نسخه چاپي
1397/06/12 :: ٠٧:٠١ 
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:

هدف دشمن در جنگ رسانه‌ای ایجاد اضطراب، یأس و بدبینی در مردم است

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس و نمايندگان مجلس خبرگان گفت: ايجاد تشکيلات موازي با دولت راه اصلاح نيست؛ وظيفه دولت کار جهادي و پر تحرک است.

هدف دشمن در جنگ رسانه‌ای ایجاد اضطراب، یأس و بدبینی در مردم است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبیلغات اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای صبح روز پنج شنبه ( 15 شهریور) در ديدار رئيس و نمايندگان مجلس خبرگان، مهمترين وظيفه مردم و نخبگان را در شرايط خطير کنوني، حرکت در جهت حفظ و تعميق انسجام مردم با دستگاههاي دولتي و پرهيز از ايجاد فضاي يأس و نااميدي و احساس بن‌بست دانستند و گفتند: بدخواهان ملت ايران به موازات جنگ اقتصادي، جنگ رسانه‌اي و تبليغاتي را نيز در دستور کار خود قرار داده اند، بنابراين انتقادها بايد با هدف اصلاح و خيرخواهانه باشند.
به گزارش خبرگزاري آريا، رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنانشان با اشاره به ايام پر برکت و مهم نيمه دوم ماه ذي‌حجه و مناسبت هاي تاريخي روز مباهله و روز نزول سوره دهر خاطرنشان کردند: مباهله در واقع مظهر اقتدار ايماني و تکيه بر حقانيت است و ما همواره نيازمند اقتدار ايماني و تکيه بر حقانيت نظام اسلامي در مقابل استکبار هستيم و در شرايط کنوني نيز برآيند گرايش هاي افکار عمومي، اطمينان نسبت به بر حق بودن حرکت و مسير نظام اسلامي است.
حضرت آيت الله خامنه اي سپس با تشکر از گزارش‌هاي بيان شده در جلسه، به اهميت و ضرورت وحدت و انسجام ملي و شکل دهي افکار عمومي در اين جهت اشاره کردند و افزودند: شرايط امروز ما، شرايط حساسي است اما اين حساسيت به دليل تعداد زياد دشمنان و يا قدرت بالاي آنها نيست زيرا اين دشمنان از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي همواره بوده اند و حتي در آن زمان قدرت بيشتري نيز داشته اند اما با وجود همه اقدامات خصمانه از جمله حمله نظامي طبس، تحميل جنگ هشت ساله، سرنگوني هواپيماي مسافري و محاصره اقتصادي، هيچ کاري از پيش نبرده اند و اکنون نظام اسلامي همچون شجره طيبه اي است که با پايه هاي مستحکم، در حال گسترش و ثمردهي است.
ايشان تأکيد کردند: حساسيت شرايط از اين جهت است که نظام اسلامي با قدم گذاشتن در يک راه نو و طرح ديدگاهها و نظريات متفاوت، در چهل سال گذشته، برخلاف جريان کلي استکبار و نظام سلطه حرکت کرده است و در چنين شرايطي، در جنگل پر از تعارض سياست بين المللي، شرايط و اقتضائات گوناگوني به وجود مي آيد که بايد در هر شرايطي به تناسب آن و با دقت کامل عمل کرد.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اگر در هر اوضاع و اقتضايي، آحاد مردم بويژه نخبگان، نسبت به شرايط و جايگاه نظام غفلت کنند، قطعاً ضربه خواهيم خورد.
حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه به تبيين شرايط فعلي و اقتضائات آن پرداختند و گفتند: امروز نظام اسلامي با يک جنگ همه جانبه اقتصادي مواجه است که از يک اتاق جنگ و با دقت و اهتمام کامل هدايت مي شود اما در کنار اين جنگ، يک جنگ مهم رسانه اي و تبليغاتي نيز در جريان است که بيشتر اوقات از آن غفلت مي شود.
ايشان با تأکيد بر اينکه اين جنگ رسانه اي، از قبل هم وجود داشته ولي اکنون شدت آن بيشتر شده است، افزودند: براساس اطلاعاتي که در اختيار داريم، دستگاههاي جاسوسي امريکا و رژيم صهيونيستي با حمايت مالي قارون هاي منطقه اطراف کشور ما، تشکيلاتي را براي اين جنگ رسانه اي راه اندازي کرده اند و به طور جدي در حال برنامه ريزي و تلاش براي آلوده کردن فضاي تبليغاتي و فکري جامعه هستند.
رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: اهداف اين جنگ رسانه اي، ايجاد اضطراب، يأس، نااميدي و احساس بن بست و بدبين کردن مردم نسبت به يکديگر و نسبت به دستگاههاي مسئول و همچنين بيشتر و بزرگ‌تر نشان دادن مشکلات اقتصادي در ذهن جامعه است.
حضرت آيت الله خامنه اي به يک نمونه اشاره کردند و گفتند: در همين مسائل مربوط به سکه و ارز و کاهش ارزش پول ملي، جنگ رسانه اي و فضاسازي هاي تبليغاتيِ بدخواهان، تأثيرگذار بوده است که البته از دشمن توقعي جز رذالت نيست اما بايد مراقب باشيم، ما به اين فضاسازي‌ها براي آلوده کردن ذهن مردم، کمک نکنيم.

ايشان با تأکيد بر اينکه گاهي اوقات در بيان مشکلات و يا انتقادها مبالغه مي شود، خاطرنشان کردند: اين مبالغه موجب تشديد اضطراب افکار عمومي و همچنين موجب گسترش «ويروس بدبيني» در جامعه خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به اينکه همواره از ابتداي مسئوليت رهبري، به دولتها در زمينه هاي گوناگون انتقاد و يا اعتراض داشته اند که در برخي موارد هم تند بوده است، گفتند: بنده خودم اهل انتقادم و اهل مسامحه در برخورد با مشکلات و دستگاههاي مسئول نيستم اما تأکيد دارم که نحوه گفتن و نحوه اقدام کردن نبايد به گونه اي باشد که مردم دچار بيماري بدبيني شوند.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: نبايد فضاي عمومي کشور بگونه اي شود که اقدامات و تبليغات مثبت قابل باور نباشند اما سخن دروغ دشمن قابل باور شود زيرا اين وضعيت بسيار خطرناک است.
ايشان با تأکيد بر اينکه ويروس بدبيني نسبت به دولت، مجلس، قوه قضاييه و نهادهاي انقلابي، بد است، در عين حال، انتقاد خيرخواهانه را براي اصلاح امور لازم دانستند و گفتند: گاهي اوقات انتقاد بايد عمومي باشد و نبايد هميشه در گوشي باشد اما اينکه بگونه اي صحبت کنيم که بندِ دلِ شنونده پاره شود و همه چيز را از دست رفته تلقي کند، کار صحيحي نيست.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: ما برخي اوقات در نحوه انتقاد اشتباه مي کنيم زيرا دستگاههايي که مورد انتقاد قرار مي گيرند، کارهاي خوب هم دارند که بايد آنها هم ديده و گفته شوند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد مجدد بر لزوم ديده شدن نکات مثبت و منفي دولت و ديگر دستگاهها در کنار يکديگر، گفتند: بيان عمل سيئه در کنار عمل صالح موجب مي شود که مردم بدانند کارها و اقدامات خوب هم وجود دارد و نااميد نشوند.
ايشان با تأکيد بر اينکه با وجود همه فضاسازي هاي تبليغاتي بدخواهان و همه مشکلات، انقلاب  و کشور در حال پيشرفت است، افزودند: بيان اين موضوع به عنوان رجزخواني نيست بلکه با اطلاع دقيق مي گوييم که کشور در حال حرکت به سمت مفاهيم و آرمانها و حقايق انقلابي است، اگرچه ممکن است سرعت حرکت، آنگونه که انتظار مي رود نباشد اما نظام در زمينه هاي گوناگون علمي، صنعتي، عزت سياسي، رشد فکري و معنوي، حرکت رو به جلو دارد و پيشرفت‌هاي خوبي روي داده است.
رهبر انقلاب اسلامي، گرايش روز افزون به معنويت در ميان جوانان با وجود مطالب و تبليغات پرحجم و گمراه کننده در فضاي مجازي را يکي از نمونه هاي بارز برشمردند و گفتند: حضور گسترده جوانان در راهپيمايي اربعين، اعتکاف، نماز جماعات دانشگاهها و جلسات ماه رمضان، نشان دهنده پيشرفت در زمينه هاي معنوي است. چرا اين نکات مثبت و پيشرفتها را نبينيم؟ اين حقايق بايد ديده، تحليل و گفته شوند بويژه از جانب کساني که مخاطبان زيادي دارند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي سپس به يک نکته مهم در شرايط فعلي کشور يعني «انسجام مردم و دستگاههاي مديريتي کشور» پرداختند و گفتند: بخش مهمي از اعتمادسازي و جلب اعتماد در گرو اقدامات دستگاههاي مختلف است البته تريبون‌داران نيز بايد به اين کار کمک کنند.
رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه هيچ دولتي بدون کمک و پشتيباني مردم قادر به فعاليت نيست و نبايد اعتماد مردم از دستگاههاي دولتي، قضايي و نيروهاي مسلح سلب شود، افزودند: راه علاج مشکلات کشور، خالي کردن پشت دولت و ابراز برائت از فعاليت دستگاههاي مسئول نيست، بلکه راه علاج، ايجاد رابطه سالم بين افکار عمومي و دستگاههاي مسئول، سخن گفتن و انتقاد کردن، و در عين حال کمک فکري و عملي کردن است.
ايشان مسئولان دولتي را به استفاده از نظرات مردم و راه حل‌هاي متخصصان اقتصادي از جمله در مسئله ارزش پول ملي و هدايت نقدينگي توصيه کردند و گفتند: وظيفه دولتي ها، استفاده از نظرات کارشناسان و تحرک براي حل مشکلات است.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به نگراني بجاي برخي‌ها در قبال گره هاي فکري افکار عمومي نسبت به کارآمدي و خوشبين بودن به حل مشکلات افزودند: وظيفه ما، هدايت دولتي ها به سمت استفاده از ديدگاههاي کارشناسان و حل مشکلات و خوشبين کردن مردم نسبت به تلاشهاي آنها است که در چنين صورتي، گره هاي افکار عمومي باز مي شوند.
حضرت آيت الله خامنه اي در پاسخ به برخي اظهارنظرها گفتند: جلسات خصوصي بنده با مسئولان دولتي، قضايي و نظامي ده برابر جلسات عمومي و رسانه‌اي است و در اين جلسات مسائل مختلفي بحث مي‌شود که عموم از آن جلسات مطلع نيستند.
رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: دعوا کردن راه اصلاح نيست، همچنانکه ايجاد تشکيلات و کار موازي با دولت نيز به صلاح و موفق نخواهد بود و تجربه ثابت کرده است کار بايد به وسيله مسئولان آن، در مجاري قانوني انجام بگيرد.
ايشان افزودند: مسئولان بايد کار را جهادي انجام دهند، البته در موارد خاص همچون نامه اخير رئيس قوه قضائيه که ممکن است قانون جوابگو نباشد و احتياج به اجازه رهبري باشد، يقيناً همراهي و کمک خواهيم کرد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در پايان به نمونه‌اي از پيشرفت نظام اسلامي در عرصه معنويت و شرح حال يکي از شهيدان مدافع حرم اشاره و با استناد به آياتي از قرآن کريم تأکيد کردند: اگر در مقابل دشمنان بايستيم، مجبور به عقب‌نشيني خواهند بود و به توفيق الهي استکبار را به زانو در خواهيم آورد و اين الگو را به همه دنيا نشان خواهيم داد که اگر طرفداران اسلام آماده دفاع و مجاهدت باشند، قطعاً پيروز خواهند شد.
پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، آيت‌الله جنتي رئيس مجلس خبرگان به تشکيل هيات انديشه‌ورز در اين مجلس اشاره کرد و گفت: علاوه بر تدوين آيين نامه اجرايي هيئت‌هاي انديشه‌ورز، کارگروه‌هايي نيز با موضوعات دين و فرهنگ، اقتصادي، اجتماعي- سياسي، علم و فناوري و حقوقي- قضايي تشکيل شده و در حال فعاليت هستند.
رئيس مجلس خبرگان مسئله اصلي کشور را اقتصاد، نابساماني‌هاي بازار ارز و گراني‌ها خواند و خاطرنشان کرد: در شرايط فعلي با توجه به گرفتاري‌هاي مردم، نيازمند حرکت انقلابي و جهادي براي عبور از مشکلات هستيم.
همچنين آيت‌الله موحدي کرماني نايب رئيس مجلس خبرگان با برشمردن محورهاي سخنان نمايندگان خبرگان در اجلاسيه اخير گفت: به دليل مشکلات اقتصادي مردم، موضوع اجلاس اخير مجلس خبرگان به مسائل اقتصادي و ميزان موفقيت قواي سه‌گانه در حل آنها اختصاص داده شد.

خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 12

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 405869

  • بازديدکنندگان امروز : 1674

  • کل بازديدکنندگان : 808189

پیوندها