نسخه چاپي
1397/04/16 :: ١٦:١٨ 

جنگ روانی رسانه های غربی با هجمه خبرسازی و چالش آفرینی

جریان های رسانه ای غربی طی هفته های گذشته تلاش کرده اند تا با اجرای خط خبری پیچیده علیه جمهوری اسلامی ایران، در حوزه سیاسی و اقتصادی هماهنگ با گروه های تروریستی و اقدامات ضدبرجامی واشنگتن عمل کنند.

جنگ روانی رسانه های غربی با هجمه خبرسازی و چالش آفرینی

جنگ روانی رسانه های غربی با هجمه خبرسازی و چالش آفرینیدرحالی که رسانه های غربی همواره درخط رسانه ای خود برادعای یک خط مستقل خبری و بی طرفی تاکید می ورزند، اما فعالیت این رسانه های به ظاهر مستقل و بی طرف غربی و خط خبری آنها طی سال های گذشته چه در دوره دو ساله مذاکرات هسته ای، چه دوران پسا توافق هسته ای و اکنون نیز در دوره پساخروج آمریکا نشان داده، با پیچیدگی های خبری، متفاوت از گذشته با هدف یک جنگ و عملیات روانی پیچیده بر علیه جمهوری اسلامی ایران اجرا و ادامه می یابد. 

این نوع رفتار رسانه های غربی به نحوی ادامه پیدا کرد که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سخنرانی خود در جمع اعضا و فعالان اتاق بازرگانی تاکید کرد که 'خبرگزاری رویترز روزانه حدود 50 خبر دروغ درمورد اقتصادایران تولید می‌کند'. 
در اقدامی دیگر، رسانه های غربی روز دوشنبه دهم تیر همزمان با آغاز سفر اروپایی حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری ایران، تلاش کردند تا خط خبری ضد ایرانی خود را با محتوایی دیگر دنبال کنند. خبر ادعایی دستگیری یک دیپلمات ایرانی در ارتباط با «طرح بمب‌ گذاری» در گرد‌همایی گروهک منافقین در پاریس و بازداشت یک دیپلمات ایرانی در حالی مطرح شد که در همان روز رییس جمهوری ایران وارد سوییس شده و گردهمایی سه روزه گروهک منافقین در پاریس نیز در خط خبری بسیاری از رسانه های غربی قرار گرفته بود. 
وزیر امورخارجه ایران در توییتی در واکنش به بازداشت دیپلمات ایرانی نوشت: «چقدر تعجب برانگیز است که هم ‌زمان با سفر ما (هیات ایرانی) به همراه رئیس جمهوری ایران به اروپا، عملیات ادعایی ایران مطرح و یک نفر بازداشت شده است. ایران به صراحت خشونت و تروریسم را در همه جا محکوم می‌کند و آماده است تا به تمام نگرانی‌ها در این زمینه پاسخ دهد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در این باره گفت: افراد بازداشت شده در بلژیک از اعضای شناخته شده گروهک منافقین هستند و آماده‌ایم با ارائه اسناد لازم در جهت روشن کردن ابعاد واقعی این سناریو همکاری کنیم.
گردهمایی گروهک منافقین همه ساله در تیرماه در منطقه ویوپنت پاریس برگزار می شود. اما نکته مهم ماجرا از این قرار است که همزمان با ادعای گروهک تروریستی منافقین مبنی بر دست داشتن ایران دربرنامه‌ریزی برای حمله به این گرد‌همایی، این رسانه های به اصطلاح مستقل غربی با پیروی از این ادعا، خط خبری خود را در اختیار این گروهک تروریستی قرار دادند. 
رادیو بین المللی فرانسه ابتدا بااعلام جزییات این خبر، تلاش کرد تا آن راکشف بزرگ اطلاعاتی سرویس های امنیتی و همکاری گروهک تروریستی نشان دهد. شبکه جهانی بی بی سی و العربیه نیز در گزارش هایی مجزا، با ادعای تروریستی بودن این اقدام، حمایت های رسانه ای خود را از گروهک منافقین تشدید کردند. 
این رسانه ها پیش از این و در ادامه حملات خود علیه جمهوری اسلامی ایران، پس از اعلام خروج آمریکا از برجام یعنی 18اردیبهشت 97، با وجود مثبت بودن تمامی شاخص های اقتصادی ایران از جمله میزان فروش نفت، وضعیت نظام بانکی، تجارت خارجی و بازار با انجام یک عملیات روانی پیچیده، تلاش کردند تا فضای اقتصادی ایران را آشفته نشان داده و افکار عمومی را نگران سازند. 
بررسی خبرهای مرتبط با ایران در برخی رسانه های مهم بین المللی با موضوع اقتصادی و برجام در یک بازه زمانی 15روزه ( 20 خرداد تا 4 تیرماه) و در سه بخش رسانه های غربی، رسانه های روسی و رسانه های چینی نشان می دهد که رسانه های غربی با محوریت رویترز و با تمرکز بر موضوعات اقتصادی با محورهای کاهش صادرات نفتی ایران، قطع همکاری دربخش حمل و نقل دریایی، آغاز داوطلبانه قطع همکاری بانکی با ایران، کاهش فروش نفت ایران از سوی شرکای متنوع اروپایی- اسیایی و پیش تاثیر منفی بازگشت تحریم های ضدایرانی آمریکا بر ارزش ریال پرداخته اند.
محوریابی این رسانه ها حاکی از نوعی پیچیدگی حرفه ای دارد به نحوی که این رسانه ها سعی دارند حتی در پوشش اخبار رسانه ای یا گزارش های غیرمرتبط نیز تمرکز بر وضعیت اقتصادی ایران و محورهای مرتبط با آن را حفظ کنند.
بررسی نشانه شناسی نیز نشان می دهد، این رسانه ها تلاش دارند تا فضای آشفته ای از تصمیم سازی و سیاستگذاری در حوزه اقتصادی ایران نشان دهند. 
خبرگزاری رویترز در گزارش های خبری و تحلیل تمرکز محتوایی را بر پیش تاثیر منفی بازگشت تحریم های ضدایرانی آمریکا بر اقتصاد ایران و به ویژه ارزش ریال قرار داده اند. برجسته سازی کاهش همکاری شرکت های بزرگ حمل و نقل جهان با ایران، کاهش صادرات نفت و تجارت خارجی در رتبه های بعدی قرار می گیرند.
در یک نگاه تطبیقی، رسانه های غربی همراه با پوشش خبری رخدادها، یا جریان سازی در فضای اقتصادی و سیاسی جامعه ایران، در پی ایجاد روندهای آشفته ساز هستند.
آنچه که یک رسانه خبری بی طرف بایستی همواره مد نظر داشته باشد، ایجادثبات روانی جامعه و ارایه اخبار بی طرفانه است.اما به نظر می رسد که جریان های خبری کنونی در غرب که در حوزه های خبری بین المللی جریان ساز هستند، الگوهای رفتار رسانه ای خود را چه در قبال جمهوری اسلامی ایران یا کشورهای مستقل دیگر، بر مبنای الگوی فشار رسانه ای پیگیری می کنند. 
اما امروز این پرسش را باید از رسانه های غربی پرسید که خبرسازی و چالش آفرینی به چه میزان می تواند بر ایجاد ثبات در جهان اشفته کنونی کمک کند؟ و آیا جهان و منطقه آشوب زده خاورمیانه با این نوع از اقدامات امن تر خواهد بود؟


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 13

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 335631

  • بازديدکنندگان امروز : 2027

  • کل بازديدکنندگان : 702551

پیوندها