نسخه چاپي
1397/11/06 :: ١٠:٢٩ 

وقتی آمريكا در چهل سالگي انقلاب غول چراغ جادو مي شود!

مايك پمپئو وزير امور خارجه آمريكا طي يك پيام توئيتري از مردم ايران خواست كه با او درد دل كنند!

وقتی آمريكا در چهل سالگي انقلاب غول چراغ جادو مي شود!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، مايك پمپئو وزير خارجه ايالات متحده آمريكا در پيامي توئيتري اعلام كرد كه مي خواهد با مردم ايران سخن بگويد. در اين توئيت آمده است: «در آستانه چهلمين سالگرد انقلاب 57 و در راستاي تعامل مستقيم با مردم ايران، وزير امور خارجه مايك پمپئو به پرسش هاي شما در صفحات شبكه هاي اجتماعي USA dar Farsi پاسخ مي دهد. پرسش ها، اميد ها و آرزوهايتان را براي آينده در زير اين پست بنويسيد.»

با توجه به درخواست پمپئو، برخي گروه ها مانند سلطنت طلبان، منافقين و تعدادي كه خود را عضو گروهك «ري استارت» ناميده اند، او را در قامت برآورده كننده آرزوهاي خود تصور كرده و در صفحه وزير خارجه آمريكا از خواسته هايشان نوشتند. اما همين افراد به قدري با هم اختلاف نظر داشتند كه حتي در بيان آرزوهايشان در فضاي مجازي هم كارشان به تنش و دعوا با يكديگر كشيد. براي مثال تعدادي تحت عنوان ري استارت خود را مستحق رسيدن به قدرت مي دانستند و در مقابل منافقين را در جايگاهي نمي ديدند كه حق اظهار نظر داشته باشند. از طرف ديگر به نظر مي رسد سلطنت طلبان هم در اين وادي به دنبال بليت يك طرفه اي به تهران براي ربع پهلوي هستند.

وقتي در چهل سالگي انقلاب، آمريكا همدم مردم ايران مي شودوقتي در چهل سالگي انقلاب، آمريكا همدم مردم ايران مي شود

اين اولين بار نيست كه وزيرخارجه ايالات متحده آمريكا قصد صحبت مستقيم با مردم ايران را دارد. پيش از اين هم در توئيت هاي خود به طور مستقيم مردم كشورمان را مخاطب قرار داده و در ادعاهايي بدون ارائه سند و مدرك،؛ اقدام به اتهام زني عليه جمهوري اسلامي ايران كرده بود.

همچنين 31 تير امسال در كتابخانه رونالد ريگان در شمال لس آنجلس نشستي با عنوان «پشتيباني از صداي ايرانيان» برگزار شده بود و ايرانيان مقيم آمريكا هم به اين نشست دعوت شده بودند. در اين مراسم پمپئو رئيس سابق سازمان سيا با يادآوري سياست دولت متبوعش در قبال ايران مدعي شد: «آرزوي دولت ترامپ همان آرزويي است كه شما براي مردم ايران داريد، آرزويي كه با تكيه بر نيروي الهي يك روز به حقيقت خواهد پيوست.»

وزير خارجه دولت آمريكا ضمن انتقاد شديد از مسئولان بلند پايه كشور در يك گستاخي بي شرمانه گفته بود: «نزديك به 40 سال دزدي از مردم ايران، اقدامات تروريستي در منطقه و سركوب بي رحمانه در داخل، موجب شده حكومت ايران براي مردم كابوسي بيش نباشد».

او خطاب به مردم ايران گفت: «ايالات متحده صداي شما را مي شنود، ايالات متحده از شما حمايت مي كند، ايالات متحده با شماست و آمريكا پشتيبان صداي فراموش شده مردم ايران است.»

اظهار دوستي و تلاش براي القاي صميميت پمپئو با ملت ايران در حالي از طريق توئيت و سخنراني ابزار شده كه پيش از اين اعلام كرده بود كه آمريكا تلاش دارد تا فشار بي سابقه مالي به ايران وارد كند. او هشدار داده بود كه اگر ايران مسيرش را تغيير ندهد، «شديدترين تحريم هاي تاريخ» عليه كشورمان وضع مي شود. در عين حال جاي تعجب دارد كه آمريكايي ها در حالي ايران را به دخالت و اظهار نظر در امور داخلي برخي كشورها متهم مي كنند كه مقامات ايالات متحده بارها به صورت علني و در راستاي ايجاد جدايي ميان مردم و نظام جمهوري اسلامي ايران گام برداشته اند. تفرقه و ايجاد شكاف بين مردم و حكومت مستقر در يك كشور، ابزار و حربه جديدي نيست و در طول تاريخ واشنگتن به دفعات تلاش كرده است تا از طريق بازي با افكار عمومي و انجام تبليغات گسترده عليه كشورمان به اهداف خود برسند.

ديپلماسي عمومي، ابزاري در دستان پمپئو براي بازي با كارت مردم قدرت نرم و استفاده از ظرفيت هاي فضاي مجازي امروزه به يكي از محبوب ترين ابزار هاي نظام هاي سياسي در عرصه روابط بين الملل تبديل شده است. در همين راستا هم بازيگران محيط بين المللي با بهره گيري از فضايي مجازي و قدرت نرم افزاري اهداف خود را پيش مي برند، چراكه بهره برداري از اين نوع قدرت، آنها را قادر مي سازد از تلفات مالي و جاني پرهيز كنند و افكار عمومي و ذهن ملت ها را هدف قرار داده و با خود همراه سازند.

مي توان گفت ديپلماسي عمومي توانايي رخنه در جوامع خارجي با استفاده از ابزار سياسي و شبه نظامي را دارد. در اين ميان فضاي مجازي بستري مطلوب براي اين نفوذ را فراهم كرده است. در اين نوع از ديپلماسي ديگر نبايد انتظار رابطه اي رسمي و كاناليزه شده را داشت بلكه در اين شكل از ارتباطات جهاني يك طرفه قضيه دولت رسمي است و طرف ديگر هم مردم عادي جامعه قرار دارند.

به صراحت مي توان گفت كه ديپلماسي عمومي ارتباطات معطوف به منافع ملي از طريق رابطه با مردم خارج از مرزهاست. مسائلي از قبيل اعزام دانشجو به خارج از كشور، پذيرش بورس هاي تحصيلي، ارتباط ميان فرهنگي، برگزاري انواع جشنوار هاي هنري و سيمنارها، برنامه هاي صوتي و تصويري و در نهايت ايجاد سايت هايي كه توانايي تاثير گذاري بالايي را داشته باشند، همه در حوزه «ديپلماسي عمومي» تعريف مي شود.

در ديپلماسي عمومي، سياست خارجي يك كشور براي عامه مردم آشكار مي شود و سياست مدار سعي مي كند مردم يك ملت و كشور را دوست خود معرفي كند و با نفوذ بر نگرش ها و بينش هاي آنان، به طور زير ساختي اهداف كلان خود را به پيش ببرد. در نتيجه اين نوع از ديپلماسي معطوف به مخاطبان خارجي است و هسته اصلي آن ارتباط هدايت شده با افراد خارجي به منظور تاثير گذاشتن بر افكارها آنها و سرانجام بر دولت آنهاست.

وقتي آمريكا در چهل سالگي انقلاب غول چراغ جادو مي شود!

وزير خارجه ايالات متحده آمريكا كه پيش از اين به عنوان رئيس سازمان سيا شناخته مي شد و به همين دليل هم در امور براندازي و ايجاد آشوب داخلي در ساير كشورها تجربه كمي ندارد، به صورت كاملا علني تلاش مي كند تا با برقراري ارتباط با مردم كشورمان و مخاطب قرار دادن مداوم آنها، اين موضوع را القا كند كه واشنگتن با ايرانيان مشكلي ندارد و تنها مسئله آمريكا با حكومت جمهوري اسلامي ايران است.

تلاش براي جدا و متمايز كردن مردم، دور كردن آنها از اصول اساسي انقلاب اسلامي و نظام به عنوان يك راهكار اساسي كاخ سفيد به خصوص پس از سال 88 بيشتر قوت گرفته است؛ تاجايي كه مشاوران و متفكران آمريكايي در چهل سالگي انقلاب اسلامي به اين نتيجه رسيده اند كه تنها راه رسيدن به هدفشان در منطقه و ايران، اختلاف افكني بين مردم و نظام است. منفعت طلبي و رسيدن به اهداف سودجويانه در ژنوم سياست خارجي آمريكا تعريف شده است و به اصطلاح مي توان گفت كه هيچگاه سلامشان بي طمع نبوده است. اينكه مايك پمپئو به طور مداوم در سخنراني هاي خود ملت ايران را مخاطب قرار مي دهد و به زعم خود براي آنها دلسوزي مي كند، تنها مي تواند در راستاي اهداف سلطه طلبانه آمريكا قرار بگيرد.

تيغ تيز جنگ نرم آمريكا؛ از مصدق تا اعتماد عمومي مردم
در اين ميان عروسك هاي خيمه شب بازي آن سوي آبي، هميشه در ميدان آمريكا عليه ايران بازي مي كنند تا رويا هاي دور از انتظارشان را با قطار دشمنان نظام و انقلاب به ايستگاه واقعيت برسانند. مي توان گفت تاريخچه ديپلماسي عمومي آمريكا در ايران به سال هاي آغازين جنگ سرد برمي گردد و اين روند پس از يازده سپتامبر قوت بيشتري گرفته است، چنانچه دولت بوش از سال 2006 تا 2009، بيش از 200 ميليون دلار براي ديپلماسي عمومي خود در رابطه با ايران هزينه كرده بود. علاوه بر اين اوباما تنها در سال اول حضورش در كاخ سفيد 50 ميليون دلار ديگر براي مقابله نرم با جمهوري اسلامي ايران از كنگره بودجه دريافت كرد و اين در حالي است كه هر ساله در بودجه آمريكا مبلغ نسبتا بالايي براي ديپلماسي عمومي عليه ايران در نظر گرفته مي شود.

ابزار ها و دستگاه هايي كه دولت آمريكا براي اجراي ديپلماسي عمومي خود از آن ها استفاده مي كند را مي توان اين گونه برشمرد؛ شبكه هاي بين المللي مانند صداي آمريكا، راديو فردا، راديو اروپاي آزاد، راديو آزادي، راديو آسياي آزاد، و... همچنين اداره كل دموكراسي، حقوق بشر و امور كار در وزارت امور خارجه، بنياد وقف ملّي براي دموكراسي و خانواده موسسه هاي وابسته به آن از جمله موسسه ملي دموكراتيك براي امور بين الملل، موسسه بين المللي جمهوري خواه، مركز بين المللي براي فعاليت اقتصادي خصوصي و مركز آمريكايي براي همبستگي هم از ديگر بخش هايي هستند كه واشنگتن در اين مسير از آنها بهره مي جويد. علاوه بر اين دفتر هاي ذي ربط در وزارت دفاع و سازمان سيا در مقام متولّي عمليات مخفي جنگ رواني و اداره كلّ امور آموزشي و فرهنگي وزارت امور خارجه اين كشور هم در همين ليست قرار مي گيرند.

وقتي آمريكا در چهل سالگي انقلاب غول چراغ جادو مي شود!

نهايتا مي توان گفت كه ديپلماسي عمومي با استفاده از منابع قدرت نرم، در جنگ نرم، ابزاري براي استيلاي خواسته هاي دولت ها محسوب مي شود. در زماني كه ملكه جنگ «كاندوليزا رايس» در راستاي آنچه «ترويج دموكراسي» آمريكا در ايران مي ناميد براي تاسيس دفتر امور ايران، 75 ميليون دلار ديگر به فعاليت هاي وزارت امور خارجه آمريكا اختصاص داد تا افراد وابسته به اين وزارت خانه براي تحت نظر قرار دادن امور ايران در شهرهايي.چون دبي، باكو، استانبول، فرانكفورت و لندن (شهر هايي كه جمعيت زيادي از ايرانيان مهاجر در آن ها اقامت دارند) دفتر هايي راه اندازي كنند كه از جمله وظايف اين دفترها ارائه گزارش هايي از وضعيت تحولات سياسي و اقتصادي ايران از طريق تعامل با ايرانيان مهاجر، و همچنين برقراري ارتباط با ايرانيان در راستاي هدف هاي ديپلماس عمومي بود.

با توجه به مورادي كه ذكر شد مي توان گفت نزديك به 40 سال است كه از انقلاب اسلامي بهمن ماه 57 و 65 سال از كودتاي 28 مرداد سال 32 مي گذرد و آمريكا همان آمريكاست، اما با گذشت اين همه سال مي توان به روشني مشاهده كرد كه هدف آنها تغيير كرده است؛ آمريكا روزي شخصيت هاي مهين پرست و استقلال طلبي هم چون مصدق را در معرض و آماج جنگ نرم خود قرار داده بود و حالا اعتماد و وابستگي مردم را نشانه رفته است و خود را محرم اسرار مردم ايران مي داند تا اهداف خود را عليه نظام به پيش ببرد.

 

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 15

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 513337

  • بازديدکنندگان امروز : 1988

  • کل بازديدکنندگان : 1043122

پیوندها