذیلانه، به‌دنبال فروش بخشی از منابع نفتی خود از طرق مختلف در دسترس باشد.

كشورمان در راستای اصول دیپلماسی مقاومتی نیز باید صریح و محكم ضمن محكوم كردن اقدامات و رویه غیر‌قانونی آمریكا در مجامع مختلف، به‌دنبال پیشبرد محكم و مقتدرانه برنامه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خود در عرصه‌های دیپلماتیک باشد و در سیاست داخلی نیز از تمام ابزارها برای تقویت وحدت و همدلی داخلی استفاده نماید.

 

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 3

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 692333

  • بازديدکنندگان امروز : 361

  • کل بازديدکنندگان : 1567017

پیوندها