نسخه چاپي
1397/07/04 :: ٠٩:١٢ 

شکاف میان اروپا و آمریکا و قدرت نمایی دیپلماسی ایرانی

دیپلماسی ظریف ایرانی در روزهای اخیر در حال میوه دادن است و انزوای آمریکا و متحدان اندک منطقه‌ای او در جهان یکی از دستاوردهای مهم قدرت نمایی دیپلماسی منطقی و از موضع قدرت جمهوری اسلامی به شمار می رود.

شکاف میان اروپا و آمریکا و قدرت نمایی دیپلماسی ایرانی

به گزارش پایگاه پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، بر اساس تحلیل کارشناسان مختلف منطقه‌ای و جهانی تیم دونالد ترامپ رییس ‌جمهوری آمریکا از همگرایی ایجادشده میان کشورهای مختلف اروپایی و سایر قدرت‌های جهانی برای همراهی با ایران و تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران شوکه شده‌اند. 
آن‌ها حتی نگران ریزش بیش ‌از پیش آرای ترامپ در آمریکا هستند؛ چرا که منزوی شدن آمریکا در جهان چیزی نیست که به مذاق شهروندان آمریکایی خوش بیاید. 
بازی ایران با کارت عدم تعهد آمریکا به پیمان‌های بین‌المللی که در آن حضور یافته است، به‌ خوبی در حال جواب دادن است و امسال موضوع و موضع ایران به صدر مباحث مطرح‌شده در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است و همدلی و همراهی جهانی با مواضع برحق و منطقی ایران بی‌نظیر است.
دولت روحانی که بسیاری آن را دولت دیپلماسی هم قلمداد می‌کنند، با یک سیاست مدبرانه و از موضع قدرت برابر بدعهدی آمریکا ایستادگی کرد و توانسته است از میان اروپایی‌ها که متحدانی سنتی برای آمریکا به‌حساب می‌آیند برای خود متحدانی دست‌وپا کند که نه‌ تنها در حرف که در عمل هم در مقابل قلدرمابی‏های آمریکا ایستادگی می‌کنند.

** اتحادیه اروپا آماده دور زدن تحریم‌های ترامپ
روزنامه ایتالیایی «ایل جورناله» دراین‌باره نوشته است: «در آستانه دور جدید تحریم‌های آمریکایی علیه تهران، اتحادیه اروپا، دونالد ترامپ رییس ‌جمهوری آمریکا را به چالش کشیده و آماده دور زدن تحریم‌های ضد ایرانی است. تنش میان اروپا و آمریکا رو به رشد است.
ترامپ درصدد بلوکه کردن کامل صادرات نفت ایران با تحریم‌های ماه نوامبر است، اما اتحادیه اروپا برعکس قصد ایجاد یک هویت موازی دارد که از طریق آن بتواند به معاملات نفتی با جمهوری اسلامی ادامه دهد و بنابراین امکان مقابله شدید میان اروپا و آمریکا بیشتر شده است.
برای ایتالیا و اتحادیه اروپا امکان ادامه تجارت و معاملات اقتصادی با ایران بسیار مهم است چراکه ایران معرف یکی از بازارهای اصلی مشرق زمین محسوب می‌شود. اتحادیه اروپا، ایران، چین و روسیه مصمم هستند تا از آزادی معاملات اقتصادی محافظت کنند و به مبادلات مشروع با ایران ادامه دهند.»

** مخالفت مستقیم با سیاست ترامپ علیه ایران
روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال هم در تحلیلی نوشته است: «تصمیم اتحادیه اروپا برای ایجاد یک کانال ویژه پرداخت که به اروپایی‌ها و دیگر شرکت‌ها اجازه می‌دهد به شیوه قانونی با ایران معامله مالی داشته باشند، مخالفت مستقیم با سیاست «دونالد ترامپ» رییس ‌جمهوری آمریکا علیه ایران و خروج از توافق بود. 
این تصمیم زمینه را برای مقابله آمریکا و اروپا در روزهای آتی در مجمع عمومی سازمان ملل که ایران مهم‌ترین موضوع آن را تشکیل می‌دهد، فراهم می‌کند.»
این روزنامه در ادامه آورده است: اروپا وسیله انتقال ویژه‌ای را برای حفظ روابط شرکت‌ها با ایران ایجاد می‌کند به دنبال نشست طرف‌هایی که هنوز به توافق متحد هستند شامل ایران، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین در سازمان ملل، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در بیانیه مشترکی به فارسی و انگلیسی «یک سازوکار ویژه» برای معاملات مالی را اعلام کردند. 
تصوری که از تصمیم اتحادیه اروپا وجود دارد در کنار اقدام چین و روسیه در به چالش کشیدن آمریکا، تداوم انتقادها از دولت ترامپ به دلیل تصمیمش راجع به ایران را نشان می‌دهد.
این تصمیم اتحادیه اروپا در کنار محکومیت شدیداللحن حملات تروریستی در اهواز از سوی شورای امنیت سازمان ملل و ملزم شدن کشورها برای همکاری با این زمینه و استقبال چشم‌گیر از حضور روحانی در این مجمع نشان می‌دهد تصمیم دولت برای حضور در بالاترین سطح در مجمع عمومی سازمان ملل درست، به ‌جا، منطقی و تاکتیکی بوده است.
دیپلماسی مهم‌ترین ابزار در دست جمهوری اسلامی ایران در طول عمر خود بوده است و دولت و تیم دیپلماسی آن توانسته است با بهره‌گیری از آن ابزار و حقانیت ایران در صلح‌طلبی و پایبندی به تعهدات بین‌المللی‌اش؛ شکافی عظیم میان آمریکای قلدر و متحدانش ایجاد کند و اندک متحدان آمریکا در جهان هم که عموماً کشورهای معلوم‌الحال در خاورمیانه هستند نمی‌توانند کمکی به ترامپ برای بازسازی چهره مخدوش شده‌اش بکنند. توئیت ترامپ در مورد رییس ‌جمهوری با این مضمون که «روحانی مرد دوست‌داشتنی است» شاید استعاره از این باشد که با وجود دست بالا داشتن ایران در این کارزار رئیس‌جمهوری کشورمان با بزرگ‌منشی همچنان در را برای بازگشت به عقب و به تعهدات برجام برای آمریکا بازگشته است. 
شکافی که دیپلماسی ظریف ایران میان آمریکا و قدرت‌های جهانی ایجاد کرده است و نشان دادن اینکه با حقانیت و منطق می‌توان مقابل ابرقدرت‌ها هم ایستاد، شاید با پیشنهاد گفت‌وگوی تمدن‌های ایران در یک مجمع دیگر برابری کند. 
امروز جهان شاهد است که ایران یک واقعیت را به سردمداران کشورها اثبات کرده است و آن اینکه نباید از موضع برحق خود در مقابل ابرقدرت‌ها کوتاه آمد. تنهایی و انزوای امروز آمریکا در جهان یک پیروزی بزرگ دیپلماتیک برای ایران است که در تاریخ ثبت خواهد شد.

 

 

منبع:خبرگزاری جمهوری اسلامی


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 10

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 476613

  • بازديدکنندگان امروز : 811

  • کل بازديدکنندگان : 939896

پیوندها