نسخه چاپي
1397/05/25 :: ١١:٥٢ 

۲۶ مرداد ۶۹ ؛سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به میهن اسلامی ایران

روز 26 مرداد 1369 ایران اسلامی شاهد بازگشت آزادگان سرافرازی بود که پس از تحمل سال های اسارت خود در اردوگاه های عراق پای به میهن اسلامی گذاشته و به ‌آغوش خانواده‌های خود بازگشتند.

۲۶ مرداد ۶۹ ؛سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به میهن اسلامی ایراناین رویداد بزرگ دو هفته پس از اشغال نظامی کویت توسط ارتش صدام و دو روز پس از آن صورت گرفت که صدام در نامه‌ای به آقای هاشمی رفسنجانی رییس جمهور وقت ایران بار دیگر عهدنامه 1975 الجزیره را پذیرفت و به شرایط ایران برای پایان جنگ عمل کرد و قول عقب‌نشینی از مرزهای ایران و آزادسازی اسیران ایرانی را داد که به دنبال این توافق اسرای سرافراز ایرانی از چند نقطه مرزی با تشریفات وارد کشور شدند و نخستین واکنش آنان بوسه بر خاک ایران و ریختن اشک شوق بود.

در این میان ستاد رسیدگی به امور آزادگان که در 22 مرداد 69 تشکیل شده بود و به تبادل انبوه اسرا پرداخت. این ستاد با مساعدت و همراهی دیگر دستگاه ها، حدود 40 هزار آزاده را با همین تعداد اسیر عراقی مبادله کرد.

امام خميني (ره)


« ما را چه رسد كه با اين قلم هاي شكسته و بيان هاي نارسا در وصف شهيدان و جانبازان و مفقودان و اسيراني كه در جهاد في سبيل الله جان خود را فدا كرده و يا سلامت خويش را از دست داده اند يا به دست دشمنان اسلام اسير شده اند، مطلبي نوشته يا سخني بگوييم؟ زبان و بيان ما عاجز از ترسيم مقام بلند پايه ي عزيزاني است كه براي اعتلاي كلمه ي حق و دفاع از اسلام و كشور اسلامي جانبازي نموده اند.

«بار الها، اسراي ما اسير جاني ترين دژخيم زمان مي باشند. مقاومت آنها دنيا را شگفت زده كرده است. هر چه زودتر آنها را براي خدمت به تو و بندگانت آزاد فرما و به خاندان محترم همه صبر، اجر، سلامت و مغفرت عنايت فرما.»

امام خميني (قدس سره)


روز 26 مرداد 1369 ، ميهن اسلامي شاهد حضور كبوتران سبكبالي بود كه پس از سال ها زندان در اسارتگاه ، قدم به خاك پاك ميهن اسلامي خود مي گذاشتند. قاصدك آزادي در چنين روزي پيام آورِ رهايي شده و اين كبوتران ِاز بند رسته به آغوش گرم ملت خود بازگشتند. ميهن اسلامي ، چراغاني بود و شعف و سروري وصف ناپذير از حضور اين رسولان انقلاب و جنگ، سراسر ايران را فراگرفته بود.

اولين عكس العمل آزادگان از ديدن وطن، بوسه زدن بر خاك آن بود، سرزميني كه قدم به قدم آن با خون بهترين فرزندان اين ملت و اسوه جوانان كشورتطهير شده بود. حركت بعدي ، زيارت مرقد پير و مرادشان خميني كبير(قدس سره) و بيعت با جانشين خلف او مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي بود و اين همه نشان از علاقه وافر و پايبندي آنان به اسلام، انقلاب و ميهن عزيزشان بود. آنها توانستند در سال هاي زجر و شكنجه، درد و بيماري جسمي، روح و روان خود را، توفنده و مقاوم حفظ كنند و تقوا و مردانگي خود را مضاعف نمايند تا در بازگشت به ميهن در صحنه هاي مختلف اجتماعي، سرمشق و نمونه اي باشند براي همگان تا در دوران سازندگي، ملت ما پر صلابت تر، مقاومتر، با دشمنان خود رو به رو شود و مشكلات و مصائب را با صبر و بردباري به منظور پيشرفت، ترقي و عظمت ايران اسلامي تحمل نمايد.

 

بیانات رهبری در مورد آزادگان


مقام معظم رهبری درباره آزادگان چنین گفته‌اند: ... یکی از چیزهایی که، دلهایتان را در دوران اسارت زنده و ‌پر امید نگه می‌داشت، یاد آن چهره و روحیه پرصلابت امام عزیزمان بود. آن بزرگوار هم خیلی به یاد اسرا بودند. حال پدری که فرزندانش به این شکل از او دور شده باشند، را می توان درک کرد.

... مسأله اسارت طولانی فرزندان این ملت به نوبه خود امتحان دیگری بود که ملت ما با موفقیت آن را به انجام رسانده و اسرای ما همانند ملت ایران از خود آزاد مردی نشان دادند و سرانجام با موفقیت و سرافرازی به وطن بازگشتند.

... شما در دوران اسارت شرایط سختی را گذراندید، اما در عین حال با حفظ دین و اعتقادات و دلبستگی خود به اسلام، امام و انقلاب موجب افتخار و آبرومندی ملت خود در برابردشمن شدید.»

تشكيل ستاد رسيدگي به امور آزادگان


ستاد رسيدگي به امور آزادگان در 22 مرداد 1369 ، بر اساس قانون حمايت از آزادگان مصوب 13/9/1368 مجلس تشكيل شد و در نخستين گام با تبادل انبوه اسرا مواجه گرديد و بر اساس همان قانون و با مساعدت و همراهي ديگر دستگاه ها ، مسئوليت اين كار عظيم را به دوش گرفت و تبادل بيش از 40000 آزاده و به همين تعداد اسير عراقي را انجام داد. اين ستاد با الهام از رهنمودهاي مقام معظم رهبري بيش از 270 واحد ستادي در سراسر كشور تشيكل داد و ارائه خدمات به آزادگان سرافراز را در زمينه هاي گوناگون آغاز نمود و در زمينه اشتغال توانست نزدك به 96% ( بيش از 36 هزار نفر) از آزادگان را در دستگاههاي دولتي و غير دولتي مشغول به كار كند. در زمينه تحصيل تا سال 1375، بيش از 5300 نفر از آزادگان موفق به راهيابي و تحصيل در مؤسسات عالي كشور شدند كه از اين عده 365 نفر در رشته پزشكي و دندانپزشكي و داروسازي و 406 نفر دررشته هاي مهندسي و ساير رشته ها پذيرفته شده اند.

آزادگان پس از بازگشت به ایران


نه تنها استقامت آزادگان در اردوگاه های دژخیمانه رژیم بعث، بلکه صبر و پایداری خانواده های این عزیزان ستودنی است. عرصه پر برکت دفاع مقدس، صحنه حضور مردان و زنان با ایمانی بود که با پیروی از تعالیم عالیه اسلام و زیر نظر رهبری حکیمانه حضرت امام خمینی (ره) توانستند حماسه ای به یادماندنی و جاودان از خود به بادگار بگذارند. اینان اگر چه در بازگشت از اسارت، مقتدا و امام خویش را ندیدند، اما با نایب بر حق وی میعادی همیشگی بستند و بر عهد خویش با خون شهیدان پایبند ماندند. آزادگان دلاور و سرافراز با الهام از مکتب انسان ساز اسلام و سیره ائمه اطهار و با درس گرفتن از زندگی انقلابی و حماسه ساز حضرت زینب (س) که اسوه صبر و پایداری بود، توانستند دوران دشوار اسارت را پشت سر نهند و شکوه مقاومت و سرافرازی را بر صحیفه درخشان ایران اسلامی ثبت کنند. بی شک سال ها محرومیت این سرو قامتان تاریخ باعث شد که آنان امروز بیش از هر فرد دیگری در مسیر سبز موفقیت گام بردارند و الگو، اسوه و افتخار میهن خویش باشند.
آزادگان، با ایمان راسخ خود در برابر همه فشارهای جسمی و روحی دشمنان ایستادند و روابط اجتماعی جامعه کوچک اردوگاهی خود را بر پایه اخلاق حسنه بنا نهادند و از شکنجه های مزدوران بعث هراسی به خود راه ندادند. آزادگان، صبورتر از سنگ صبور و راضی ترین کسان به قضای الهی بودند. اینان سینه هایی فراخ تر از اقیانوس داشتند که از همه جا و همه کس بریده و به خدا پیوسته بودند، آزاده نامیده شدند چون از قید نفس و نفسیات رهایی یافته بودند.

و بشر الصابرین

و امروز یادآور بازگشت غرور آفرین مردان و زنان آزاده ای است که پس از تحمل سال ها شکنجه و دوری از عزیزان خویش، به وطن بازگشتند و به انتظار میلیون ها ایرانی پایان دادند. در این روز، شکیبایی مادران، پدران، همسران و فرزندان این آزاد مردان به بار نشست و سال های نگرانی و شوق دیدار به پایان رسید و وعده الهی تحقق یافت: «و بشر الصابرین».

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 15

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 476654

  • بازديدکنندگان امروز : 854

  • کل بازديدکنندگان : 939939

پیوندها