نسخه چاپي
1397/11/12 :: ١٠:١٦ 
تقویم انقلاب/ 12 بهمن 57

روزشمار انقلاب اسلامی: 12 بهمن 1357

انقلاب اسلامی ایران، متولد لحظه ها است. 12 بهمن 1357 یکی از مهمترین روز هایی است که در تاریخ سیاسی ایران ثبت و ضبط شده است و با توجه به اینکه امام خمینی در چنین روزی به میهن بازگشتند و عملا پایه های ترک خورده سلطنت پهلوی را از ریشه ساقط کردند. به همین مناسبت بخشی از اتفاقات مهم این روز بزرگ که در جراید آن زمان منتشر شده به شرح زیر روایت می شود:

روزشمار انقلاب اسلامی: 12 بهمن 1357

 پس از یکصد و هفده روز در« نوفل لوشاتو» امام خمینی ساعت یک صبح امروز به وقت محلی(3:30 به وقت تهران) بطرف تهران حرکت کرد. اینک او زمانی به ایران باز می گردد که به عنوان یک چهره جهانی شناخته شده است و رهبری انقلابی بزرگ را بر عهده دارد. لازم به ذکر است که هواپیمای ایر فرانس گنجایش بیش از 400 نفر را داشت، اما حدود دویست مسافر( یکصد و پنجاه خبرنگار و پنجاه نفر از نزدیکان امام خمینی) را نپذیرفت تا بتواند به اندازه کافی بنزین گیری کند و در صورت عدم فرود به تهران، به پاریس بازگردد.

امام خمینی نیز یک ساعت قبل از پرواز با آسانسور به کنار دالانی که به داخل هواپیما منتهی می شد، آمدند و طی یک کنفرانس مطبوعاتی کوتاه از محبت ملت فرانسه و مهمان نوازی اهالی دهکده نوفل لو شاتو تشکر کردند. از نکات برجسته پرواز امام به ایران می توان به این موضوع اشاره کرد که سرنشینان هواپیما همه مرد بودند و هیچ یک از خواهران حتی همسر امام با پرواز انقلاب به ایران بازنگشتند و برای آن ها در هواپیمایی که امروز به تهران پرواز می کند،جا رزرو شده است. در گوشه ای از فرودگاه مهرآباد نیز نمایشگاه عکسی از شهدای انقلاب و مجروحانی که در این چند سال شکنجه دیده اند برگزار شده بود که بر بالای آن « حقوق بشر شاه» نوشته بودند.

امام نیز پس از ورود به خاک وطن در حضور مردم مشتاق و خبرنگاران هیجان زده ای که به استقبال ایشان آمده بودند، نطقی کوتاه داشتند و در ابتدا از عواطف طبقات مختلف ملت تشکر کردند و گفتند: عواطف ملت ایران بر دوش من بار گرانی است که نمی توانم جبران کنم، من از طبقه روحانیون که در این قضایای گذشته جانفشانی کردند، تحمل زحمات کردند، از دانشگاهیان و دانشجویان که در این مسایل مصایب دیدند، از بازرگانان و کسبه که در واقع شدند، از جوانان بازار و دانشگاه و مدارس علمی که در این مسایل خون دادند و از قضات دادگستری، وکلا و همه طبقات کارمندی و کارگری تشکر می کنم.

امام پس از پایان سخنان خود در فرودگاه به سوی بهشت زهرا حرکت کردند و در طول مسیر به دلیل اشتیاق وصف ناپذیر مردم، ادامه راه را به وسیله هلیکوپتر طی کنند و در بهشت زهرا نیز که سیل جمعیت کار را برای برگزاری مراسم سخت کرده بود، ایشان با صلابت و اقتدار خویش سخنرانی کوبنده ای را علیه مظاهر باقی مانده حکومت پهلوی اقامه کردند و در بخشی از سخنان خود فرمودند:در صد و پنجاه سال پیش از این، یک ملتی بوده و سرنوشتی داشته و احتیاجاتی هم داشته است، ولی این ملت اختیار ما را نداشته است که یک سلطانی بر ما مسلط کند. در ادامه نیز ایشان پایه و اساس غیر قانونی سلطنت پهلوی را که از رضا شاه به فرزندش تفویظ شده بود، غیر قانونی دانستند و اعلام کردند که دولت فعلی غیر قانونی است و من دولت تعیین می کنم و توی دهن این دولت می زنم که با شعار« الله اکبر» و شور و شوق حاضرین در محل بهشت زهرا همراه شد.


'امام خمینی'(ره) پس از 14 سال دوری از وطن در میان استقبال پر شور و میلیونی مردم به ایران باز گشتند. روزنامه کیهان طول صف جمعیت استقبال کننده را 33 کیلومتر اعلام کرد.

در حالی که مراسم ورود حضرت' امام 'به طور مستقیم از تلویزیون پخش می شد، نظامیان با یورش به این سازمان از ادامه پخش آن جلوگیری کردند. این امر چنان مردم را خشمگین کرد که برخی از آنها تلویزیون های خود را شکستند.


'امام خمینی'(ره) پس از ورود به تهران از میان انبوه جمعیت استقبال کننده به سوی قطعه شهدا در بهشت زهرا رفتند و در آنجا طی یک نطق تاریخی و مهم دیدگاه های خود را درباره شاه، دولت، مجلس ها، ارتش و برنامه های آینده در کشور اعلام فرمودند.
امام خمینی: سلطنت خلاف حقوق بشر است
پیام نخست وزیر: آرامش را حفظ کنید
تهران و شهرستان ها یکپارچه غرق در هیجان ورود امام

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 15

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 513579

  • بازديدکنندگان امروز : 237

  • کل بازديدکنندگان : 1043543

پیوندها