نسخه چاپي
1397/10/13 :: ١٥:٥٧ 

بیان دستاورد‌های انقلاب در حوزه بهداشت درکرمانشاه

به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی دستاورد‌های انقلاب در حوزه بهداشت ارائه می شود .

بیان دستاورد‌های انقلاب در حوزه بهداشت درکرمانشاه


به گزارش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه، شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت : مقایسه شاخص‌های مرگ کودکان زیر ۵ سال در سال‌های قبل و بعد انقلاب که نشان دهنده روند توسعه می‌باشد در سال ۱۳۵۷، ۱۰۴ در صدهزار تولد زنده بود در حالی که در ابتدای سال ۱۳۹۷ این شاخص به ۱۶.۷۷ کاهش یافته است.

وی گفت : میزان مرگ و میر مادران باردار قبل از انقلاب ۹۰ مرگ در صدهزار بود که خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامی به ۱۴.۵۱ در صدهزار رسیده است، همچنین مرگ و میر نوزادان نیز که تا سال ۵۷، ۷۶مرگ در هزار تولد زنده بود به ۱۰.۱۳مرگ در هزار رسیده که یکی از افتخارات حوزه سلامت است.

شکیبا افزود : تعداد پزشکان فعال حوزه بهداشت ۴۰ نفر تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بود که اکثریت از کشور‌های هند، بنگلادش بودند، اما هم اکنون ۳۰۵ پزشک که همه ایرانی هستند در نظام شبکه بهداشت مشغول به فعالیت می‌باشند.

وی افزود : در قبل از انقلاب اسلامی ۹۰ بهورز در ۵۵ خانه بهداشت مشغول به خدمت بودند، اما اکنون ۱۱۳۳ بهورز در ۶۴۷ خانه بهداشت به روستاییان عزیز خدمات بهداشتی ارائه می‌دهند.

شکیبا گفت : تا قبل از انقلاب در استان ۶۱ مرکز خدمات جامع سلامت وجود داشت و هیچ پایگاه سلامت شهری وجود نداشت در حالیکه در سال ۹۷ تعداد ۱۳۴ مرکز جامع سلامت و ۷۰ پایگاه سلامت در استان وجود دارد.

وی گفت : تعداد دندانپزشکان قبل از انقلاب به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسید، اما اکنون ۱۴۰ دندانپزشک و بهداشتکار دهان و دندان در ۸۰ مرکز شهری و روستایی مشغول به ارائه خدمت هستند که توانستند در دو سال اخیر بیش از ۴۰۰ هزار دانش آموز را فیشورسیلانت و فلوراید تراپی کنند.

شکیبا افزود : قبل از انقلاب اسلامی فقط چند آزمایشگاه تشخیص طبی در سطح استان داشتیم، ولی تا به امروز ۵۰ آزمایشگاه فعال که نیمی از آن در دور افتاده‌ترین روستا‌ها هستند در استان به همشهریان عزیز خدمات ارائه می‌دهند.

وی افزود : یکی دیگر از افتخارات نظام سلامت بعد از انقلاب بحث پوشش واکسیناسیون است، در حالیکه قبل از انقلاب پوشش واکسیناسیون فقط ۳۰ درصد بود، هم اکنون به ۱۰۰ درصد رسیده است.

شکیبا گفت : تشکیل پرونده الکترونیک سلامت نیز در سال‌های اخیر کلید خورد و با سعی و تلاش شبانه روزی همکارانم در حوزه بهداشت ۹۵ درصد مردم استان در سامانه سیب صاحب یک پرونده سلامت شدند.


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 18

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 517433

  • بازديدکنندگان امروز : 573

  • کل بازديدکنندگان : 1056000

پیوندها