نسخه چاپي
1397/04/11 :: ١٠:٠٣ 

مراقب رشته های پیوند باشیم

پیوند میان مردم و حاکمیت چون دژی محکم از کیان نظام جمهوری اسلامی ایران در برابر هجمه های بی امان آمریکا پاسداری می کند؛ پیوندی ظریف و عمیق که خود نیازمند تیمارداری و مراقبت است.

مراقب رشته های پیوند باشیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، این روزها رابطه میان مردم با حاکمیت، بیش از هر زمان دیگری در طول عمر چهل ساله نظام جمهوری اسلامی ایران، آماج تفرقه افکنی و کینه توزی دشمنان خارجی و داخلی قرار گرفته است. 
تیم سیاست خارجی ترامپ به ریاست «مایک پمپئو» و مشاوره «جان بولتن» خصمانه ترین سیاست ها را علیه جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته اند. 
خروج از برجام و بازگرداندن تحریم های هسته ای اما از دید سردمداران دیپلماسی ترامپ نمی تواند اهداف سیاست خارجی رهبران واشنگتن علیه ایران را تمام و کمال پیاده سازی کند. راهبرد اعلامی وزیر خارجه آمریکا در برابر تهران شامل 12 شرط غیر واقع بینانه و غیر عملیاتی که بنیان های نظام جمهوری اسلامی را هدف قرار داده بود، شاید به صورت واضح تر خواست واقعی آمریکایی ها از پیگیری پروژه های ضد ایرانی آنان را آشکار سازد. 
دستکم پنج شرط پمپئو برای ایران، اعتماد میان مردم و حاکمیت را نشانه رفته بود؛ شروطی چون قطع آنچه حمایت ایران از «تروریسم، حوثی های لبنان، القاعده، شبه نظامیان عراق و ...» خوانده شد، بر روی فرافکنی اختلافات ایران و آمریکا بر کنشگری منطقه ای ایران متمرکز شده بود؛ مساله ای که از دید کارشناسان مسوولیت اختلاف با آمریکا و چالش های داخلی را تمام و کمال بر دوش ایران می اندازد و به این ترتیب اعتماد مردم به نظام را دچار آسیب می کند. 
بررسی خط خبری رسانه های آمریکایی و رسانه های بیگانه طی ماه های اخیر هم از تمرکز ویژه آنان بر مسایل و چالش های اقتصادی و سیاسی کشور و تلاش برای ایجاد جو روانی منفی علیه نظام و خدشه دار کردن اعتماد مردم به مسوولان رده اول نظام نشان دارد. 
در حالی این روزها مهمترین راهبرد آمریکایی ها در برابر ایران ایجاد شکاف عمیق میان حاکمیت و مردم و ضربه زدن به بنیان های نرم افزاری قدرت و اقتدار نظام است که جمهوری اسلامی ایران، خود نظامی برآمده از خواست مردم است و طی این سالها به پشتوانه اعتماد و مشارکت مردم در روندهای سیاسی در برابر هجمه های دشمنان ایستادگی کرده است. 
تعامل کارآمد ملت با نظام اما، نه مولفه ای مستقل و ثابت، بلکه شاخصه ای هم پیوند با متغیرهای دیگری چون میزان اعتماد، انسجام و امید مردم، اقتدار و اعتبار حاکمیت وغیره است. 
یکی از مهمترین رشته های پیوند مردم با حاکمیت را باید در میزان پاسخگویی و مسوولیت پذیری مسوولان نظام در برابر جامعه جست. مردمی که برای اداره بهینه امور کشور، بخشی از اقتدار جمعی را به نمایندگان خود سپرده اند، در برابر واگذاری این اختیار حاکمیتی خود، شفافیت عملکرد و پاسخگویی مسوولان در برابر عملکردشان را طلب می کنند. 
قانون گرایی، برقراری عدالت قضایی و مبارزه با فساد در همه ابعاد آن از دیگر ضرورت های امروز جامعه ما است که می تواند اعتماد مردم به نظام را احیا کند و به همدلی بیشتر مردم با حاکمیت انجامد. 
همچنین پرهیز از دعواهای جناجی ، سیاسی و اجتناب از کنشگری با محوریت منافع گروهی و جناحی مردم را بیش از پیش به نظام دلگرم می کند. این روزها عملکرد برخی چهره های سیاسی و جریان های خاص برای تخریب دولت در شرایطی صورت می گیرد که شخص رهبری بارها بر لزوم همراهی و همدلی گروه های سیاسی با محوریت منافع ملی تاکید کرده اند. 
در این میان رسانه های داخلی نزدیک به جناح های سیاسی هم باید از دعوا و جنجال بر سر منافع گروهی و جناحی خود دست بردارند و هم و غم خود را در راستای مطالبه گری منافع ملی به کار گیرند. 
این ضرورتی است که همه مسوولان نظام به آن باور دارند و توجه به آن را مورد توجه قرار می دهند، چنان که رهبر معظم انقلاب امروز شنبه نهم تیرماه در مراسم سالانه دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) با اشاره به توطئه دشمن برای ایجاد شکاف میان نظام اسلامی و مردم، همگان بویژه مسوولان را به هوشیاری، ایستادگی، تدبیر، انسجام ملی و دوری از اشرافی گری فراخواندند و تأکید کردند: اگر مؤلفه های اقتدار ملی تقویت شوند و در مقابل دشمن سستی و تسلیم نشان داده نشود، بدخواهان بار دیگر در رسیدن به اهداف خود ناکام خواهند ماند. 
آنچه مسلم است اینکه هر زمان میزان وحدت ملی، انسجام داخلی و اعتماد مردم به مسوولان بیشتر بوده، تهدیدات خارجی محلی از اعراب نداشته و در نبود اعتماد و انسجام، مخاطرات داخلی و تهدیدات خارجی اثرگذار شده است. در مجموع اگر می خواهیم از بحران های ساخته و پرداخته غرب برای کشورمان به سلامت گذر کنیم، باید مراقب رشته های ظریف پیوند میان مردم و حاکمیت باشیم.

 

 

منبع: ایرنا

یادداشت از : اعظم حمیدپور 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 9

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 341423

  • بازديدکنندگان امروز : 600

  • کل بازديدکنندگان : 710830

پیوندها