نسخه چاپي
1397/07/17 :: ١٠:٢٢ 
رئیس بخش موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما خبر داد:

جشنواره نماهنگ چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برگزار می شود

محمد باقر معلم گفت: امسال در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی اولین جشنواره ملی «نماهنگ فجر» با اهداف ترویج فرهنگ دینی و گسترش سبک زندگی ایرانی و گسترش و توسعه آموزه های معنایی و آرمان های والای انقلاب اسلامی برگزار می شود.

جشنواره نماهنگ چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برگزار می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نخستین نشست خبری جشنواره ملی و بین المللی نماهنگ برگزار و بزرگترین مرجع آرشیو و آموزش موسیقی کشور افتتاح شد.

محمد باقر معلم رئیس بخش موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما در ابتدای نشست گفت: دستیابی به فعالیت های اجرایی در حوزه هنر و برگزاری جشنواره ها بدون رسانه میسر نیست به همین دلیل از رسانه ها برای پوشش جشنواره نماهنگ دعوت کردیم.

وی افزود:دفتر موسیقی سازمان صدا و سیما پیش از این هم کار هایی را انجام می داد از این رو امسال در چهلمین سالگردانقلاب اسلامی جشنواره نماهنگ را تشکیل دادیم.

رئیس بخش موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما با بیان اینکه موسیقی یکی از تاثیرگذارترین قالب هاست، گفت: موسیقی وقتی با تصویر هماهنگ می شود یکی از تاثیرگذارترین قالب های هنری می شود چرا که نماهنگ می تواند مکرر پخش شود و هیچ قالبی مانند موسیقی و نماهنگ نمی تواند این تعداد تکرر در پخش داشته باشد‌.

معلم ادامه داد: امروز، عصر سرعت و عصر فضای مجازی است و نماهنگ به دلیل آنکه ریتم زندگی است، بسیاری از انسان ها موسیقی را دنبال می کنند. پخش موسیقی و نماهنگ از رسانه های مختلف نشان از اهمیت این قالب می دهد و از آن بهره برداری می کند. وی بیان کرد:امسال که سال پختگی انقلاب است این طرح عرضه شد و به کمک آقای دارایی که رئیس شورای سیاستگذاری این جشنواره هستند،به مرحله اجرا رسید و بنا شد که در قالبی متفاوت برگزار شود و در بخش فضای مجازی شرکت صوتی تصویری سروش متولی کار هستند.

معلم در ادامه گفت: یکی از دستاوردهای این جشنواره کشف استعداد هاست البته از آثار قدیمی هم در تولید نماهنگ‌استفاده می شود.

وی ادامه داد: ما در نظر داریم که در بهمن ماه اختتامیه جشنواره را برگزار کنیم و از آبان کمیته پژوهش تشکیل جلسه می دهد.

معلم در خصوص تمایلات موسیقیایی مردم بیان کرد: وقتی اثری ساخته می شود، مردم دنبال خط کشی ها نیستند چرا که خط کشی ها برای رسانه ها است و جراید دنبال این اختلاف ها هستند.

وی درباره تشکیل یک شبکه ویژه موسیقی گفت: ایجاد شبکه ای مثلا با عنوان نماهنگ یک موضوع دیگر است که شاید این جشنواره منجر به تشکیل این شبکه شود البته پیش از ما افرادی در مدیریت سازمان دغدغه این موضوع را دارند و در جلسات مختلف آن را بررسی می کنند و شاید بسیاری افراد از من و شما در این باره فکر کرده بودند.

رئیس دفتر موسیقی و سرود صدا و سیما  گفت: روزگار متولی مداری سر آمده و اساسا این دیدگاه که ذهن موسیقیایی مردم را تلویزیون از بین برده است، حرف اشتباهی است. در حال حاضر اینترنت هر آنچه باشد را در اختیار مردم قرار می دهد و هر اثری متعلق به صدا و سیما نیست.اینترنت در ثانیه ای هر قطعه ای را عرضه می کند و بچه من هم می تواند

لازم به ذکر است، اولین جشنواره ملی «نماهنگ فجر» با اهداف ترویج فرهنگ دینی و گسترش سبک زندگی ایرانی با استفاده از قالب نماهنگ، گسترش و توسعه آموزه های معنایی و آرمان های والای انقلاب اسلامی در گستره جهان، شناخت هنرمندان متعهد با هدف دستیابی به وحدت فرهنگی در مقابله با آموزه های زندگی مادی، ترویج فرهنگ مقاومت و شناخت مفهوم استعمار مدرن در جهان، شناخت استعدادهای جوان و طبایع اخلاقی در عرصه هنر کشور، ارتقا کیفی سطح تولیدات در قالب نماهنگ توسط مرکز موسیقی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود. در بخش رقابت داخلی، آثاری با موضوعات وحدت ملی، تصویر حضور مردم در تاریخ چهل ساله انقلاب اسلامی، دستاوردهای انقلاب اسلامی، استعمار نوین، تهاجم و نفوذ، مقاومت و فردای انقلاب مورد ارزیابی قرار می گیرد. این در حالی است که در بخش رقابت بین الملل موضوعاتی چون عرصه آثار با تفکر انقلابی، تاثیر فرهنگی انقلاب اسلامی در جهان، استعمار نوین و مقاومت مورد توجه قرار گرفته است. در بخش آزاد نیز آثاری با محتوای تجربه های نو و در بخش جنبی آثاری با موضوعات تولید ملی، شعار سال ۹۷ و امید بخشی مورد توجه قرار گرفته است.

 

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 14

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 444727

  • بازديدکنندگان امروز : 1410

  • کل بازديدکنندگان : 873458

پیوندها