نسخه چاپي
1397/08/27 :: ١٦:١٤ 
قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور:

مساجد پایگاه های سیاسی، اجتماعی و روشنگری در نظام دینی هستند

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور اظهار داشت: بازگشت مساجد به جایگاه و اصالت خود به عنوان پایگاه های فعال سیاسی، اجتماعی و روشنگری از دستاورهای بزرگ و ارزشنمد انقلاب اسلامی است.

مساجد پایگاه های سیاسی، اجتماعی و روشنگری در نظام دینی هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نصرت الله لطفی صبح امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای مسجد که به همت مرکز رسیدگی به امور مساجد در حسینه حضرت زهرا (س) واقع در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، مساجد را به مثابه سنگری برای اسلام و انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: مساجد همانطور که حضرت امام خمینی(رحمت الله علیه) تاکید داشتند، سنگر است و به معنای واقعی از صدر اسلام تاکنون نیز همین ویژگی و جایگاه را دارا بوده است.

وی با بیان اینکه در رژیم گذشته به مساجد بها داده نمی شد، اظهار داشت: در دوران طاغوت، به مساجد به عنوان پایگاه های سیاسی و اجتماعی فعال که می توانست موجب روشنگری در میان مردم شود، بها داده نمی شد و به  محلی جهت برگزاری نماز جماعت آن هم برای سالمندان تبدیل شده بود.

لطفی اضافه کرد: وضع موجود مساجد پس از پیروزی انقلاب اسلامی، یک دستاورد فرهنگی بزرگ و ارزشمند برای نظام جمهوری اسلامی محسوب می شود و در طول 40 سال گذشته و سال های منتهی به انقلاب در سالهای 56 و 57 ، مساجد در حوزه مبارزه با طاغوت و روشنگری نقشی فعال و  تاثیرگذار داشتند.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور در ادامه سخنانش به فرمایشی از بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی اشاره کرد و افزود: حضرت امام خمینی (ره)فرمودند محراب یعنی محل جنگ.

لطفی خاطرنشان کرد: اما در سال های قبل از انقلاب اسلامی، جنگ با طاغوت در مساجد جایگاهی نداشت و در دوران مبارزه برای پیروزی و استقرار انقلاب اسلامی معنا گرفت و مساجد به پایگاه های نفی طاغوت و محلی برای ساماندهی مبارزان انقلابی و روشنگری نسبت به طاغوت تبدیل شد.

این مقام مسئول یادآور شد، مبارزه با ظاغوت یک وظیفه برای عموم مسلمانان بود و پس از انقلاب هم در دوران دفاع مقدس، مساجد محل اعزام رزمندگان به جبهه بودند و بخشی از پشتیبانی ها و کمک رسانی به جنگ از طریق مساجد انجام می شد.

وی افزود: مساجد در بحث پایگاه های مقاومت و عرصه دفاع از نظام و امنیت مردم نیز فعال بوده و فعالیت های اجتماعی و فرهنگی در سال های اولیه انقلاب اسلامی، مثل استقرار صندوق های قرض الحسنه و توزیع ارزاق نیز در مساجد ساماندهی و محقق می شد.

لطفی تاکید کرد: بازیابی و تقویت جایگاه مساجد،یک دستاورد ارزشمند است که در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی محقق شده و بنابراین وضع موجود مساجد را می توان به عنوان یک دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی تلقی نمود.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور در بخش دیگری از سخنانش به اقدام ارزشمند مرکز رسیدگی به امور مساجد در پرپایی این نمایشگاه اشاره کرد و عنوان داشت:  زحمتی که در مرکز رسیدگی به امور مساجد صورت گرفته است کاری کاملا علمی، پژوهشی و مبتنی بر تحقیقات مبنایی و کار میدانی است و برپایی این نمایشگاه می تواند موجب تسری آموزش وپژوهش در این حوزه در سراسرکشور شود که کاری ارزنده، ستودنی و تحسین برانگیز است و باید به دست اندرکاران آن خدا قوت گفت.

لطفی اضافه کرد: اما واقعیتی که در این راستا وجود دارد، تفاوت میان تهران و بعضی از استان های کشور است که امید آن داریم با تدبیر مسئولین زمینه های کمبود مالی در استان ها نیز مرتفع گردد.

وی افزود: برپایی این نمایشگاه در تهران و حضور ائمه جمعه و مسئولین استانها در آن، زمینه و بستر هم افزایی و تبادل تجربه را فراهم می آورد تا بتوان این تجربه را به کل کشور تسری داد.

لطفی در پایان گفت: انشالله مساجدی داشته باشیم که به معنای واقعی پایگاه های سیاسی، مذهبی و روشنگری و منشأ خدمات فرهنگی و اجتماعی بوده و موجبات حفظ نظام، دشمن شناسی و بصیرت افزایی مردم را بیش از پیش فراهم آورد.

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 15

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 476060

  • بازديدکنندگان امروز : 561

  • کل بازديدکنندگان : 938587

پیوندها