نسخه چاپي
1397/06/04 :: ١٥:١٢ 

گزیده بیانات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در مورد فاجعه‌ی هشتم شهریور

هشتم شهریور سالگرد شهادت شهیدان محمد علی رجایی و حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد باهنر بر اثر انفجار بمب در ساختمان نخست وزیری است که توسط منافقین کارگذاشته شده بود.

گزیده بیانات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در مورد فاجعه‌ی هشتم شهریور

به همین مناسبت کزیده ای از بیانات حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در خصوص این دو شهید والا مقام را مرور می کنیم.

« گزیده بیانات حضرت امام خمینی (ره) در مورد فاجعه‌ی هشتم شهریور»

1ـ آقای رجایی و آقای باهنر، هر دو شهیدی هستند که با هم در جبهه‌های نبرد با قدرت‌های فاسد هم‌جنگ و همرزم بودند
2ـ اگر رجایی و باهنر نیستند خدا هست.
3ـ اینها که در این زمان (هشتم شهریور) شهید شدند هر کدام برای ملت ما بسیار ارزنده بودند.
4ـ آقای باهنر مردی دانشمند، متعهد و معلم بود.
5ـ مرحوم آقای رجایی مرد  متعهد و خدمتگزاری بود و واقعاً معلم اخلاق بود.
6ـ ارزش رجایی و باهنر و بهشتی بر این بود که برای مردم خدمت می‌کردند.
7ـ اسلام می‌خواهد که دولت‌ها خدمتگزار ملت‌ها باشند.
8ـ همه مردم باید دولت اسلامی را تقویت کنند تا بتوانند اقامه عدل کنند.
 
« گزیده بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در مورد فاجعه‌ی هشتم شهریور»

1ـ هشتم شهریور روز خاطره جانسوز و در عین حال افتخارانگیزی است که تاریخ انقلاب هرگز آن را فراموش نخواهد کرد.
2ـ مرحوم شهید رجایی و شهید باهنر حقیقتاً از جهات اعمال، رفتار و اخلاص، جزء چهره‌های برجسته انقلاب و از نمونه‌های برجسته انقلاب و از نمونه‌های برجسته مسئولین دولت اسلامی بودند.
3ـ شهید رجایی و باهنر دو چهره نامدار جمهوری اسلامی بودند
4ـ شهید رجایی و باهنر معصوم‌ترین و خالص‌ترین بازوان اسلام و انقلاب بودند
5ـ همکاری دولت و ملت یکی از مظاهر اساسی حکومت مردمی است.
6ـ هدف دولت و مسئولین ما باید خدمت صادقانه و دلسوزانه به مردم باشد.
7ـ رجایی کسی بود که مردانه و با مقاومت بی‌نظیری در مقابل این جدایی دولت و انقلاب ایستاد و حرکت دولت ما را به سمت انقلاب تصحیح کرد.
8ـ شهید باهنر یکی از چهره‌های برجسته و استثنایی انقلاب ما و تاریخ ما بود.
9ـ شهید رجایی خاری در چشم لیبرال‌ها و همه ضد انقلاب‌ها بود.
10ـ شهید رجایی به‌عنوان یکی از نمونه‌های بارز انقلابیون آگاه بی‌پیرایه و صدیق اهداف و آرمان‌های متعال اسلامی خود را به مناسبت‌های مختلف بیان می‌کرد و در راه پیاده‌کردن آنها تلاش می‌نمود.
11ـ شهید رجایی کسی بود که حرکت دولت جمهوری اسلامی ایران را با حرکت انقلاب منطبق کرد.
12 ـ حادثۀ تروریستی هشتم شهریور و نیز توطئه‌های سنگین سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی ، نشان‌دهنده‌ی ریشه‌های سالم و عمیق شجره‌ی طیبه‌ی انقلاب اسلامی است .
13ـ شهیدان والامقام  رجایی  و باهنر ؛ را به عنوان دو عنصر خدمتگزار واقعی و صادق  و  دو عنصر فراموش‌نشدنی در تاریخ دولت و انقلاب خودمان همواره بایستی به یاد داشته باشیم.
14ـ  امروز ملت به خدمتگزاران صدیق و صمیمی و خسته‌نشو احتیاج دارد.

***

امام خمینی در سخنرانی به مناسبت شهادت محمدعلی رجایی (رئیس جمهور) و محمدجواد باهنر (نخست وزیر) در تاریخ ۹ شهریور ۶۰ در جمع اقشار مختلف مردم می فرمایند:
«منطق ملت ما، منطق مؤمنین، منطق قرآن است: انا للَّهِ وَ انّا الَیْهِ راجِعُونَ. (۱) با این منطق، هیچ قدرتی نمی‌تواند مقابله کند. جمعیتی که – ملتی که – خود را از خدا می‌دانند و همه چیز خود را از خدا می‌دانند و رفتن از اینجا را به سوی محبوب خود، مطلوب خود می‌دانند، با این ملت نمی‌توانند مقابله کنند. آن که شهادت را در آغوش، همچون عزیزی می‌پذیرد، آن کوردلان نمی‌توانند مقابله کنند. اینها یک اشتباه دارند و آن اینکه شناخت از اسلام و شناخت از ایمان و شناخت از ملت اسلامی ما ندارند. آنها گمان می‌کنند که با ترور شخصیتها، ترور اشخاص، می‌توانند با این ملت مقابله کنند؛ و ندیدند و کور بودند که ببینند که در هر موقعی که ما شهید دادیم ملت ما منسجمتر شد. ملتی که قیام کرده است. در مقابل همه قدرتهای عالم، ملتی که برای اسلام قیام کرده است، برای خدا قیام کرده است، برای پیشرفت احکام قرآن قیام کرده است، این ملت را با ترور نمی‌شود عقب راند. آنها گمان می‌کنند که افکار مؤمنین و ملت بپا خاسته ما همچون افکار غربزده‌ها و غرب است که جز به دنیا فکری نمی‌کنند و جز متاع دنیا را نمی‌بینند، آنها هم آن طورند.»

 

و درباره شهیدان رجایی و باهنر می فرمایند:
«ملت ما چون علی بن ابی طالب را فدا کرده است از برای اسلام، فدا کردن امثال این شهدا برای ملت ما یک مسئله مهم نیست، گرچه خود واقعه و خود این افرادی که شهید شده‌اند در نظر همه ما عزیز و ارجمندند؛ و آقای رجایی و آقای باهنر هر دو شهیدی که باهم در جبهه‌های نبرد با قدرتهای فاسد همجنگ و همرزم بودند. و مرحوم شهید رجایی به من گفتند که من بیست سال است که با آقای باهنر همراه بوده‌ام و خداوند خواست که باهم از دنیا هجرت کنند و به سوی او هجرت کنند.»
«کشوری از رفتن شخصیتهای خود تزلزل پیدا می‌کند که ملت او و افراد آن ملت دل به شخص بسته باشند، دل به اشخاص بسته باشند. اما کشوری که دل او به خدا پیوسته است و برای خدا قیام کرده است و از اول، «نه شرقی و نه غربی و جمهوری اسلامی» را ندا داده است و با بانگ «الله اکبر»، صغیر و کبیر و زن و مردش در صحنه حاضر شده‌اند و این نهضت را و این انقلاب را بپا کرده‌اند، همین ملت هستند؛ برای اینکه خدا هست. رجایی و دیگران اگر نیستند، خدا هست.»

 

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 9

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 405845

  • بازديدکنندگان امروز : 1631

  • کل بازديدکنندگان : 808146

پیوندها