نسخه چاپي
1397/11/09 :: ٠٨:١٩ 
چهل سالگی انقلاب

بررسی رخدادهای انقلاب اسلامی (1) سال اول انقلاب

برای فهم قدرت و عظمت انقلاب شناخت زمینه‌های شکل‌گیری و ویژگی‌های منحصر به فرد آن و وقایعی که از سر گذرانده ضروری است. بر این اساس، گروه سیاسی پژوهش خبری در چهل شماره، تاریخ 40 ساله انقلاب را بررسی می کند.

 بررسی رخدادهای انقلاب اسلامی (1) سال اول انقلاب

 بهمن امسال، انقلاب اسلامی ایران چهل ساله می‌شود. این انقلاب در چهار دهه گذشته با مسائل و حوادث گوناگونی مواجه بوده و در عین حال دستاوردهای بسیاری داشته است. برای فهم قدرت و عظمت انقلاب شناخت زمینه‌های شکل‌گیری و ویژگی‌های منحصر به فرد آن و وقایعی که از سر گذرانده ضروری است. بر این اساس، بنا داریم در چهل شماره، تاریخ 40 ساله انقلاب را بررسی کنیم.

این شماره به تحولات و مسائل سال اول انقلاب اختصاص دارد. از جمله مهم ترین تحولات سال اول انقلاب این موارد است: پنج بار به آرای مردم مراجعه شد؛ چندین نهاد امنیتی اجتماعی و اقتصادی تشکیل شد؛ ترور انقلابیون بر ضرورت اهمیت تقویت پایه‌های انقلاب موثر واقع شد؛ در راستای رهایی از وابستگی، کاپیتولاسیون لغو و لانه جاسوسی آمریکا تسخیر شد؛ از همه مهم تر بحران در سه استان شمالی، غربی و جنوب غربی کشور کنترل و مهار شد.

در مجموع باید گفت تشکیل نهادها و سازمان های انقلابی مردمی، از توفیق جمهوری اسلامی ایران در قدرت نظام سازی و دولت سازی نشان دارد؛ به گونه ای که در کمتر از یک سال از عمر انقلاب اسلامی همه نهادهای لازم برای تشکیل یک کشور به نحو موفقیت آمیزی طراحی و تشکیل شدند و آغاز به کار کردند. در ادامه تحولات و رخدادهای سال اول انقلاب به تفکیک سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بیان شده است.

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 14

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 490670

  • بازديدکنندگان امروز : 371

  • کل بازديدکنندگان : 978284

پیوندها