نسخه چاپي
1397/08/09 :: ٠٨:٠٢ 

اربعين روزي براي همه جهانيان

آئين راهپيمايي اربعين با تاکيد بر ويژگي هايي چون خداجويي، آزادي خواهي و مقابله با ظلم و استبداد، اصلاح و تغيير و توجه به معيارهاي مشترک انساني و مهمتر از همه منجي طلبي همه انسانها قابليت آن را دارد که به عنوان يک روز جهاني ثبت شود.

اربعين روزي براي همه جهانيان

 

چند سالي است که مراسم راهپيمايي اربعين با شکوه و عظمت بي مثالي در عراق برگزار مي شود و ميليونها نفر از دوستداران و شيعيان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) از سراسر جهان خود را به کربلا مي رسانند تا در اين مراسم روحاني شرکت نمايند.
يکي از نکات مهم اين راهپيمايي اين است که هر سال نسبت به سال گذشته باشکوه و عظمت و مشارکت گسترده تر مردم برگزار مي شود و اين مهم بيانگر اين است که اين مراسم خارج از اراده دولت ها با روح و جان و فطرت پاک انسانها سر و کار دارد و به همين دليل علي رغم سکوت رسانه هايي که بي ارزش ترين و حتي ضد ارزش ترين رخدادهاي جهان را بزرگنمايي مي کنند و در معرض افکار عمومي قرار مي دهند، آئين اربعين راه خود را در دل هاي  مردم جهان مي گشايد و هر سال بر تعداد شرکت کنندگان در اين مراسم افزوده مي شود.

به نظر مي رسد ويژگي هاي مشترک اين آئين قابليت آن را دارد که روزي به عنوان روز جهاني اربعين به ثبت برسد و تمام جهانيان از اين روز بهره مند شوند. ويژگي هايي چون: 

1/فرامذهبی و فرا ديني بودن مراسم اربعین: این مراسم تنها اختصاص به شیعیان ندارد، بلکه در این مراسم بسیاری از پیروان اهل سنت، مسیحیت، یهودیت و ایزدی ها وصائبی های عراق نیز شرکت می جویند و این نشانگر این است که شرکت کنندگان در این مراسم باشکوه، اباعبدالله الحسین (علیه السلام) را سمبلی برای آزادی، و شخصیتی جهان شمول می دانند. 

2/ فراملي بودن مراسم اربعين: در مراسم اربعين هزاران نفر از کشورهاي مختلف اروپايي، امريکايي، آسيايي و افريقايي با مليت ها و نژادهاي گوناگون شرکت مي کنند و صلح وهمزيستي مسالمت آميز بر پايه ارزش هاي انساني و الهي را در زير پرچم امام حسين عليه السلام به نمايش مي گذارند.

3/ فراقومي ونژادي بودن مراسم اربعين: آئين اربعين به يک قوم يا نژاد خاص اختصاص ندارد بلکه در اين مراسم همه انسانها از هر قوم ونژادي مي توانند شرکت کنند.

4/ تمرين همزيستي مسالمت آميز بر محور امام حسين (ع) و الگوگيري از اين حرکت جهاني براي حل مشکلات جهاني

5/ تقويت روحيه ايثار و از خود گذشتگي و هم نوع دوستي؛ در اين باره مهمان نوازي  و  آرزوي هر فرد براي اينکه در اين مسير خدمتي به شرکت کنندگان در آئين راهپيمايي اربعين نمايند مثال زدني است.

5/ ارتباط رو در روي انسانها با يکديگر و شناخت دقيقتر از اينکه هيچ اختلافي با هم ندارند و بر محور  امام حيسن (عليه السلام ) مي توانند چه زندگي مسالمت آميزي داشته باشند.

6/ قدرت نرم مکتب حسيني: این حضور نشان می‌دهد که مکتب حسینی از قابلیت و قدرت بسیج بالایی برخوردار است که مشابه آن را در جهان امروز (که در معرض هجوم افسارگسیخته فرهنگ غرب قرار گرفته و باعث تکه تکه شدن هویت‌های جمعی شده است) نمی‌توان سراغ داشت.

7/ نماد ظلم ستیزی مکتب حسینی:  این حضور باعث آشنایی افکارعمومی بین‌المللی با ماهیت ظلم ستیزی مکتب حسینی و نمادهای عینی آن تاسوعا ـ عاشورا و اربعین می‌شود و در عین حال با بازخوانی واقعه جانسور عاشورا چهره عاملان و مسببان این واقعه را در چهره داعش و دیگر افراد و گروه‌های تکفیری برای افکار عمومی بین‌المللی معرفی می‌کند. در واقع همان کسانی که جنایت عاشورا را آفریدند امروزه در چهره داعش دوباره ظهور و بروز یافته‌اند. در این میان اگر داعش با قتل و خون‌ریزی و ارتکاب انواع جنایات شنیع وجهه اسلام و مسلمانان را تخریب می‌کند اما میلیون ها زائر با مذاهب و مليت هاي مختلف  باحضور مسالمت‌آمیز خود در مراسم اربعین ضمن تأکید بروحدت و همبستگی خود بر این واقعیت صحه می‌گذارند که ظلم ستیزی در مکتب اسلام قدمتی بیش از 1400 ساله دارد.

8/تقریب مذاهب: حضورمیلیونها نفر از مسلمانان جهان اعم از شیعه و سنی در این مراسم نشان می دهد که راهپیمایی اربعین ظرفیت تقریب مذاهب را نیز در بر دارد که این مسئله خود می تواند بخش اعظم تبلیغات وتلاشهاي شيطاني براي اختلاف افکنی میان شیعیان واهل تسنن را خنثی نماید.

9/ اهمیت نیروهای مردمی در برقراري امنيت: حضور میلیونها زائر در اربعین از سویی نمایشگر کارکردهای نیروهای مردمی است که در عین مبارزه با تروریسم با کمک به دولت عراق توانستند امنیت را برقرار کنند  و در واقع مراسم اربعین این ظرفیت و کارکرد های این نیروها را نیز به نمایش  گذاشت و به نظر می رسد.

10/ رابطه مستقیم بومی بودن امنیت با دوام آن: روند تامین امنیت ميليون ها زائر  نشان می‌دهد که هرچه عوامل و زمینه‌های تامین امنیت بومی باشد به همان میزان ضریب، دوام و قوام آن نیز افزایش می‌یابد. از این رو حضور نظامیان خارجی و پایگاههای امریکایی در منطقه بیش از اینکه باعث ثبات باشد به ناامنی  دامن می زند همانطور که تاکنون در عمل دخالت های امریکا در منطقه این موضوع را به اثبات رسانده است.

11/ روشنگری در جهان: نمود جهانی و به نوعی تبلیغ اربعین در جامعه جهانی تأثیرگذار است. غرب به‌خصوص طی دو دهه گذشته تلاش زیادی بکار بسته تا اسلام را عامل تفرقه  دشمنی میان ملت‌ها معرفی کرده و پیروان آن را در حال سرخورده شدن از آن و رها کردن دین جلوه دهد. غرب طی سالهای اخیر با برجسته‌سازی جایگاه گروه‌های تروریستی نظیر داعش وانمود می‌کرد اسلام در حال منزوی و مطرود شدن در جغرافیای خود است چه رسد به اینکه بخواهد در جغرافیای غیر اسلامی توجهی را برانگیزد. راهپیمایی چند ده میلیونی اربعین در عراق که در مقیاس‌های دیگری در بعضی دیگر از کشورهای اسلامی منطقه تکرار شده است، نشان داد که «اسلام بالنده» به شکلی توفنده در صحنه حضور دارد و از قضا در کشوری که بیش از سایر کشورها با دو مقوله اشغال نظامی غرب و تروریسم دست به گریبان بوده و قربانيان بیشتری داده است، توفنده‌تر است.

12/  بالندگی بیداری اسلامی: راهپیمایی عظیم اربعین به خوبی بالندگی بیداری دینی مردم را به تصویر کشیده است  و از این رو باید گفت برخلاف آنچه تصور و تبلیغ می‌شود، جوامع اسلامی در مسیر بیداری اسلامی دچار تردید و سستی نشده‌اند و آنچه در خیال غرب خلجان می‌کند، توهمی است که با تبلیغات رسانه‌ای، واقعیت معرفی می‌شود.

13/   حرکت اربعین از سویی با الگوگیری از حرکت امام حسین (ع) ناظر بر عزت‌طلبی و ذلت‌گریزی ونفی استکبار خارجی و استبداد  داخلی است. 

14/  منجي طلبي: همه اديان الهي و مکاتب بشري وعده منجي را داده اند و آئين اربعين با شعار "حب الحسين  يجمعنا" مي تواند فرصتي براي مهيا کردن زمينه ظهور منجي و سعادت همه انسانها در جهان شود.
 
 رضا محمدمراد
 

خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 14

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 517404

  • بازديدکنندگان امروز : 520

  • کل بازديدکنندگان : 1055947

پیوندها