نسخه چاپي
1397/09/20 :: ١٣:٥١ 
چهل سالگی انقلاب

نگاهی به نقش های متفاوت زنان در دفاع مقدس

اگر زنان حماسة جنگ را نمی­ سرودند و در خانه ­ها جنگ را یک ارزش تلقی نمی­­ کردند، مردان اراده و انگیزة رفتن به جنگ را پیدا نمی­ کردند و خیل عظیم بسیجی ­ها به سمت جبهه روانه نمی­ شد.(رهبر معظم انقلاب)

 نگاهی به نقش های متفاوت زنان در دفاع مقدس

 

انقلاب اسلامی ایران الگوی نوینی از زن براساس آموزه‌های اسلامی ارائه کرده است که در آن بانوان در منزل و خارج از آن به عنوان انسان‌هایی تاثیرگذار مطرح هستند. انقلاب اسلامي براساس ديدگاه‌هاي امام راحل و با تاسی به تعالیم اسلام زمينه رشد و بروز قابليت‌ها و توانايي‌هاي زنان را بيش از پيش فراهم آورد. زنان ایران به واسطه تحولات روحی و فکری مهمی که در پرتو انقلاب اسلامی در آنها به وجود آمد، به رشد و شكوفايي خاصي دست يافتند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره شاهد حضور آنان در عرصه‌ها و گذرگاه های مختلف بوده­ایم. یکی از این عرصه ها که به فاصله کوتاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نوعی به کشور تحمیل شد جنگ 8 ساله بود که به گواه تاریخ شاهد نقش آفرینی موثر، مستمر، مستقیم و غیرمستقیم زنان در کنار مردان در آن دوران هستیم. این گزارش در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مروری دارد بر نقش زنان در دوران دفاع مقدس.

 

نقش زنان در دوران دفاع مقدس

 

یکی از عرصه ­هایی که زنان به خوبی در آن نقش خود را ایفا نمودند، حضور در دوران دفاع مقدس است. با شروع جنگ تحمیلی در 31 شهریور 1359 زنان به عنوان بخش قابل توجهی از جمعیت کشور، وظیفه خود را برای حفظ میهن از تجاوز دشمن به نحو مطلوب انجام دادند و با توجه به شرایط موجود به ایفای نقش خود پرداختند. اینان سربازان گمنامی بودند که بار سنگین تدارکات جبهه جنگ و برخی وظایف دیگر را بردوش می­ کشیدند. هجوم یک باره دشمن به مناطق مرزی و هم چنین بمباران های هوایی به شهرها ایجاب می نمود که زنان به صورت مستقیم در مناطق جنگی حضور پیداکنند.

 

- اگر زنان حماسة جنگ را نمی­ سرودند و در خانه ­ها جنگ را یک ارزش تلقی نمی­­ کردند، مردان اراده و انگیزة رفتن به جنگ را پیدا نمی­ کردند و خیل عظیم بسیجی ­ها به سمت جبهه روانه نمی­ شد.(رهبر معظم انقلاب)

-زنان مستقیم و غیر مستقیم در نقش های امدادی ، رزمی دفاعی، پشتیبانی، فرهنگی تبلیغی و... یاور و مشوق مردان در دوران دفاع مقدس و نیز راویان صادق دلاوری های زنان و مردان آن دوران بوده اند.

- در طول۸ سال دفاع مقدس۲۲ هزار و 808 امدادگر و۲ هزار و 276 پزشک زن به جبهه‌ها اعزام شدند.

-در برخی منابع از رقم 171 اسیر زن در طول جنگ هشت ساله گفته شده است.

-زنان قهرمان ایران ۶ هزار و ۴۲۸ نفر شهیده در طول سال های دفاع مقدس تقدیم اسلام کردند که بیشتر آنها در بمباران و موشک باران شهرها به شهادت رسیده‌اند و 500 نفر از این افراد، رزمنده بودند.

-تعداد کل جانبازان زن ۵ هزار و ۷۳۵ نفر است که از این تعداد ۳ هزار و 75 نفر بالای ۲۵درصد جانبازی دارند.

-تعهد،پشتکار، ایثار و مقاومت زنان در دفاع مقدس به پشتوانه تحول فکری و روحی ناشی از آموزه ­های اسلام ، انقلاب، امام و رهبری بوده است.

 

نقش زنان در دفاع مقدس در کلام امام(ره) و مقام معظم رهبری


امام خمینی(ره) درباره نقش زنان در دفاع مقدس می فرمایند: افتخار براین قشر عظیمی که با حضور ارزشمند و شجاعانه خود در صحنه دفاع، میهن اسلامی و قرآن کریم و انقلاب را به پیروزی رسانده و اکنون در جبهه و پشت جبهه در حال فعالیت و آماده فداکاری هستند«. و » همانطور که بر مردها در جبهه الزم است که جلو بروند و پیشقدم باشند، شما اگر زنان حماسة جنگ را نمی سرودند و در خانه ها جنگ را یک ارزش تلقی نمی کردند، مردان اراده و انگیزة رفتن به جنگ را پیدا نمی کردند و خیل عظیم بسیجیها به سمت جبهه روانه نمی شد.(رهبر معظم انقلاب)


-زنان مستقیم و غیر مستقیم در نقش های امدادی ، رزمی دفاعی، پشتیبانی، فرهنگی تبلیغی و... یاور و مشوق مردان در دوران دفاع مقدس و نیز راویان صادق دلاوریهای زنان و مردان آن دوران بوده اند.


 • در طول۸ سال دفاع مقدس۲۲ هزار و ۸0۸ امدادگر و۲ هزار و ۲76 پزشک زن به جبهه ها اعزام شدند.-در برخی منابع از رقم 171 اسیر زن در طول جنگ هشت ساله گفته شده است.
  -زنان قهرمان ایران 6 هزار و ۴۲۸ نفر شهیده در طول سال های دفاع مقدس تقدیم اسلام کردند که بیشتر آنها در بمباران و موشک باران شهرها به شهادت رسیده اند و 500 نفر از این افراد، رزمنده بودند.-تعداد کل جانبازان زن 5 هزار و 7۳5 نفر است که از این تعداد ۳ هزار و 75 نفر باالی ۲5درصد جانبازی دارند.
  -تعهد،پشتکار، ایثار و مقاومت زنان در دفاع مقدس به پشتوانه تحول فکری و روحی ناشی از آموزههای اسلام ، انقلاب، امام و رهبری بوده است.

 • خانمها هم در کار پشت جبهه باید کمک کنید، مهیا شوید که اگر خدای نخواسته یک وقت دفاع عمومی بر همه واجب شد، یعنی همه ما به استثنا هرکس قدرت دارد به استثنا بر او واجب شد، مهیا باشید از برای دفاع«رهبر معظم انقلاب حضرت آیت ا... خامنه ای نیز درباره نقش زنان در دفاع مقدس می فرمایند: »اگر زنان حماسة جنگ را
  نمی سرودند و در خانه ها جنگ را یک ارزش تلقی نمی کردند، مردان اراده و انگیزة رفتن به جنگ را پیدا نمی کردند و خیل عظیم بسیجیها به سمت جبهه روانه نمی شد.«

 • ایشان همچنین درخصوص ایستادگی و مقاومت بانوان در جنگ فرمودند : » به خاطر دارم در سوسنگرد خانم عرب سنی ایی زندگی میکرد که همسرش نابینا بود. ایشان با وجود این که چهل یا پنجاه سال داشت خیلی شجاعانه و در حقیقت مردوار از شهر دفاع می کرد، معروف بود که او با چوبدستی چند سرباز عراقی را انداخته است.«زنان ایرانی در طی جنگ تحمیلی با پیروی از مکتب عاشورا و پیام رسان آن زینب کبری حماسه های فراموش نشدنی آفریدند زنان درطول 8 سال دفاع مقدس در ابعاد مختلف نقش آفرینی کرده اند.

 فریفته هدایتی


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

 • بازديدکنندگان آنلاين : 16

 • بازديد کنندگان اين صفحه : 517434

 • بازديدکنندگان امروز : 574

 • کل بازديدکنندگان : 1056001

پیوندها