نسخه چاپي
1397/11/10 :: ٠٨:٠٢ 
تقویم انقلاب / 10 بهمن 57

10 بهمن ماه 57؛ موج فرار آمریکایی‌ها از ایران

دهم بهمن 1357 شاپور بختیار، نخست‌وزیر، تحت فشار افکار عمومی مردم، سرانجام دستور بازشدن فرودگاه مهرآباد را صادر کرد.

 10 بهمن ماه 57؛ موج فرار آمریکایی‌ها از ایران

 

 

با گذشت سال‌ها از پیروزی شکوهمندانه انقلاب اسلامی ایام دهه فجر فرصت مناسبی است برای بازخوانی حوادثی که در آخرین روزهای مبارزات انقلابی در کشور صورت گرفت.

10 بهمن ماه سال 1357:

فرودگاه‌های کشور بازگشایی شد


بهمن ماه 1357، تاریخ نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) به نقطه عطف خود رسید و سرانجام مبارزات مردم مسلمان به بار نشست و پادشاهی 2500 ساله و ظلم و استبداد بیش از 50 ساله رژیم پهلوی در ایران، ریشه کن شد و به خواست الهی حکومت جمهوری اسلامی تأسیس شد.

بر همین اساس روزشمار وقایع بهمن ماه سال 57 با توجه به ترک ایران از سوی شاه و وقوع حوادث مهم برای علاقه مندان به تاریخ انقلاب اسلامی دارای اهمیت است که به حوادث اتفاق افتاده در روزهای بهمن 57 اشاره ای می‌شود.

فرودگاه‌های کشور بازگشایی شد و آمریکایی‌هایی که تا آن روز موفق به خروج از ایران نشده بودند، برای رفتن با پروازهای منظم هواپیماهای نظامی امریکا از هم پیشی می‌گرفتند. در حالی که تعداد روحانیون متحصن در دانشگاه به دو هزار نفر رسیده بود و کشور در اوج تظاهرات خشونت آمیزی قرار داشت. بختیار در یکی از مصاحبه‌هایش اصول برنامه‌های آینده‌ خود را شرح داد.

در روایتی دیگر نقل شده است:


"دهم بهمن 1357 شاپور بختیار، نخست‌وزیر، تحت فشار افکار عمومی مردم، سرانجام دستور بازشدن فرودگاه مهرآباد را صادر کرد. تحصن روحانیونی که به دولت بختیار معترض بودند، در دانشگاه تهران گسترش یافت و هزاران روحانی به متحصنان پیوستند.

تظاهرات در اکثر شهرهای کشور علیه دولت بختیار و نیز ورود مردم شهرهای ایران به تهران برای استقبال از امام خمینی(ره) همچنان ادامه یافت، به صورتی که مطبوعات نوشتند، دو میلیون نفر از شهر‌های ایران، برای استقبال از امام در تهران به سر می‌برند. در این روز و به محض بازشدن فرودگاه، آمریکایی‌ها اقدام به خارج ساختن بخشی از اتباع خود کردند."

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 1

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 513476

  • بازديدکنندگان امروز : 117

  • کل بازديدکنندگان : 1043423

پیوندها