نسخه چاپي
1397/10/03 :: ١٦:٣٥ 
قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور عنوان کرد:

حوزه علمیه قم و روحانیت خاستگاه و خط مقدم انقلاب اسلامی هستند

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور در دیدار با آیت الله اعرافی در شهر مقدس قم اظهار داشت: حوزه علمیه و روحانیت خاستگاه و خط مقدم انقلاب اسلامی هستند و از جایگاه منحصر به فردی برخوردارند.

حوزه علمیه قم و روحانیت خاستگاه و خط مقدم انقلاب اسلامی هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نصرت الله لطفی در جلسه ستاد مرکزی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که صبح امروز(دوشنبه سوم دی ماه) با حضور آیت الله اعرافی در مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور در شهر مقدس قم برگزار شد، گفت: حوزه علمیه قم خاستگاه انقلاب اسلامی است، انقلابی که با محوریت روحانیت و هدایت و رهبری حضرت امام خمینی(ره) محقق شد و روحانیت در خط مقدم این انقلاب بودند.

وی یادآور شد: از این منظر، در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، شهر مقدس قم و علما و روحانیون جایگاه منحصر به فردی دارند.

نصرت الله لطفی در ادامه ضمن تشریح فعالیت ها و وظایف کارگروههای 21 گانه ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی اظهار داشت: این کارگروهها علاوه بر وظایف تخصصی که در حوزه فعالیت خود دارند، وظایف مشترکی را دنبال می کنند.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور اضافه کرد: وظایف مشترک همه کارگروهها، تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی، ارائه کارنامه 40 ساله نظام مقدس برآمده از انقلاب اسلامی و احصاء و پاسخ منطقی و مستدل به این شبهات است و در ذیل این فعالیت ها، تبیین گفتمان انقلاب اسلامی، بازخوانی شعارها و آرمانهای انقلاب را نیز در کنار سایر وظایف خود عهده دار هستند.

برپایی نمایشگاههای اختصاصی دستاوردهای انقلاب اسلامی در سراسر کشور

نصرت الله لطفی در ادامه به برپایی نمایشگاههای دستاوردهای انقلاب اسلامی در همه استانهای کشور اشاره کرد و افزود: در خصوص برگزاری نمایشگاههای تخصصی دستاوردهای انقلاب اسلامی به همه استان ها ابلاغیه ارسال شده و این نمایشگاههای عظیم در سراسر کشور و در کل استانها برپا خواهد شد.

وی افزود: در تهران هم شاهد برگزاری چندین نمایشگاه با موضوع انقلاب اسلامی و دستاوردهای 40 ساله نظام خواهیم بود و مقدمات آن فراهم شده که در روزها و ماههای آتی در این خصوص اطلاع رسانی کامل توسط دست اندرکاران برگزاری آن صورت می گیرد.

نصرت الله لطفی اضافه کرد: یکی از این نمایشگاههای اختصاصی در محل باغ موزه دفاع مقدس تهران با مشارکت همه دستگاههای اجرایی کشور و با محوریت بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس برگزار می شود و همه دستگاههای اجرایی در آن حضور و مشارکت دارند.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور عنوان داشت: در استانهای مختلف کشور نیز همه ارگانها و دستگاههای اجرایی خودشان را برای همکاری با این نمایشگاههای عظیم که در کشور بی سابقه بوده است، آماده می کنند .

وی در بخش دیگری از سخنانش به لزوم تبیین دستاوردهای نظام و انقلاب اسلامی در خطبه های نماز جمعه سراسر کشور اشاره کرد و افزود: با هماهنگی های صورت گرفته با شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، بخشی از خطبه های نماز جمعه سراسر کشور از این پس به بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی اختصاص می یابد. به همین منظور،کارگروه های تخصصی باید دستاوردهای حوزه های خود را تهیه و جمع بندی کنند و به صورت مدون و تکمیل شده در اختیار ائمه جمعه سراسر کشور و ستادهای اجرایی قرار دهند و در رسانه های مکتوب و مجازی نیز انعکاس یابد.

نصرت الله لطفی با اشاره به این که باید از ظرفیت فضای مجازی برای انعکاس و پوشش فراگیر دستاوردهای انقلاب اسلامی بهره برداری کافی و حداکثری به عمل آید، ادامه داد: کارگروه فضای مجازی برنامه های خوبی برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تدارک دیده است. این کارگروه آماده همکاری با همه دستگاهها و نهادها است و لازم است کارگروههای مختلف نیز حداکثر همکاری را با کارگروه فضای مجازی داشته باشند.

وی با بیان این مطلب که دستاوردهای انقلاب اسلامی با گذشته قابل مقایسه نیست، تاکید کرد:این دستاوردها محدود به مرزهای جغرافیایی ایران نیست. دشمن امروز با سیاه نمایی به دنبال کاهش امید مردم است و از آنجایی که حدود 80 درصد جمعیت کشور شرایط قبل از انقلاب را درک نکرده اند، در صدد است از این شرایط سوء استفاده نماید. بنابراین وظیفه ما تبیین شرایط و واقعیات موجود است و باید به این وظیفه و مسئولیت به عنوان حضور در عرصه دفاع مقدس و حضور در یک جنگ واقعی نگاه کنیم و اجازه ندهیم با تحریف و عادی جلوه دادن دستاوردهای انقلاب اسلامی میان مردم و نظام شکاف ایجاد شود.

انقلاب اسلامی محدود به مرزهای جغرافیایی ایران نیست

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور در ادامه با بیان این که انقلاب اسلامی محدود به مرزهای جغرافیایی ایران نیست، افزود: امروز آنچه در فرانسه اتفاق افتاده الهام گرفته از انقلاب ایران  است و سخنگوی جلیقه زردها نیز در فرانسه این مطلب را عنوان کرد. ما در چنین وضعیتی باید فرصت را مغتنم شمرده و دین خود را نسبت به انقلاب اسلامی و دستاوردهای عظیم آن ادا کنیم.

 

آیت الله اعرافی: دستاوردهای انقلاب در لایه ها و سطوح مختلف قابل تبیین و بازخوانی است

مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان این که تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی نیازمند مهندسی تبلیغی و روانشناختی عمیق و جامعی است گفت:  این دستاوردها در لایه ها و سطوح مختلف قابل تبیین و بازخوانی است.

در ادامه جلسه آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان این که چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی دوره بلوغ و اشاعه انقلاب اسلامی در جهان است و از طرفی با پرسش ها و ابهاماتی در نسل جوان مواجه هستیم گفت:باید به این پرسش ها و ابهامات پاسخ داده شود.

وی افزود: وجود این پرسش ها امری طبیعی است، چرا که فاصله زمانی و نسلی حوادث را کم فروغ می کند. همچنین شرایط قبل از انقلاب برای جوانان امروز ملموس و قابل درک نیست و وابستگی ها و سختی های آن سال ها را تجربه نکرده اند.

آیت الله اعرافی اضافه کرد: میزان تحقیری که این ملت در دوران پهلوی متحمل می شد،برای این نسل قابل تصور نیست.

مدیر حوزه های علمیه کشور با اشاره به لزوم هوشیاری در برابر تحریف هایی که در اندیشه امام راحل و آرمان های انقلاب رخ می دهد، خاطرنشان کرد: برخی تبلیغات گسترده و منفی از سوی معاندان نسبت به انقلاب اسلامی در جریان است و منجر به ایجاد ابهاماتی در میان نسل جوان می شود که باید این موانع را از سر راه نسل جدید که در میان آنها رویش های بسیاری بزرگی نیز وجود دارد، برداریم.

آیت الله اعرافی اذعان داشت: معرفی انقلاب نباید به درون کشور منحصر باشد و باید جامعه بزرگ بین الملل را در نظر داشت.

وی گفت: دستاوردهای انقلاب اسلامی در 3 طبقه دسته بندی می شود. دستاورد گفتمانی و تمدنی که بیشتر در میان اندیشمندان حوزه انقلاب مطرح است و تبیین آنها ما را از پیچ تاریخی عبور می دهد و عمق و اهمیت آن بسیار بالاست و می تواند، گفتمان انقلاب اسلامی را در عرصه معرفتی و علوم جهانی مطرح کند.

دستاورد دوم، دستاوردهای نرم است که عمومی است، ولی نخبگان بیشتر می توانند با آن ارتباط برقرا کنند. که دستاوردهای انقلاب در حوزه های استقلال، آزادی و حوزه های معرفتی و علمی را شامل می شود.

بخش سوم دستاوردهایی است که در حوزه سخت افزار به دست آمده و زیرساخت های آموزش و پرورش، آموزش عالی و خدمات عمومی از قبیل آب، برق، گاز و شهرسازی و غیره را در برمی گیرد و برای عموم قابل لمس است و باید برای عموم مردم بیان گردد.

آیت الله اعرافی یادآور شد: توجه به همه این ابعاد، دارای اهمیت است و نیاز به یک مهندسی کلان تبلیغی و روانشناختی عمیق و جامع دارد و به ویژه با یک نگاه راهبردی برای نسل جوان باید بازخوانی و تشریح شود.

گفتنی است، تعدادی از اعضای و رؤسای کارگروه های تخصصی ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و برخی مدیران و مسئولین شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی سراسر کشور صبح امروز با حضور در شهر مقدس قم با تعدادی از مراجع عظام دیدار و گفتگو کردند.

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 19

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 476056

  • بازديدکنندگان امروز : 551

  • کل بازديدکنندگان : 938577

پیوندها