نسخه چاپي
1397/06/14 :: ١٦:١٧ 

زندگینامه شهید آیت الله علی قدوسی

12 مرداد سال 1306 زمانی که هنوز بیش از دو سال از روی کار آمدن رضا خان نگذشته بود ، در شهر کوچک نهاوند پسری در خانواده ای روحانی متولد شد . وی را که آخرین فرزند خانواده بود علی نامیدند .

زندگینامه شهید آیت الله علی قدوسی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی،حجت‌الاسلام علی مراد کیانی، مدرس و فعال فرهنگی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایکنا اظهار کرد: آیه الله شهید علی قدوسی در ۱۲ مرداد سال ۱۳۰۶ در شهر نهاوند از توابع استان همدان در خانواده‌ای روحانی متولد شد. 
وی افزود: پدرش آیت‌الله ملا احمد قدوسی از مجتهدان عصر خود بود که پس از بیست سال تحصیل در نجف و بهره‌گیری از اساتیدی چون میرزای شیرازی و میرزا حبیب‌الله رشتی و احراز مقام اجتهاد در سال ۱۲۷۷ شمسی به نهاوند بازگشت.
حجت‌السلام کیانی عنوان کرد: دوران خردسالی شهید قدوسی تحت تعلیم پدر و مادری متدین و پرهیزگار سپری شد، ایشان تحصیلات کلاسیک خود را در دوران خفقان رضاخان و اوایل حکومت محمدرضا پهلوی تا سال سوم دبیرستان ادامه داد و در سال ۱۳۲۳ برای کسب علوم دینی به قم مهاجرت نمود.
این مدرس حوزه بیان کرد: شهید قدوسی سال‌ها نزد اساتید بزرگی همچون آیه الله بروجردی، امام خمینی(ره) وعلامه طباطبایی صاحب تفسیر المیزان شاگردی نمود و دروس خارج فقه و اصول و فلسفه را از محضر آنان کسب نمود.
وی گفت: شهید قدوسی در دوران تحصیلات حوزوی با دختر مرحوم علامه طباطبایی بنام نجمه سادات طباطبایی ازدواج نمود و صاحب چهار پسر و دو دختر شد، یکی از فرزندان شهید آیت‌الله قدوسی، محمد حسن قدوسی دانشجویی بود که با آغاز جنگ تحمیلی به صورت داوطلب عازم جبهه شد و در دی ماه سال ۱۳۵۹ یک سال قبل از پدر به درجه رفیع شهادت نائل گردید.
حجت‌السلام کیانی گفت: در جریان کاپیتولاسیون در آبان ۱۳۴۳ و سخنرانی امام خمینی(ره) در اعتراض به این مسئله که منجر به دستگیری ایشان در ۱۳ آبان و تبعید به ترکیه گردید، جامعه مدرسین با اعتراض شدید اقدام به انتشار اعلامیه‌ها و نشریات مخفی نمود.

تشکیل یک گروه سازمان یافته علیه رژیم شاه توسط آیت الله قدوسی
این فعال فرهنگی گفت: به علت شدت اختناق از سوی رژیم مستبد شاه، برخی از شاگردان امام، از جمله شهید قدوسی را بر آن داشت تا کیفیت مبارزه را متناسب با وضع موجود تغییر دهند که این امر مقدمه تشکیل یک گروه سازمان یافته و مخفی از مدرسین و اساتید حوزه با محوریت، مقام معظم رهبری، شهید قدسی و آیه الله ربانی املشی شد.
حجت‌الاسلام کیانی عنوان کرد: این تشکیلات مخفی سازمان یافته و مخفی متشکل از مدرسین و اساتید حوزه به طراحی روش‌های مبارزه با رژیم شاه پرداخت، تا اینکه حدود سال ۱۳۴۴ به دنبال کشف و شناسایی این تشکیلات مبارزاتی توسط ساواک، در سال ۱۳۴۵ همراه با مقام معظم رهبری، آقای هاشمی رفسنجانی، دستگیر و در زندان قزل قلعه زندانی گردید.
این فعال فرهنگی گفت: از اقدامات مهم شهید قدوسی با همیاری جمعی از اساتید، همچون آیت‌الله جنتی، آیت‌الله مصباح و شهید آیت‌الله دکتر بهشتی تاسیس مدرسه حقانی (منتظریه) و مکتب توحید بود که با اعمال شیوه‌ای نوین، این دو نهاد آموزشی را الگویی برای سایر مراکز آموزشی و فرهنگی تبدیل نمودند.
وی اظهار کرد: تاسیس این مدرسه نه تنها یک حرکت صرفا فرهنگی، علمی و تربیتی بود بلکه همان گونه که بعدها معلوم شد یک حرکت سیاسی دقیق و حساب شده‌ای بود که پس از قیام ۱۵ خرداد و تبعید امام به وقوع پیوست و ثمره آن کادر سازی برای مدیریت انقلاب اسلامی بود.
حجت‌الاسلام کیانی افزود: ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از اعضای فعال کمیته استقبال از امام بودند و به فرمان امام (ره) مامور شدند تا در دادگاه‌های انقلاب متصدی مقام قضاوت گردند که سرانجام طی حکمی از سوی امام (ره) به سمت دادستانی کل کشور منصوب شدند.
این مدرس دانشگاه گفت: بنا به نقل برخی مسئولین شهید قدوسی از طراحان وزارت اطلاعات بود که آن را به عنوان چشمی برای رصد دشمنان نظام و سایر امور انقلاب اسلامی می‌‌دانست.
وی گفت: سرانجام این عالم فرزانه، پس از سال‌ها مجاهدت و تلاش شبانه روزی در شهریور ماه سال ۱۳۶۰ با انفجار بمبی که توسط منافقین در دادستانی انقلاب کار گذاشته بود به درجه رفیع شهادت نائل شدند و در جوار حرم ملکوتی حضرت معصومه(س) به خاک آرمیده شد.

پیام شهید به تمام طلاب 
دوستان من! اگر آمده‌اید که روحانی شده و به پست و مقام برسید و دنبال بزرگ شدن و به دست آوردن موقعیت و ثروت باشید، بدانید که در دنیا و آخرت ضرر کرده اید،تا دیر نشده است باز گردید، ولی اگر آمده‌اید که سرباز امام زمان (عج) و خادم اسلام بشوید خوش آمدید، بدانید که خداوند شما را یاری خواهد کرد.


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 15

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 476663

  • بازديدکنندگان امروز : 863

  • کل بازديدکنندگان : 939948

پیوندها