نسخه چاپي
1397/06/27 :: ١٦:٢٠ 

واقعه عاشورا محصول ظلم و قدرنشناسی بود

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هرمزگان واقعه عاشورا را محصول ظلم و قدرنشناسی دانست و گفت: هر زمان که ظلم و قدرنشناسی در یک جامعه ای گسترش یافت، عاشورا در آن زمان و جامعه تکرار می شود.

واقعه عاشورا محصول ظلم و قدرنشناسی بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام علی اکبر میرزایی در گفت و گو با ایرنا در خصوص درس ها و عبرت های عاشورایی و نقش خواص جامعه اظهار داشت: درس های عاشورا دارای چندین محور است که مهم ترین آن ها می توان به نادیده گرفتن حجت و کلام خود خدا در آیه پنج سوره فجر که می فرماید'هَلْ فِی ذَلِکَ قَسَمٌ لِذِی حِجْرٍ؟- آیا در این برای خردمند نیاز به سوگند دیگری است؟ اشاره کرد.
وی بیان داشت: این که مردم کوفه امام حسین(ع) را تنها گذاشتند و عده ای اندکی آن حضرت راه همراهی کردند برای این بود که حرف و حجت خدا را قبول نکردند درواقع براساس آیه پنج سوره فجر حرف خود خدا نادیده گرفته شد. 
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هرمزگان تصریح کرد: اولین درس قرآنی که از قیام عاشورا می‌ توان گرفت این است که یاور دین خدا و رسول خدا(ص) باشیم، بنابراین در واقعه عاشورا افراد زیادی باغفلت از یاد خدا قدر امام زمان خود را ندانستند و به لشکر عمر سعد پیوستند. 

**عقلانیت و معنویت در عزاداری تقویت شود 
حجت الاسلام میرزایی در تبیین تکرار عاشورا ادامه داد: افرادی که در جریان های سیاسی و اجتماعی قدرشناس بوده و حامی مظلوم هستند راه امام حسین(ع) را انتخاب می کنند، اما اگر ظلم را انتخاب کردند در صف یزیدیان قرار می گیرند و راه رستگاری را از خود دریغ می کنند. 
عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان محور سوم عبرت های عاشورایی را تقویت عقلانیت و معنویت در عزاداری ها دانست و افزود: عزاداری امام حسین(ع) میدان زورآزمایی نیست که عده ای با ترویج قمه زنی به شیوه های نادرست و جعلی روی می آورند. 
وی با اشاره به نقش عزاداری ها در زندگی مادی و معنوی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی انسان ها، ایجاد بدعت ها و روش های ناپسند در تمامی آموزه های دینی به ویژه عزاداری امام حسین (ع) را اموری ناپسند و خطرناک خواند. 

** عزاداری ها در تربیت اجتماعی افراد نقش سازنده دارد
حجت الاسلام میرزایی ابراز داشت: عاشورا به غیر از این که برای عوام و خواص یک درس باشد یک صحنه عبرت است که بـاید انسان در این صحنه نگاه کند تـا عـبرت بـگیرد، بنابراین فراموش کردن خدا و دنـبال شهوت رانی ها رفتن، انسان را از راه حق و رستگاری دور می کند.
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هرمزگان ابراز داشت: عزاداری امام حسین(ع) باید تقویت کننده عقلانیت، معنویت و تثبیت ایمان انسان ها باشد. 
وی یکی دیگر از عبرت های عاشورایی را خدمت به مردم دانست و افزود: عزاداری برای هر فردی تعریف خاصی دارد، اما عزاداری برای یک مدیر در هر پست و مقامی در وهله اول باید خدمت به مردم باشد. 
میرزایی گفت: مدیری که در عزاداری ها چندین لیتر اشک می ریزد اما به فکر خدمت به مردم نیست چنین عزاداری و اشک ریختنی از چنین فردی مورد قبول نیست. 
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هرمزگان در پایان اظهار داشت: ثمره و نتیجه ای که از مجالس روضه خوانی و عزاداری امام حسین(ع) باید نصیب انسان شود نقش سازنده ای است که این عزاداری ها در تربیت اجتماعی افراد دارد.


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 16

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 476639

  • بازديدکنندگان امروز : 838

  • کل بازديدکنندگان : 939923

پیوندها