نسخه چاپي
1397/10/16 :: ١٥:٥٦ 

برنامه جديد آمريکا در سوريه؛ احياي داعش

ترامپ در حالي با طرح به تأخير انداختن خروج آمريکا از سوريه، مخالفت مي کند که کارشناسان از برنامه آمريکا براي احياي داعش در سوريه پرده بر مي دارند. به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا روزنامه واشنگتن پست فاش کرد دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا طرح مشترک جان بولتون و مايک پمپئو را براي به تأخير انداختن خروج از سوريه نپذيرفته است.

برنامه جديد آمريکا در سوريه؛ احياي داعش

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، بولتون به آنکارا و تل آويو سفر کرد تا هماهنگي هاي لازم براي موضوع خروج نظاميان آمريکا از سوريه را با مقامات ترکي و اسرائيلي بررسي کند. بولتون فاش کرد هيئت آمريکايي اعزامي به ترکيه شامل جيمز جفري فرستاده ويژه وزير خارجه آمريکا به سوريه و جوزف دانفورد رئيس ستاد مشترک نيروهاي آمريکايي نيز مي باشد.
وي افزود: واشنگتن در نظر دارد از مواضع کساني که در کنار آن جنگيدند دفاع کند.
سفر بولتون پس از تماس تلفني رجب طيب اردوغان رئيس جمهور ترکيه با دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا انجام شد. دو طرف در اين تماس تلفني پرونده سوريه را بررسي کردند و از هماهنگي بسيار بالاي واشنگتن و آنکارا در اين زمينه خبر دادند.
از سوي ديگر در اسرائيل بسياري از تحليلگران اسرائيلي، خروج نظاميان آمريکايي از سوريه را باعث افزايش توان نظامي ايران در اين کشور و افزايش پيروزيهاي نظام سوريه مي دانند.

اعتراض دمشق به ادامه جنايات ائتلاف آمريکايي در سوريه
وزارت امور خارجه سوريه با ارسال نامه هايي به دبيرکل سازمان ملل و رئيس شوراي امنيت خواستار توقف جنايت هاي ائتلاف آمريکايي در سوريه شد.
به گزارش پايگاه اينترنتي خبرگزاري سوريه (سانا)؛ وزارت امور خارجه سوريه در خصوص جناياتي که ائتلاف غيرقانوني آمريکايي در دو روستاي «الکشکيه» و «الشعفه» در حومه جنوب شرقي ديرالزور مرتکب شدند به دبيرکل سازمان ملل متحد و رئيس شوراي امنيت نامه هايي ارسال کرد.
در اين نامه ها آمده است: تداوم کشتارها و جنايت هاي کشورهاي ائتلاف غيرقانوني به رهبري آمريکا عليه غيرنظاميان سوري و ويران کردن منازل آنان و منابع درآمدشان تاييد مي کند که مقابله با بي توجهي کشورهاي عضو اين ائتلاف به منشور سازمان ملل، شوراي امنيت و قوانين بين المللي ضروري است.
در اين نامه ها اشاره شده است: اقدامات ائتلاف غيرقانوني از زمان شکل گيري آن، تنها در جهت فراهم کردن شرايط مناسب براي گروه تروريستي داعش بوده است تا بتواند به بقا و گسترش نفوذ خود ادامه دهد.
وزارت امور خارجه سوريه در اين نامه ها تاکيد کرد: دمشق بار ديگر از شوراي امنيت مي خواهد به مسئوليت هاي خود عمل کند و براي متوقف کردن اين جنايت ها, تجاوزها, کشتارها و ويران کردن هدفمند زير ساخت هاي سوريه و مجازات عاملان اين جنايت ها هر چه سريعتر اقدام کند.
جنگنده هاي ائتلاف متجاوز آمريکايي در 36 ساعت گذشته در حملات جداگانه اي به استان ديرالزور در شرق سوريه، 21 غيرنظامي را کشتند.

برنامه آمريکا براي احياي داعش در سوريه
کارشناسان در دمشق ادامه حملات بي هدف ائتلاف آمريکايي را برنامه اي با هدف ­احياي مجدد گروه تکفيري صهيونيستي داعش ارزيابي مي کنند.
وزارت خارجه سوريه با اشاره به حمايت بي‌دريغ ائتلاف بين‌المللي به رهبري آمريکا از داعش اعلام کرد که اين ائتلاف هدفي جز کشتار غير نظاميان سوري و تخريب منازل آنان ندارد.
ائتلاف بين‌المللي موسوم به ضد داعش به رهبري آمريکا با بمباران شهرک «الکشکيه» و روستاي «الشعفه» واقع در جنوب شرق ديرالزور طي روزهاي پنجشنبه و جمعه گذشته 21 غير نظامي را به کام مرگ فرستاد.
وزارت خارجه سوريه شامگاه شنبه (روز گذشته) تأکيد کرد که تداوم کشتار غير نظاميان سوري و تخريب منازل آنان توسط ائتلاف آمريکا و در نتيجه زير پا گذاشتن منشور سازمان ملل و شوراي امنيت بر لزوم مقابله با ناديده گرفتن منشور اين سازمان بين‌المللي و احکام حقوق بين‌الملل تأکيد دارد.
در نامه وزارت خارجه سوريه به دبير کل سازمان ملل و رئيس شوراي امنيت آمده است که آمريکا از زمان تشکيل اين ائتلاف در آگوست 2014 به بهانه مبارزه با گروه تروريستي داعش به جنايت عليه غير نظاميان و تجاوز به خاک سوريه ادامه مي‌دهد.
خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) به نقل از اين نهاد سوري گزارش داد که حملات ائتلاف به غير نظاميان بيانگر نفاق و دروغ کشورهاي عضو آن است؛ کشورهايي که در عملياتهاي خود مقرهاي داعش را در منطقه ديرالزور هدف قرار نمي‌دهند بلکه هدفشان مناطق مسکوني و افراد غير نظامي است.
وزارت خارجه سوريه ادامه داد: همه اقدامات و فعاليتهاي اين ائتلاف از زمان شکل‌گيري فقط در راستاي فراهم‌سازي شرايط مناسب بوده تا اين گروه تروريستي بتواند باقي بماند و مجددا گسترش يابد.
دمشق با اشاره به اذعان ائتلاف آمريکا به کشتار 1500 غير نظامي، تأکيد کرد که تعداد واقعي قربانيان سوري چند برابر اين عدد است.
وزارت خارجه سوريه از کشورهاي عضو اين ائتلاف خواست که از ائتلاف خارج شوند و اجازه ندهند جنگنده‌هاي ائتلاف حرکت کنند تا شريک ريخته شدن خون مردم سوريه نباشند.

پشت پرده خروج آمريکا از سوريه است
الاخبار نيز نوشت: منابع کُرد اعلام کردند که آمريکا با تصميم خروج نظاميان خود از سوريه قصد ندارد برگه اين کشور را از دست بدهد، بلکه در تلاش است که از طريق طرفهاي ديگر مانند داعش به نفوذ سياسي و نظامي خود در سوريه ادامه دهد.
منابع کُرد اعلام کردند که تصميم خروج آمريکا از سوريه در واقع به منزله تسليم زود هنگام اين کشور در سوريه و از دست دادن اين برگه نيست.
اين منابع به روزنامه «الاخبار» لبنان گفتند که شکست راهبرد پيشين آمريکا در خصوص سوريه و عراق، واشنگتن را در برابر دو گزينه قرار داد: خروج از منطقه بدون دستاورد يا تداوم نفوذ سياسي و نظامي خود از طريق طرفهاي ديگر.
منابع مذکور اعلام کردند که آمريکاييها گزينه دوم را انتخاب کردند و از طريق تقويت سيطره داعش در مرزهاي سوريه و عراق دست به احياي اين گروه زدند.
به گفته اين منابع، آمريکا قصد دارد داعش را در منطقه راهبردي شرق فرات و به ويژه در مرزهاي سوريه و عراق احيا کند تا تماس بين دو کشور و ساير طرفهاي مقاومت قطع شود؛ مسئله‌اي که يکي از اهداف راهبردي آمريکا از آغاز جنگ عليه سوريه از سال 2011 تا کنون بوده است.
الاخبار در ادامه گزارش داد، آمريکاييها حضور نظامي خود در منطقه مذکور را مبارزه با داعش و حمايت از «همپيمانان کُرد» خود عنوان مي‌کردند، ولي آنچه عملا رخ داد اين بود که آمريکا کُردها را بدون حمايت در برابر داعش رها کرد.
به عنوان مثال، در اواسط اکتبر گذشته که کُردها عمليات موسوم به «طوفان الجزيره» را آغاز کردند تا سواحل شرقي فرات از حضور عناصر داعش پاکسازي شود، آمريکا به آنان گفته بود که نيروهاي ترکيه‌اي به سمت مناطق شمالي تحت تسلطشان حرکت نخواهد کرد و به آنان وعده پوشش هوايي اين عمليات را داده بود، ولي عهدشکني واشنگتن باعث کشته شدن بيش از 300 عنصر کُرد شد و داعش توانست بخشهايي از مرزهاي سوريه و عراق را به اشغال خود درآورد.
بر خلاف آنچه درباره اختلاف ميان آمريکا و ترکيه گفته مي‌شود، اين منابع از «هماهنگي کامل» بين دو کشور در خصوص راهبرد جديد واشنگتن خبر دادند.
اين منابع براي اثبات ادعاي خود تصريح کردند، تهديدهاي پياپي ترکيه درباره آغاز عمليات نظامي عليه مناطق تحت تسلط کُردها در «تل ابيض و رأس العين»، باعث شد که نيروهاي کُرد بخشي از نيروهاي خود را از مناطق درگيري با داعش در شرق فرات خارج و به مرزهاي شمالي اعزام کنند تا با حملات ترکيه مقابله کنند.
همين مسئله، جبهه مقابل داعش را سست کرد و باعث شد که اين گروه چند منطقه از جمله ميدان نفتي «عمر» را که يکي از ميادين نفتي مهم شرق فرات است، به اشغال خود درآورد.
منابع مذکور در پايان تأکيد کردند، همزمان با اشغال اين مناطق، آمريکا نيز به صورت مشکوک همه سربازان خود را از پايگاه نزديک به شهر «هجين» در نزديکي مرزهاي سوريه و عراق خارج کرد. شيوخ عشاير سوريه نيز گفتند که «جيمز جفري» فرستاده آمريکا در سوريه در هنگام سفر به اين منطقه در نوامبر گذشته از آنان خواسته بود که در روند رساندن مواد غذايي و نظامي به عناصر داعش تسهيل کنند.
 
 
 

خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 17

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 476087

  • بازديدکنندگان امروز : 609

  • کل بازديدکنندگان : 938635

پیوندها