نسخه چاپي
1397/07/02 :: ١٠:٤٧ 

نطق هاي برجامي در سازمان ملل/ بازگشت به برجام؛ درخواست 53 مقام آمريکايي از ترامپ

در آستانه برگزاري نشست مجمع عمومي سازمان ملل، 53 مقام سابق آمريکايي خواستار بازگشت ترامپ به برجام شدند.

نطق هاي برجامي در سازمان ملل/ بازگشت به برجام؛ درخواست 53 مقام آمريکايي از ترامپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به نقل از خبرگزاري آريا، 53 تن از مقامات پيشين آمريکايي که افرادي از هر دو جناح دموکرات و جمهوريخواه در ميان آنها ديده مي شود، گفتند که از «برخي اهداف دولت» حمايت مي کنند اما از آنجا که ترامپ راهکار ديپلماتيک را پشتوانه سياست «فشار حداکثري» نکرده است، رويکرد وي در قبال ايران نتيجه اي در بر نخواهد داشت.
در بيانيه اين مقام هاي سابق که خود را عضو «ائتلاف ملي براي جلوگيري از سلاح هسته اي ايراني» معرفي کرده اند، آمده است: «راهبرد دولت ترامپ در قبال ايران، فشار حداکثري اقتصادي، سياسي و نظامي براي تغيير رفتار ايران است.» بنابر اين بيانيه، «برنامه تحريم حداکثري به تنهايي نمي تواند اهداف مورد نظر آمريکا را محقق کند.»
آنان گفتند که «دولت براي هيچ يک از دوازده خواسته خود از ايران راهکار ديپلماتيک را در نظر نگرفته است.» اين مقام ها در همان بند اول بيانيه نسبت به بي اثر بودن خروج ترامپ از برجام اذعان کرده و خاطرنشان کردند: «خروج آمريکا از توافق هسته اي باعث پيشبرد هيچ از اهداف آمريکا نخواهد شد.» 
تارنماي پوليتيکو حمايت اين بيانيه از «انتقادهاي ترامپ از رفتار کلي ايران» را مساله اي «غيرمعمول» توصيف کرد اما نوشت که نويسندگان آن از رئيس جمهوري آمريکا خواستند تا در راهبرد خود بازنگري کند.
نويسندگان بيانيه افزودند: ما از برخي اهداف دولت حمايت مي کنيم اما معتقديم که اين اهداف صرفا از طريق راهبردي قابل حصول است که هم چندجانبه – درگير کردن متحدان نزديک و ساير قدرت ها در آن – باشد و هم فشار را با ديپلماسي توام کند. 
امضاکنندگان اين بيانيه گفتند:آمريکا با پايبندي دوباره به برجام مي تواند از طريق توافقنامه هاي بعدي با ايران و ساير امضاکنندگان [برجام ] در مورد بهبود آن مذاکره کند.

ترزا مي: برجام بايد حفظ شود
ترزا مي نخست وزير انگليس گفت: به اعتقاد وي ايران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته اي پايبند بوده است و اين موافقتنامه بايد حفظ شود.
به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه سي بي اس ، ترزا مي نخست وزير انگليس گفت: به اعتقاد وي ايران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته اي پايبند بوده است.
ترزا مي در مصاحبه با سي بي اس با بيان اينکه به عقيده وي ايران به تعهداتش در چارچوب توافق هسته اي پايبند بوده است افزود: طبق آن چيزي که مي بينيم باور داريم که ايران تعهداتش را انجام مي دهد. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بايد حفظ شود زيرا مانع از دستيابي ايران به سلاح هسته اي است. ما با آمريکا در اين مورد که بايد با ديگر جنبه هاي رفتاري ايران مقابله کرد ، موافق نيستيم. موشک هاي بالستيک و نحوه عملکرد ايران در منطقه موضوعاتي است که بايد مورد بررسي قرار گيرد. اما ما بايد اطمينان داشته باشيم که توافق هسته اي به قوت خود باقي مي ماند تا مانع از دستيابي آنها به سلاح هسته اي شود. ما بر اين باوريم که توافق هسته اي بايد حفظ شود و ديگراني که در رسيدن به اين توافق دخيل هستند هم بر اين باورند که توافق هسته اي بايد حفظ شود.

لودريان؛ فرانسه به برجام پايبند خواهد بود
وزير خارجه فرانسه گفت: فرانسه به برجام پايبند خواهد بود؛ بايد مناسبات تجاري با تهران حفظ شود.
به گزارش آرمينيا نيوز، ژان ايو لودريان وزير خارجه فرانسه در گفتگو با لوموند گفت: تا زماني که تهران به تعهدات خود به توافقنامه هاي وين درباره برنامه هسته اي اين کشور پايبند باشد، فرانسه نيز به تعهدات خود براساس اين توافقنامه ها پايبند خواهد بود. 
وي در ادامه افزود: لازم است درباره اينکه کداميک از بخش هاي اقتصادي تحت تاثير تحريم ها قرار مي گيرد از آمريکا توضيح دريافت کنيم. ژان ايو لودريان همچنين گفت: لازم است مناسبات تجاري با ايران در زمينه هاي دارويي و کشاورزي حفظ شود. وزير خارجه فرانسه گفت: آنها بايد سازوکارهاي مالي که تحت تاثير تحريم هاي آمريکا قرار نمي گيرند را حفظ کنند و ما در حال همکاري با آلمان انگليس چين و روسيه و ديگر کشورها درباره اين مسئله هستيم.

نطق هاي برجامي در سازمان ملل
رئيس‌جمهور فرانسه قصد دارد از تريبون مجمع عمومي سازمان ملل براي مطرح کردن مجدد پيشنهاد خود درباره «توافق مکمل برجام»براي مهار برنامه موشکي و فعاليت‌هاي منطقه‌اي ايران سخن خواهد گفت.
يک روزنامه آمريکايي مدعي شده  نشست جاري مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورک اختلافات ميان «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريکا با متحدان اروپايي اين کشور در مسئله ايران را به نمايش خواهد گذاشت. 
به نوشته روزنامه وال‌استريت‌ژورنال نشست جاري مجمع عمومي اولين گردهمايي سران آمريکا، کشورهاي اروپايي و ايران در اين نهاد بين‌المللي بعد از خروج آمريکا از «برنامه جامع اقدام مشترک» يا توافق هسته‌اي برجام است. 
ترامپ و مقام‌هاي دولت او قصد دارند از تريبون سازمان ملل براي سرزنش کردن ايران و جلب حمايت‌هاي بين‌المللي جهت منزوي کردن اين کشور از طريق تحريم‌ها استفاده کنند.  ترامپ علاوه بر اين بخش زيادي از سخنراني خود در جلسه شوراي امنيت را هم به ايران اختصاص خواهد داد.
اما اروپايي‌ها از طرف ديگر قصد دارند با موضع آمريکا درباره توافق هسته‌اي و احياي تحريم‌ها عليه ايران مخالفت کنند. 
کشورهاي اروپايي در ماه‌هاي گذشته علي‌رغم محکوم کردن علني مواضع آمريکايي‌ها در خصوص خروج از توافق هسته‌اي هنوز نتوانسته‌اند راهکارهايي عملي براي حفظ منافع ايران ذيل اين توافق ارائه کنند.
وال‌استريت‌ژورنال نوشته ايران هم به نوبه خود تلاش خواهد کرد با تأکيد بر پايبندي خود به توافق هسته‌اي اختلافات ميان آمريکا و اروپا را تشديد کند. 
ديپلمات‌هاي انگليس، فرانسه و آلمان دوشنبه در راستاي تلاش براي متقاعد کردن ايران به پايبندي به توافق هسته‌اي  با همتايان ايراني خود و ديپلمات‌هاي روسيه و چين ديدار خواهند کرد.
يک ديپلمات در شوراي امنيت گفت: «اروپايي‌ها توافق هسته‌اي را يکي از ستون‌ها جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي معرفي خواهند کرد.»
وال‌استريت‌ژورنال نوشته امانوئل ماکرون قصد دارد بار ديگر پيشنهاد خود براي «تقويت برجام» را تکرار کند. او اين پيشنهاد را که از آن به عنوان «توافق مکمل برجام» هم ياد مي‌شد چند ماه پيش هنگام خروج آمريکا از برجام مطرح کردو پيشنهاد فرانسه اين بود که آمريکا به برجام پايبند بماند و طرف‌ها به تفاهمي مشترک براي محدود کردن برنامه موشکي و فعاليت‌هاي منطقه‌اي ايران برسند.

خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 15

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 476688

  • بازديدکنندگان امروز : 888

  • کل بازديدکنندگان : 939973

پیوندها