نسخه چاپي
1397/10/15 :: ١٤:١٨ 
چهل سالگی انقلاب:

الگوی رفتاری حضرت امام(نماد انقلاب) از دیدگاه رهبر معظم انقلاب

این پژوهش در ادامه پژوهش های مرتبط با چهل سالگی انقلاب، به بررسی، شاخص یابی و محوربندی بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره الگوی رفتاری امام خمینی(ره) اختصاص دارد.

 الگوی رفتاری حضرت امام(نماد انقلاب) از دیدگاه رهبر معظم انقلاب

 

بررسی بیانات رهبر معظم انقلاب در این باره نشان داد که ایشان در این خصوص به چند شاخص عمده نظر دارند که عبارت اند از: معنویتِ امام،‌ شناخت حرکات و عناصر نابحق،‌ صلابت و شدّت در برابر حرکت های نابحق،‌ لطافت و رقت عمل در مواجهه‌ با ذکر الهی و برخورد با مظلومان و محرومان و ضعفا و مستضعفان،‌ اقتدار و قوّت،‌ مظلومیت، رسیدن به پیروز نهایی، برخورد شجاعانه و فعّال در مواجهه‌ با دشمنی‌ها و دشمنان،‌ تمرکز بر اولویت ها و توجه ویژه به مردم.

ظلم و ظالم،‌ انحراف از راه خدا،‌ طغیانگری و اغواگری از جمله مواردی است که رهبر معظم انقلاب در زمره حرکات و عناصر نابحق بر می شمارند که حضرت امام با شناخت آنها، با صلابت و شدت در مقابلشان می ایستند. ایستادگی در مقابل رژیم منحط و طاغوتی و فاسد پهلوی،‌ ایستادگی در مقابل آمریکا،‌ ایستادگی در برابر صدّام متجاوز در جنگ تحمیلی ‌و ایستادگی در برابر فتنه‌های داخلی نیز در این حوزه جای می گیرند.

از سوی دیگر از ویژگی های رفتاری حضرت امام،‌ لطافت و رقت عمل در مواجهه‌ با ذکر الهی و برخورد با مظلومان و محرومان و ضعفا و مستضعفان است. اقتدار و قوّت درخصوص سرنگونی حکومت طاغوتیِ دیکتاتوریِ وراثتی بعد از دو هزار سال،‌ شکست آمریکا که منافع حیاتی برای خود در اینجا تعریف کرده بود،‌ خنثی کردن توطئه‌ها و ناکام کردن طرّاحان جنگ تحمیلی و کسانی که غرضشان نابود کردن انقلاب بود از دیگر ویژگی های رفتاری حضرت امام برگرفته از بیانات رهبر معظم انقلاب است.

تمرکز بر اولویت ها شاخص دیگری است که رهبر انقلاب درخصوص ویژگی های رفتاری حضرت امام به آن اشاره می کنند. مقابله‌ با رژیم سلطنت در دوران مبارزات،‌ مسئله جنگ در دوران جنگ تحمیلی،‌ تکیه‌ بر قانون اساسی و ایجاد نظام و ترتیبات قانونی در اوّل انقلاب از موارد مربوط به این ویژگی رفتاری امام است.

توجه به مردم، اعتماد به توانایی‌های مردم، اهتمام به همبستگی و اتّحاد ملّت و بی‌اعتمادی به دشمن نیز از موارد زیرمجموعه الگوی رفتاری حضرت امام خمینی(ره) است.

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 20

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 517427

  • بازديدکنندگان امروز : 561

  • کل بازديدکنندگان : 1055988

پیوندها