نسخه چاپي
1397/09/07 :: ١١:٤٩ 
افسر بازنشسته سازمان سیا :

سکوت آمریکا دربرابر پنهان کاری های هسته ای رژیم سعودی

برنامه هسته ای عربستان متفاوت از دیگر کشورهای منطقه در حال انجام است و سعودی ها همواره از پذیرفتن بازرسی های بین المللی طفره می روند. این در حالی است که ولیعهد عربستان تهدید به ساخت بمب اتمی کرده بود.

سکوت آمریکا دربرابر پنهان کاری های هسته ای رژیم سعودی

« پل پیلار » افسر بازنشسته سازمان سیا و از اعضای مرکز مطالعات امنیتی دانشگاه جرج تاون در یادداشتی با عنوان 'یک بمب سعودی' افزود: همکاری های دولت 'دونالد ترامپ' در مذاکرات هسته ای با عربستان سعودی به نظر می رسد قرار است واقعیت های امنیتی و برنامه های هسته ای این بخش از جهان را نادیده بگیرد.

نیویورک تایمز در این خصوص مقاله ای منتشر کرده و در آن نوشته است: رژیم عربستان سعودی به تولید سوخت هسته ای در حالی ادامه می دهد که متفاوت از شرایطی است که ایالات متحده با برخی کشورهای دیگر از جمله امارات متحده عربی مذاکره کرد.

در امارات آمریکا، برنامه های هسته ای این کشور را از نزدیک نظارت می کرد. اما سعودی ها از اجازه دادن به هرگونه بازرسی های جامع بین المللی برای شناسایی هر گونه کار بر روی سلاح اتمی طفره می روند و 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی آشکارا تهدید به توسعه سلاح اتمی کرده است. به نظر می رسد این تهدیدات در پاسخ به هرگونه پیشرفت ایران در زمینه برنامه هسته ای باشد.

در ادامه یادداشت این عضو مرکز مطالعات امنیتی دانشگاه جرج تاون می خوانیم: در این میان یک مدل مفید برای برنامه صلح آمیز هسته ای، برجام است. برجام توافق چند جانبه است که ترامپ با آن مخالفت کرد و با تحمیل تحریم های اقتصادی جدید، علی رغم پیروی ایران از این توافقنامه، از آن خارج شد.
برجام تمام مسیرهای ممکن برای توسعه سلاح هسته ای را از طریق محدودیت های شدید بست. این توافق همچنین یک سیستم بازرسی کامل را شامل می شود که نه تنها نظارت روزمره بر روی تاسیسات هسته ای ایجاد کرد بلکه به بازرسان بین المللی این امکان را می دهد که از هر سایت مشکوکی، بازدید داشته باشند.
اما در خصوص برنامه هسته ای عربستان اگرچه جزئیات چندانی در دسترس نیست. اما تایمز گزارش می دهد که براساس توافق صورت گرفته با سعودی ها، محدودیت زمانی 10-15 سال برای تولید سوخت عربستان تعیین شده است؛ همان محدودیتی است که در برجام برای برنامه هسته ای ایران در نظر گرفته شد و مورد حمله مخالفان این توافق قرار گرفت.

ناگفته نماند رژیم سعودی چندین سال است که می خواهد 'هر آنچه ایران بدست می آورد' انجام دهد. واکنش ایالات متحده هم به خواست عربستان این می تواند باشد: بسیار خوب شما هم می توانید توافقی همچون برجام داشته باشید. به غیر از محدودیت های شدید در میزان غنی سازی اورانیوم و دیگر بازرسی ها.
علاوه بر این، در مقایسه با تجربیات ایران از برنامه هسته ای، عربستان سعودی هیچ تحریم های اقتصادی به دلیل داشتن برنامه هسته ای متحمل نشده است. اما این تنها یکی از سیاست های منطقه ای نا متناقض و ریاکارانه دولت آمریکا است.

اگر چه ایران در زمان حکومت پهلوی هم همکاری هایی با کشورهای عربی خلیج فارس در جهت توسعه یک برنامه هسته ای داشت، اما در خصوص عربستان سعودی سال هاست نگرانی های فراوانی در خصوص توسعه سلاح هسته ای وجود دارد.

روابط امنیتی ریاض با پاکستان از جمله تأمین مالی برنامه تسلیحات هسته ای آن برای تولید اولین بمب اسلامی از جمله مسائلی است که نادیده گرفته شده است.
در میان تمامی مخالفان برجام و برنامه موشک های بالستیک ایران، عربستان سعودی به عنوان یکی از همسایگان منطقه ای، در راس مخالفان این برنامه های ایران بود. این در حالی است که دو دهه پیش، عربستان سعودی به طور مخفیانه موشک های میان بردی از چین خریداری کرد که اگرچه گزارش شد برای حمل سلاح های متعارف طراحی شده، اما در اصل برای حمل کلاهک هسته ای پیکربندی شده بود. سعودی ها در سال های اخیر نیروی موشکی خود را مدرن کرده و دوباره به چین به عنوان تامین کننده موشکی متکی هستند.
فعالیت های بی ثبات کننده منطقه ای همچنین نشان می دهد که عربستان سعودی علاوه برنگرانی ها بر سر برنامه هسته ایش، نگرانی های دیگری هم در منطقه ایجاد کرد است. عربستان سعودی در یمن فاجعه انسانی بزرگی رقم زده و چند ماه پیش تلاش کرد نخست وزیر لبنان را مجبور به کناره گیری کند و بی شک ولیعهد بی پروای سعودی پشت تمام سیاست های اخیر عربستان قرار دارد.
قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار اهل عربستان از دیگر اقدامات وحشیانه اخیر عربستان است که توجه بسیاری را به الگوی رفتاری بن سلمان جلب کرده است. هرچند این امر نتوانسته موضع ترامپ در خصوص عربستان و ولیعهد را تغییر دهد اما 'برد شرمن' یکی از اعضای مجلس نمایندگان به تازگی اظهار داشته است: ' کشوری که نتواند اعتمادها در خصوص نحوه استفاده از اره را جلب کند، نمی تواند برنامه هسته ای داشته باشد.
باید خاطرنشان کرد حمله دولت ترامپ به برجام می تواند باعث شود عربستان سعودی سعی کند چنین سلاح هایی را بدست آورد. لذا اگر سیاست فشار حداکثری ایالات متحده موفق شود مطلوبیت اقتصادی که ایران براساس برجام بدست آورده بود را به طور کامل از بین ببرد، رهبران ایران ممکن است از این توافق کنار بکشند و در این صورت تمامی محدودیت های هسته ای ایران از بین می رود که به نوبه خود ممکن است منطق لازم برای ریاض در راستای دستیابی به بمب اتمی به ویژه در زمان زمامداری بن سلمان را ایجاد کند.
'تارنمای لوبلاگ از نام جیم لوب سردبیر این تارنما، روزنامه نگار کهنه کاری که گزارش های تحلیلی از سیاست خارجی واشنگتن در قبال خاورمیانه می نوشت گرفته شده است. این تارنما اولین وبلاگ برای دریافت جایزه 'آرتور راس' برای گزارش گیری و تجزیه و تحلیل مستقل از آکادمی دیپلماسی آمریکا در سال 2015 بود. این تارنما در سال 2008 راه اندازی شد و هدفش بیشتر تحلیل سیاستهای اتخاذ شده از سوی واشنگتن در قبال تهران بود'.


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 12

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 513506

  • بازديدکنندگان امروز : 152

  • کل بازديدکنندگان : 1043458

پیوندها