نسخه چاپي
1397/11/13 :: ١١:٣٢ 

انقلاب اسلامی نقشه ۷۰ ساله استکبار جهانی را در منطقه برهم زد

معاون پژوهشی موسسه مطالعات تاریخ ایران، استقلال و استقلال‌طلبی را بزرگترین دستاورد ۴۰ ساله انقلاب اسلامی دانست و گفت: انقلاب اسلامی نقشه ۷۰ ساله استکبار جهانی را در منطقه برهم زد.

انقلاب اسلامی نقشه ۷۰ ساله استکبار جهانی را در منطقه برهم زد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، موسی فقیه حقانی ­در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به اینکه از دست رفتن استقلال سیاسی، اقتصادی، دینی و فرهنگی ایران در رژیم پهلوی مهمترین علت تصمیم امام (ره) در براندازی نظام شاهنشاهی بود، اظهار داشت: وقتی رژیم پهلوی استقلال ایران را فروخت امام­ تقیه را حرام و افشاگری در مقابل نظام شاهنشاهی­ را واجب کردند که این اقدام آغاز حرکت بزرگ انقلاب اسلامی و براندازی نظام شاهنشاهی ۲۵۰۰ ساله و کوتاه شدن دست استکبار جهانی از ایران شد.

وی گفت: استقلال طلبی و مقابله با استکبار جهانی در شعارهای انقلاب در تمام دوره ها تاکید می شود اما متاسفانه برخی بواسطه غوطه ورشدن در بحر استقلال­ قدر نعمت­ نمی دانند و معتقدند دوره استقلال طلبی گذشته و باید با نظام های دیگر همسو باشیم و پیشرفت مهمتر از استقلال است.

سخنران پیش از خطبه نماز جمعه تصریح کرد: این افراد غافلند از اینکه اگر استقلال نباشد پیشرفتی نیست آنها باید به تجربه ۲۰۰ ساله گذشته نگاه کنند­ و بدانند ۱۶۰ سال از این تاریخ ۲۰۰ ساله نشان دهنده این است که در آن زمان ها عده ای استقلال را راهگشا نمی دانستند­ و استقلال و استقلال طلبی فقط در حد شعار بود.

فقیه حقانی­ افزود: در تاریخ ۱۶۰ ساله حتی برخی بحث ادغام ایران در نظام بین المللی را مطرح می کردند و اگر دقت کنیم در نبود استقلال، ‌ ایران در تمامی حوزه های اقتصادی اجتماعی و نظامی نه تنها هیچ پیشرفتی نداشت بلکه به شدت عقب مانده بود.

وی گفت: ملت بزرگ ایران در سال ۵۷ به رهبری امام راحل برای احیای استقلال خود قیام کرد.

معاون پژوهشی موسسه مطالعات­ تاریخ ایران افزود: تاریخ سیاسی ایران در دوره قاجاریه تاریخ نفوذ استعمار غرب در کشور ماست بطوری که در اسناد ومدارک تاریخی سلطه گران به این مسئله برخورد می کنیم که ایران بزرگ­ و پیشرفته نباید در منطقه باشد.

فقیه حقانی­ گفت: در حالی که فرهنگ ایران جزو ذخایر ارزشمند بشری است و ما در قلب جهان واقع شده ایم بنابراین مردم فهیم ایران این ظرفیت را دارند تا حرف اول را در منطقه برای استیفای حقوق مردم منطقه بزنند.

وی افزود: در دوره قاجار روس و انگلیس بر شمال و جنوب ایران تسلط­ داشتند و حتی اجرای حداقل ها مانند احداث جاده و راه آهن و اجازه داشتن نیروی دریایی و کشتیرانی را به ایران نمی دادند.

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران گفـت:­ در اسناد تاریخی ناصرالدین شاه در یادداشتی اشاره می کند که حتی اجازه کشت تنباکو به او داده نمی شد و ایران حتی به اندازه کشور تازه استقلال یافته بلغارستان هم اختیار نداشت.

فقیه حقانی افزود: دوره پهلوی دوران سلطه استکبار است و پهلوی ها علاوه بر ننگ سلطنت ننگ وابستگی را هم داشتند بطوری که رضاخان جرات نمی کرد برخلاف منافع انگلیسی ها صحبت کند.

وی گفت: در این دوران به خواسته مردم ایران مبنی بر بازگشت بحرین پاسخ ندادند و علاوه بر این در تمدید قرارداد دادرسی بهره برداری از نفت ایران به مدت ۶۰ سال دیگر به انگلیسی ها داده و سهم مردم ایران فقط ۱۶ درصد تعیین شد و اگر انقلاب­ پیروز نمی شد غارت منابع نفت ایران تا سال ۱۳۵۷ همچنان ادامه داشت.

معاون پژوهشی موسسه مطالعات تاریخ ایران واگذاری امتیاز اروند به عراق و واگذاری اختیارات آرارات کوچک به آتاتورک­ را از دیگر اقدامات سلطه پذیری رضاخان دانست و گفت: امروز بواسطه نعمت انقلاب اسلامی دست ابرقدرت ها از استقلال مردم ایران کوتاه شده و استقلال ثمره ۴۰ سال ایستادگی مردم ایران در برابر بی سابقه ترین تحریم ها درتاریخ است.

فقیه حقانی افزود: امروز دیگر هیچ دولتی نمی تواند به ملت ایران دستور بدهد و مانع از پیشرفت آنها در حوزه های مختلف شود.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی نقشه ۷۰ ساله استکبار جهانی را در منطقه برهم زد و توانست­ رژیم صهیونیستی را که تا آن روز توانسته بود در مقابل کشورهای عربی پیروز شود به زانو درآورد و با جریان حزب الله پیروزی های درخشان را تکرار کند.

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران گفت: امروز مردم و ملت ما در بهترین شرایط اند و ما باید در تمام تحرکات و تصمیم گیری ها و معاهدات در نظر داشته باشیم که استقلال ما ذره ای آسیب نبیند.

فقیه حقانی افزود: قدرت های استکباری درنقشه های خود معتقدند که ایران کوچک بهتر از یک ایران است و نقشه دارند خوزستان، کردستان­، آذربایجان، سیستان و بلوچستان را جدا کنند که این خواب آشفته غربی هاست و هیچکدام از نقشه ها به نتیجه نمی رسد بنابراین باید در معاهدات و قراردادها هوشیار باشیم.

وی تاکید کرد: اگر استقلال نداشته باشیم مستکبران جهانی تمام پیشرفت ها در زمینه تولید موشک، دارو، توپخانه و ماهواره را از ما خواهند گرفت و امروز انقلاب اسلامی مرحله عقب ماندگی را پشت سر گذاشته و دستاوردهای انقلاب در ۴۰ سال اخیر­ با کل قاجار و پهلوی قابل مقایسه نیست.

 

خبرگزاری دفاع مقدس


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 14

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 490630

  • بازديدکنندگان امروز : 323

  • کل بازديدکنندگان : 978236

پیوندها