نسخه چاپي
1397/11/07 :: ٠٨:٥٧ 

صادرات غيرنفتي ایران چقدر افزايش يافت؟

وزیر امور اقتصاد و دارايي با اشاره به تراز تجاري مثبت 900 ميليون دلاري كشور در سالجاري، گفت: در 10 ماهه امسال در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته با وجود تحريم ها عليه ايران، صادرات غيرنفتي افزايش داشته و 85 درصد واردات كشور نيز مربوط به مواد اوليه است.وي با تاكيد بر استفاده از ظرفيت هاي مناطق ...

صادرات غيرنفتي ایران چقدر افزايش يافت؟

 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، فرهاد دژپسند در جمع سرمايه گذاران و فعالان اقتصادي هرمزگان اظهار داشت: با وجود تلاش هاي دشمنان اين تحريم ها نتوانسته صادرات نفتي كشور را به صفر برساند بلكه همچنان ادامه دارد.

وي با تاكيد بر استفاده از ظرفيت هاي مناطق آزاد گفت: بايد پيشرفت اقتصادي در مناطق آزاد به گونه اي باشد كه سود حاصل از آن براي توسعه اقتصاد كشور تزريق شود.

دژپسند با اشاره به تراز تجاري مثبت 900 ميليون دلاري كشور در سالجاري، اين امر را با توجه به رشد آمار صادرات غير نفتي كشور در مقايسه با مدت مشابه 10 ماهه سال گذشته، بسيار ارزشمند دانست.

وي تصريح كرد: اين تراز مثبت تجاري، از آنجا كه نه بخاطر كاهش واردات بلكه، با افزايش صادرات رخ داده، بسيار معنا دار است.

وزير اقتصاد و دارايي معضل قاچاق را از جمله مشكلات پيش روي سرمايه گذاران داخلي و توليد كنندگان عنوان كرد و گفت: قاچاق ضربه هاي بسياري به اقتصاد كشور وارد مي كند كه بايد برنامه ريزي هاي بهتري براي مقابله با آن صورت گيرد.

دژپسند ادامه داد: به منظور مقابله هر چه بيشتر با قاچاق در حال تجهيز گمرك هاي كشور به تكنولوژي هاي مدرن هستيم.

وي در خصوص تسريع پرداخت تسهيلات از سوي بانك ها ابراز داشت: بانك ها معوقه هاي بسياري دارند كه در صورت وصول مطالباتشان مي توانند تسهيلات مورد نياز را به بخش اقتصادي تزريق كنند.

وزير امور اقتصادي و دارايي خطاب به سرمايه گذاران حاضر در اين نشست گفت: بايد براي سرعت بخشي و توسعه اقتصادي برنامه ريزي كنيد.

دژپسند با اشاره به فرا رسيدن سالگرد چهل سالگي انقلاب اسلامي افزود: در جنگ ايران و عراق حتي يك وجب از خاك كشورمان را به دشمنان نداديم و اكنون آمريكا با ايجاد اين تحريم ها نمي تواند اقتصاد كشور را از پاي درآورد.

هرمزگان بايد به قطب جذب سرمايه گذاري خارجي تبديل شود

وزير اقتصاد و دارايي در بخش ديگري از صحبت هاي خود يكي از فرصت هاي طلايي درهرمزگان را جذب سرمايه گذاري هاي خارجي عنوان كرد و افزود: براي جذب سرمايه گذاري بايد از وجود مزيت ها و فرصت ها استفاده مطلوب كرد.

دژپسند بيان داشت: هرمزگان داراي قابليت هاي اقتصادي بسياري است و در شرايط تحريم نيز مي تواند به نگين اقتصادي كشور تبديل شود.

وي با اشاره به اينكه بندر شهيد رجايي 34 درصد از بار اقتصادي كشور را به دوش مي كشد، خاطر نشان كرد: هرمزگان نسبت به ساير استان هاي ديگر از ظرفيت هاي بالاي اقتصادي برخوردار است و مي تواند به قطب اقتصادي دركشور تبديل شود.

2400 واحد توليدي توسط بانك ها تملك شده است

استاندار هرمزگان نيز در اين نشست با اشاره به اينكه بانك ها 2400 واحد توليدي در استان را تملك كرده اند، افزود: اين كار باعث از بين رفتن توليد و اشتغال شده است.

فريدون همتي افزود: در صورتي كه بانك ها قسط هاي بلند مدتي را براي سرمايه گذاران در نظر گيرند باعث تحول در اقتصاد كشور شده و و افزايش اشتغالزايي را به دنبال دارد.

وي با اشاره به سرمايه هاي راكد دولتي و غيردولتي در هرمزگان تصريح كرد: اگر اختيار تهاتر به ما داده شود مي توان از اين سرمايه هاي راكد بهره برداري بهتري داشت.

نماينده عالي دولت در هرمزگان به نقش مهم اين استان در تزريق بودجه عمومي كشور اشاره و افزود: در سال گذشته 200 هزار ميليارد ريال از درآمدهاي گمركي، بنادر و درآمدهاي عمومي استان به صندوق بودجه كشور تزريق شد كه يك دهم مجموع بودجه كشور است.

همتي با بيان اين كه هيج سهمي از ارزش افزوده واحدهاي نفتي هرمزگان نداريم، گفت: خواستار آن هستيم كه بخشي از ارزش افزوده به بخش توليد اين استان با اصلاح قوانين اختصاص يابد كه مي توان اين موضوع را در مجلس دنبال كرد.

50 درصد مازاد درآمد به هرمزگان برگردد

نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين نشست ابراز داشت: براساس برنامه پنجم توسعه 50 درصد مازاد درآمد بايد به استان هرمزگان برگردد كه متاسفانه تاكنون محقق نشده است.

احمد مرادي همچنين قرار گرفتن استان هرمزگان به عنوان جزو پنج استان پردرآمد كشور و از آن طرف واقع شدن در بين سه استان فقير و محروم كشور بعد از سيستان و بلوچستان و بخشي از كرمان را ناعادلانه خواند.

به گفته وي، 57 هزار خانواده استان هرمزگان زيرپوشش كميته امداد امام خميني (ره)هستند.

اين نماينده مجلس همچنين از تعيين تكليف موضوع آلومينيوم المهدي پس از سه سال توسط وزير اموراقتصادي و دارايي قدرداني كرد.

افزايش ماليات ها، نحوه تسهيلات بانكي، بالابودن بهره هاي بانكي و بي ثباتي نرخ دلار بخشي از مهم ترين دغدغه هاي سرمايه گذاران و نمايندگان اصناف و فعالان اقتصادي هرمزگان در ديدار با وزير اقتصاد و دارايي بود.
 
 
 
منبع: شعار سال

خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 12

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 513516

  • بازديدکنندگان امروز : 164

  • کل بازديدکنندگان : 1043470

پیوندها