نسخه چاپي
1397/10/08 :: ١٠:١٩ 

٩دی متعلق به همه مردم ایران است

آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اردبیل با اشاره به 9 دی روز بصیرت و میثاق با ولایت گفت: سال 88 اتفاقاتی افتاد که استکبار جهانی با تمام توان وارد معرکه شد و دندانش را تیز کرد اما ملت برزگ و بصیر ما در 9 دی دندان طمع دشمن را از بُن کشیدند.

 ٩دی متعلق به همه مردم ایران است

به گزارش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اردبیل، نماینده ولی فقیه در استان گفت: دشمن همیشه به انتخابات به عنوان یک ظرفیت برای بهم ریختن انسجام داخلی نگاه می کند. اگر انتخابات مطابق میل آنها نشود فورا با شعارها و حرف‌های جذاب مثل «رای من کو» یک عده را به صحنه می آورند و تلاش می کنند تا امری را که با قانون به دست آمده با خشونت سرنگون و دگرگون کنند.

دموکراسی و قانون ملازم هم هستند

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل، تصریح کرد: ما همیشه باید یاد بگیریم که در زندگی ما مخصوصا در انتخابات قانون فصل الخطاب باشد. اگر ذره‌ای از قانون فاصله بگیریم وقوع فاجعه قطعی است. دموکراسی و قانون ملازم هم هستند و دموکراسی هیچ وقت از قانون مداری جدا نمی شود. اگر این دو از هم جدا شوند صد در صد از دیکتاتوری سردر می آوریم بدترین دیکتاتوری دور زدن قانون است با بی‌قانونی نمی‌توان از دموکراسی و حق مردم و حقوق بشر صحبت کرد.

عاملی اظهار داشت: در 9 دی مردم فهیم ما از هر دو جناح فورا متوجه حضور دشمن شدند و لذا در 9 دی هر دو طرف انتخابات آمدند به همین جهت این روز بزرگ متعلق به سلیقه سیاسی خاص نیست.

9دی روز وحدت تمام سلایق سیاسی بود

رییس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل، بیان داشت: 9 دی روز ملت ایران و روز وحدت و هماهنگی تمام سلایق سیاسی بود. 9 دی را باید یک رفراندوم عظیم ملی در دفاع از قانون و نظام و رهبری دانست. 9 دی حمایت از یک شخص یا یک گروه نبود بلکه حمایت از اصل نظام و ارزش ها بود.

عاملی گفت: ملت ما در 9 دی نشان داد هم دشمن‌شناس و هم وقت‌شناس هستند در کشورهای دیگر در حادثه مشابه نیروهای امنیتی بحران را جمع می‌کنند ولی در کشور ما مردم این کار را انجام دادند. فرق انقلاب ما با انقلاب های دیگر این است که انقلاب ما یک هنر بسیار بزرگ دارد و آن هنر عبور از بحران‌های بزرگ و سنگین است. بحران‌هایی که هر حکومت و انقلابی را به راحتی به زانو درمی آورد.

وی ادامه داد: در هیچ کشوری مطالبه خارج از قانون را تحسین نمی‌کنند اگر نظام در برابر مطالبه غیرقانونی ساکت می‌ماند اینگونه مطالبه به یک دأب تبدیل می‌شد در نتیجه نظام در تمام انتخابات گرفتار می‌گردید. ما هر سال 9 دی را با عظمت برگزار می‌کنیم تا کسی جرأت مطالبه از طریق غیرقانونی نداشته باشد و بفهمد که با خروج از قانون باید بهای سنگینی را پرداخت کند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در ادامه با اشاره به پیشنهاد نظام سیاسی به رییس جمهور در سفر به استان اردبیل، گفت: تقویت دولت الکترونیک و قطع رابطه ارباب رجوع با کارمندان دولت، شفافیت مالی و اشراف بر کوچک‌ترین نقل و انتقالات مالی، بخشی از نظام صیانتی است در حالی‌که هنوز هم بانکهای خصوصی حاضر به همکاری با دستگاه مالیاتی کشور نیستند.

وی اظهار کرد: شناسایی نقاط کور، مفرّهای قانونی، منفذهای ورودی اشرار، فرعی‌های دررو، مسیرهای باز و بی‌صاحب هجمه به بیت المال و حقوق مردم بخشی دیگر از نظام صیانتی است.

امام جمعه اردبیل، ادامه داد: همچنین لزوم قراردادهای تیپ حقوقی برای معاملات کثیر‌الابتلاء، ایجاد اهرم‌های صیانت‌آور، فعال شدن مرکز تنقیح قوانین، استفاده از نظارت عمومی و توان مردمی با مکانیزم پیشرفته، لزوم تعبیه سیستم‌های امنیتی و صیانتی در محصولات مهم صنعتی مثل خودروها و همچنین در صنعت ساختمان‌سازی، انتخاب انسان‌های پاک‌دست برای گلوگاه‌های حساس اقتصادی و... راه‌های مهمی است که مانع از انباشته شدن چهارده میلیون پرونده در دستگاه قضایی می‌شود.

وی اظهار داشت: ما هنوز هم در متون درسی آموزش و پرورش درس‌های القاء‌کننده قدسیت قانون‌مداری نداریم. امام در نوفل لوشاتو از گوشت قربانی که استخوان‌ها و زباله آن بر خلاف قانون فرانسه دفن شده بود، نخوردند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه‌ها گفت: این هفته یک خیر عزیز با مراجعه به دادستان با پرداخت 245 میلیون تومان، چهل نفر زندانی را آزاد و آنها را به خانواده خود برگرداند.

وی اظهار داشت: لذتی که این خیر از تبسم بچه‌ها و خانواده این آزاد شده‌ها می‌برد، قابل مقایسه با هیچ لذت مادی که می‌شد با آن پول تهیه کرد نیست.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در ادامه رحلت عالم ربانی و فقیه صمدانی حضرت آیت الله شاهرودی را به محضر امام زمان(عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، حوزه‌های علمیه و ملت بزرگ ایران تسلیت گفت.

عاملی اظهار داشت: ایشان برجستگی‌های بزرگی داشت؛ تضلّع فوق‌العاده در فقه و اصول، عقلانیت در سلوک اجتماعی، طهارت نفس و تقوی، عبادت و دیانت به حدی که هر سال سه ماه رجب، شعبان و رمضان را روزه بودند از اوصاف بارز ایشان بود ایشان در یک اقدامی بسیار تحسین برانگیز در اواخر دوره ریاست بر قوه قضائیه به‌شدت دنبال مسأله بهداشت قضایی و قضا‌زدایی بودند. این مسأله نیاز اول کشور ماست، یعنی نظام باید زمینه رجوع به دستگاه قضایی را از بین ببرد.

 

 

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 14

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 517416

  • بازديدکنندگان امروز : 543

  • کل بازديدکنندگان : 1055970

پیوندها