نسخه چاپي
1397/11/06 :: ١٠:٠٢ 

تفاوت انقلاب اسلامي با ديگر انقلاب ها از زبان مصباح يزدي

دبير مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) گفت: عده اي چنين وانمود مي كنند كه هدف اصلي انقلاب تنها رفع فقر بوده است اگر اين گونه بود كه انقلاب ما با…

تفاوت انقلاب اسلامي با ديگر انقلاب ها از زبان مصباح يزدي

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، آيت الله محمدتقي مصباح يزدي در دهمين جلسه از سلسله ديدار هاي تبريك گويي چهل سال انقلاب كبير اسلامي با ياران باوفاي امام خميني (ره) اظهار كرد: بنده به سهم خود از اين گزارش پربار شنبه هاي انقلاب تشكر مي كنم. اين دستاورد ها موجب مي شود تا مردم بيشتر قدردان انقلاب اسلامي باشند و به ياد خداوند بيافتند.

وي ادامه داد: ابعاد انقلاب اسلامي، كيفيت شكل گيري و به اوج رساندن موفقيت هاي آن از منظر تحليل و بررسي شرايط اجتماعي داخلي و خارجي كه از بدو شروع انقلاب وجود داشت؛ حاصل الطاف خفيه الهي در كمك به پيروزي اين نهضت و پشتيباني از آن است. مقام معظم رهبري در اين باره فرمودند كه هر روز اين انقلاب يك معجزه است.

وي افزود: اين موارد رويداد ها و دستاورد هايي است كه اگر پيش از انقلاب تصور آن را در ذهن مي كرديم حتي در ذهن هم سنگين مي آمد و حتي در پيش بيني ها هم باور نمي كرديم. هيچ كجاي دنيا هم نظير اين انقلاب وجود ندارد. با اين ويژگي ها و عليرغم همه مشكلات ما بر همه اين موارد غالب شديم. اميدواريم اين روند تا ظهور حضرت وليعصر (عج) ادامه داشته باشد و هر روز شاهد پيشرفت ها و گشايش ها باشيم.

وي ادامه داد: يكي از بحث هايي كه انجام مي شود مقايسه اين انقلاب با انقلاب هاي گذشته است. امام خميني (ره) در بخشي از سخنان خود مي فرمايند كه در بسياري از كشور ها در همين عصر اخير انقلاب واقع شد، اما هرجا انقلابي شده عده اي از دولت ها موافق بوده وعده اي نيز مخالف داشته است؛ تنها انقلاب ما است كه همه كشور هاي دنيا با آن مخالف هستند. اگر موافقي داشته باشيم اين استثنا است.

وي افزود: شاهد اين امر، جنگ هشت ساله است كه همه كشور هاي شرق و غرب پيشرفته ترين تسليحات را در اختيار دشمن قرار مي دادند و سيم خاردار هم به ما نمي دادند.

مصباح يزدي گفت: امام در بيان راز و چرايي اين علت كه همه كشور ها با انقلاب اسلامي مخالف بودند گفت كه انقلاب يك برنامه دارد كه هيچ كشوري با آن موافق نيست و آن اسلام است. پس همه كشور ها در انقلابشان به دنبال سود و منفعت بودند و هركس هم حمايت مي كرد دنبال سود بود، اما انقلاب به دنبال اسلام بود و مي دانستند از اين موضوع شرق و غرب متضرر مي شوند.

وي تصريح كرد: بررسي دستاور ها به جا و لازم است، اما توجه به نقطه هاي ضعف نيز لازم است و نياز است تا براي جلوگيري از آسيب ها به آن پرداخته شود.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي تشريح كرد: لازم است از خود سوال بپرسيم تا چه حد مي توان به آينده اين انقلاب و پيشرفت شتابان آن اميداوار بود. در طول اين چهل سال دچار نوسان بوده ايم و دشمنان مي گفتند كه انقلاب شش ماه را هم نمي بيند، اما در حال برگزاري مراسم چهل سالگي انقلاب با شادي و خرمي هستيم. شايد بدانيد كه برخي از جامعه شناسان معتقدند كه انقلاب مانند هر پديده طبيعي تولد، رشد و توسعه و مرگ و افولي دارد و پيش بيني هم مي كنند كه انقلاب اسلامي به اين سرنوشت دچار خواهد شد و اين سرنوشت هر جامعه اي است، اما اين موضوع از نظر اسلام اينگونه نيست.

وي ادامه داد: همه مسلمانان و به ويژه شيعيان معتقدند كه انقلاب در جهان صادر مي شود و اسلام همه گير خواهد شد و خداوند در قرآن اين را وعده داده است، اما اين موضوع شرطي دارد؛ وقتي اين وعده ها محقق مي شود كه شرط هاي خداوند رعايت شود و اين موضوع حتي درباره 124 هزار پيامبر هم وجود داشته است. زماني حتي اسلام تا اسپانيا هم رسيد، ولي اين موضوع باقي نماند به اين خاطر كه ضمانت باقي ماندن، مشروط است.

مدير مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) گفت: مهم است كه شرط و شروط قرآن را بپذيريم و به آن عمل كنيم. اگر فكر كنيم پيروزي انقلاب ابدي است اشتباه كرده ايم، زيرا اسلام از دوره پيامبر در نوسان بوده است مانند موضوعي كه گفته شد. قبل از انقلاب كار به جايي رسيد كه ليست نماينده مجلس ما را سفارت آمريكا امضا مي كرد، اما خداوند خواست كه ما به عزت برسيم و بدانيم كه در صورتي عزت ها باقي خواهند ماند كه شرايط را رعايت كنيم. خداوند ضمانت نكرده است كه براي هميشه شما بمانيد و براي باقي ماندن شرايطي تعيين كرده است.

وي تاكيد كرد: انسان بايد نگران خطر ها باشد و دل خوش به وضع موجود نشود و نگران خطرات احتمالي كه براي انقلاب به وجود مي آيد باشد كه اين خطر ها در عرصه هاي مختلف ممكن است وجود داشته باشد. ويژگي اين انقلاب اين است كه بر پايه اسلام آمده، اما انقلاب هاي ديگر براي امور مادي بوده است. انقلاب هاي كنگو، كلمبيا و... هم بود و انجام شد.

مصباح يزدي گفت: اگر شروط ضعيف شود در نتيجه مشروط آن هم منتفي مي شود. ما بايد به مسائل فرهنگي و اجتماعي بيشتر اهميت بدهيم تا شرايط مادي و محيطي را محقق كنيم. اگر ما اهداف انقلاب را فراموش كنيم و مشروط به شعار ماركسيست ها شويم؛ ماركسيست ها به شعار هايي همچون رفاه عمومي و حمايت از محرومين محدود شدند كه با همين شعارهم نصف دنيا را گرفتند و تصور مي كردند واقعا دل آن ها براي زحمت كشان مي سوزد و چنين شد كه اكنون مي بينيد.

وي تشريح كرد: خداوند وعده داده است كه اگر شرايط الهي را رعايت كرديد عزت، قدرت و تسلط شما برعالم باقي مي ماند و اگر نكرديد باقي نخواهيد ماند اين قائده اي كلي است و استثنايي هم ندارد. امروز بايد نگران مسائل فرهنگي جامعه باشيم و باور ها و ارزش ها كه اساس فرهنگ است را مراقبت كنيم. حقيقت فرهنگ، دين است. براي رضاي الهي بايد به خلق خداوند خدمت كرد و اگر اين دوعامل ضعيف شد بايد نگران باشيم. باور هاي جوانان ما بسيار مهم است كه بايد نگران آن ها باشيم. فرهنگ هاي ديني رو به ضعف رفته است و ربا خواري در حال رواج است.

مدير مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در پايان اظهارات خود گفت: عده اي چنين وانمود مي كنند كه هدف اصلي انقلاب تنها رفع فقر بوده است اگر اين گونه بود كه انقلاب ما با ماركسيسم ها فرقي نداشت؛ انقلاب ما از انقلاب پيغمبر اسلام سرچشمه گرفت همان پيامبري كه سه سال را در شعب ابي طالب گذراند و آب و نان به آن ها نمي رسيد. فرق انقلاب ما با ديگران در اسلامي بودن آن است.

 

 

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 14

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 513361

  • بازديدکنندگان امروز : 2030

  • کل بازديدکنندگان : 1043164

پیوندها