نسخه چاپي
1397/04/09 :: ١٧:٥٠ 

اعضای شورای امنیت خواهان اجرای کامل برجام شدند

اعضای شورای امنیت سازمان ملل اقدام کاخ سفید در خروج آمریکا از برجام و اعمال فراسرزمینی تحریم‌ها را نکوهش کرده وخواهان حمایت واجرای کامل برجام شدند.

اعضای شورای امنیت خواهان اجرای کامل برجام شدند

نماینده دائم ایران در سازمان ملل، خروج آمریکا از برجام و اعمال فراسرزمینی تحریم‌ها را نقض فاحش قطعنامه 2231 و مغایر منشور ملل متحد دانست وگفت: تقریبا همه اعضای شورای امنیت، این اقدام کاخ سفید را نکوهش کرده وخواهان حمایت واجرای کامل برجام شدند.
غلامعلی خوشرو با شااره به نشست بامداد پنجشنبه شورای امنیت افزود: نشست شورای امنیت درباره قطعنامه 2231 که بر مبنای گزارش دبیرکل سازمان ملل و عضو تسهیلگر برگزار شد، نخستین نشست رسمی درباره این قطعنامه پس از خروج آمریکا از برجام بود.
وی با تاکید بر اینکه مسئولیت پیامدهای اقدام متخلفانه آمریکا صرفا بر عهده آن دولت است، ادامه داد: نشست شورای امنیت انزوای سیاسی آمریکا را به نمایش گذاشت به گونه‌ای که حتی نزدیک‌ترین متحدان این کشور هم از عملکرد واشنگتن در قبال برجام انتقاد و بر اهمیت برجام به عنوان یک دستاورد بزرگ دیپلماسی تاکید کردند.
نماینده ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: سیاست‌های دولت جدید آمریکا در مغایرت با حقوق بین الملل و حاکمیت قانون محدود به تلاش برای تخریب برجام نبوده و گستره وسیعی از خروج از پیمان پاریس تا انتقال سفارت به قدس را در بر گرفته است.
خوشرو تصریح کرد: این سیاست‌ها که عمدتا در راستای منافع رژیم صهیونیستی و برخی اهداف داخلی تنظیم شده، حاکی از روند نزولی قدرت آمریکاست.
وی با یادآوری نامه وزیر خارجه ایران به دبیرکل و شورای امنیت که روند نقض برجام ازسوی آمریکا را تشریح کرده است، گفت: در نشست شورای امنیت، همه اعضا به جز آمریکا اذعان کردند که ایران تا کنون به مفاد برجام به طور کامل و جامع پایبند بوده و 11 گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم آن را تایید کرده است.
نماینده ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه 14 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد از خروج یکجانبه آمریکا ابراز تاسف و نگرانی کردند، گفت: بیشتر اعضا تحمیل دوباره تحریم‌های یکجانبه آمریکا را سازنده ندانستند. خوشرو تاکید کرد: وقتی ایران به برجام پایبندی دارد و سایر کشورها هم بر اهمیت این توافق تاکید می‌کنند، اقدام یکجانبه یک کشور بسیار مورد نکوهش است. سازمان ملل و شورای امنیت همچون جام جهانی است که کشورها در آن ایفای نقش می‌کنند اما در اینجا آمریکا می‌خواهد هم بازیکن و هم داور باشد.
وی تصریح کرد: این یکجانبه گرایی مورد نکوهش اغلب کشورها است و کسی آن را نمی‌پذیرد. یکجانبه گرایی دولت جدید آمریکا باعث شده است که قراردادها و تفاهم‌های بین‌المللی یکی پس از دیگری مورد هجوم کاخ سفید قرار گیرد و این روند، جز انزوای آمریکا و حرکت به سوی افراط گرایی نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.
نماینده ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال ایرنا که چرا دبیرکل به موضوع خروج آمریکا از برجام تنها به ابراز تاسف بسنده کرده است، گفت: گزارش دبیرکل این سازمان درباره چگونگی اجرای قطعنامه 2231 جامع نیست و این مساله مورد اشاره تعدادی از اعضای شورای امنیت هم قرار گرفت.
خوشرو خاطرنشان کرد: برداشت ما از ابتدا هم این بود که دبیرکل باید درباره اجرای کامل برجام گزارش دهد نه آنکه به محدودیت‌های باقی مانده در ارتباط با فعالیت‌های غیر هسته‌ای ایران بپردازد.
وی اظهار کرد: اگرچه دبیرکل از خروج یکجانبه آمریکا شدیدا ابراز تاسف کرده است، اما به نظر ما دبیرکل نباید در گزارش خود به ادعاهای بی‌پایه و اساس طرف‌های ثالث اهمیت دهد و اساسا دبیرخانه این سازمان در جایگاهی نیست که این نوع گزارش‌ها را بررسی یا اظهار نظر کند.


*اتحادیه اروپا: برجام جایگزین دیگری ندارد
در نشست بامداد پنجشنبه شورای امنیت ابتدا نماینده اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده اجرای برجام و کمیسیون مشترک به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت و مراتب تاسف خود را از تصمیم ایالات متحده در خروج از این توافق که برای امنیت منطقه و جهان و همچنین رژیم منع گسترش تسلیحات اتمی اهمیت داشت، اعلام کرد.
والی دی المیدا با تاکید بر اینکه برجام جایگزین دیگری ندارد، ادامه داد: موضع اتحادیه اروپا روشن بوده است تا زمانی که ایران به تعهدات خود تحت برجام عمل کند به طور کامل به اجرای کامل و موثر برجام متعهد خواهیم بود؛ این موضوع توسط دیگر شرکت کنندگان باقی مانده در برجام هم مطرح شده است.
وی با تشکر از روسیه و چین که از حفظ و اجرای برجام پشتیبانی می‌کنند، گفت: در مواجهه با چالش‌های جهانی و عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای به جز کار سخت دیپلماسی چندجانبه نمی‌توان کاری از پیش برد. نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل متحد لغو تحریم‌ها را بخش مهم این توافق برشمرد و افزود: مردم ایران انتظار بسیار قابل درکی دارند که باید از مزایای این توافق بهره‌مند شوند و اتحادیه اروپا با همکارانش همچنان از بهترین تلاش‌ها برای حفظ جریان‌های مالی و تجاری مشروع حمایت می‌کنند.
*چین: نگرانی‌های مشروع ایران در نظر گرفته شود
ما ژائو ژو نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد هم در سخنانی شدیدا از خروج آمریکا از برجام ابزار تاسف کرد و این توافق را محصول چندجانبه گرایی دانست که می‌تواند الگویی برای حل مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای از طریق تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک باشد.
وی همچنین نقش مهمی برای برجام در تقویت رژیم منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و ترویج صلح و ثبات در خاورمیانه قائل شد و از همه طرف‌ها خواست تا با گفت وگو، همکاری و بردباری برای حفظ برجام گام بردارند.
نماینده چین تاکید کرد کشورش به عنوان تدارک دهنده گروه کاری و عضو کمیسیون مشترک به حضور در برجام ادامه می‌دهند و افزود: چین به صورت واقع گرایانه، بی‌طرفانه و پاسخگویانه به گفت‌و‌گو برای همفکری درباره نگرانی‌های همه طرف‌ها ادامه می‌دهد تا برجام حفظ شود.
*انگلیس: لندن به مشارکت در اجرای برجام ادامه می‌دهد
کارن پیرس نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل متحد هم با ابراز تاسف از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران گفت: لندن به مشارکت در اجرای این توافق ادامه می‌دهد و لازم است گام‌های اطمینان بخشی برداریم تا بهره مندی ایران از منافع اقتصادی برجام ادامه یابد.
وی برجام را برای صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی مهم دانست و افزود: در احترام به برجام به دبیرکل و همتای فرانسوی خود ملحق می‌شوم و از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام و اعمال دوباره تحریم علیه ایران ابراز تاسف می‌کنم.
نماینده انگلیس با تاکید بر اینکه کشورش بر تعهدات برجام پایبند است، ادامه داد: توافق هسته‌ای بخش اساسی معماری رژیم منع گسترش تسلیحات هسته‌ای است و مهمتر اینکه این توافق درحال کار کردن است همانگونه که شنیدیم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود تایید کرد که ایران به تعهدات برجامی خود پایبند بوده است. پیرس اضافه کرد: این مساله در 10 گزارش پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم پایدار بوده است و ما معتقدیم که این نشان دهنده تعهد ایرانی‌ها به برجام است. ما انتظار داریم که این تعهد ادامه یابد و ایران از تعهدات خود تحت توافق هسته‌ای تبعیت کند.
نماینده انگلیس با بیان اینکه برجام برای امنیت ملی همه ما و همچنین ثبات خاورمیانه اهمیت دارد، گفت: آن بخشی از تلاش برای برای ثبات و صلح طولانی مدت منطقه است. انگلیس با نظرات دبیرکل سازمان ملل متحد هم نظر است که موضوعاتی که مستقیم به توافق هسته‌ای ارتباط ندارد، باید بدون آنکه به حفظ این توافق آسیب برساند، مورد توجه قرار گیرد.


*فرانسه: اجرا و حفظ این توافق ضروری است
فرانسوا دلاتره نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل متحد هم برجام را محصول چند جانبه گرایی دانست که مورد ضمانت شورای امنیت قرار گرفته است و گفت: اجرا و حفظ این توافق ضروری است.
وی با ابراز تاسف و نگرانی از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام، افزود: این توافق همچنان در دست است و این تصمیم نباید بر اجرای تعهدات طرف‌های این موافقتنامه تاثیر بگذارد. فرانسه با مشارکت در این چارچوب مشترک ادامه خواهد داد.
نماینده فرانسه تصریح کرد: تا زمانی که ایران تعهدات هسته‌ای خود را تحت برجام انجام دهد، فرانسه نیز بر تعهدات خود خواهد بود. بنابراین ما متعهد هستیم که تا آنجا که امکان دارد، روابط اقتصادی با ایران را همانطور که توافقنامه مجاز دانسته است، حفظ کنیم.
*روسیه: اعاده تحریم نقض قطعنامه 2231 است
«واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل متحد هم با اشاره به آخرین گزارش 6ماهه دبیرکل سازمان ملل درخصوص برجام و قطعنامه 2231، گفت: پرداخت سطحی این گزارش به اقدامات یکجانبه آمریکا و تاثیرگذاری آن بر برجام، به شدت موجب تعجب ما شد.
ادامه داد: قابل فهم نیست که چگونه گزارشی از اجرای قطعنامه 2231، هیچ اشاره‌ای به اقدام واشنگتن در وضع مجدد تحریم‌های یکجانبه [علیه ایران] نکرده؛ موضوعی که نه تنها نقض فاحش تعهدات این کشور در برجام، که نقض قطعنامه 2231 است.
وی ادامه داد: گزارش دبیرکل صراحتا می‌گوید که ایران به طور بی‌قید و شرط به تعهدات خود ذیل این توافق پایبند بوده و این موضوع نه تنها توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که توسط دبیرخانه سازمان ملل هم تایید شده است. بر مبنای این گزارش، دبیرخانه هیچ مدرکی ندارد که خلاف این موضوع را نشان دهد.
*گوترش: قطعنامه 2231 خواستار اجرای کامل برجام است
دبیرکل سازمان ملل هم در این نشست با ابراز تاسف از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران گفت: قطعنامه 2231 شورای امنیت خواستار اجرای کامل برجام ازسوی همه اعضا و حمایت نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی شده است.
آنتونیو گوترش به مساله خروج یکجانبه آمریکا از این توافق مورد تایید شورای امنیت اشاره کرد و گفت: متاسفانه با وجود پایبندی مداوم جمهوری اسلامی ایران به تعهدات هسته‌ای خود، این توافق در معرض زوال قرار گرفته است. آمریکا از خروج خود از این توافق جامع و اعمال دوباره تحریم‌های ملی ثانویه که به موجب برجام لغو یا تعلیق شده بودند، خبر داد.
گوترش تاکید کرد: عمیقا از این عقب نشینی از توافق متاسفم، برنامه جامع اقدام مشترک، یک دستاورد مهم در عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای است و به صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی کمک کرده است.
وی اظهار کرد: معتقدم که مسائلی که به طور مستقیم به برجام مربوط نیست، باید جدای از قضاوت درباره این برنامه و حفظ دستاوردهای آن، مورد متوجه قرار گیرند.
دبیرکل سازمان ملل متحد به نامه 11 ماه مه (21 اردیبهشت) وزیر خارجه ایران هم اشاره کرد و افزود: در این نامه خاطرنشان شده است که جمهوری اسلامی ایران همچنان برجام را دنبال خواهد کرد تا زمانی که مزایای کامل آن که حق مردم ایران است، تضمین شوند.
گوترش بدون اشاره به اینکه آمریکا با خروج از برجام مرتکب نقض سازوکارهای مندرج در 2231 شده است، ادامه داد: از تصمیم طرف‌های دیگر این توافق که در کمیسیون مشترک در وین تاکید کردند که به ادامه کامل و موثر این برنامه پایبند خواهند بود، استقبال می‌کنم.
وی اضافه کرد: مهم است به یاد آوریم که شورای امنیت در قطعنامه 2231، خواستار اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک شده و جدول زمان بندی در برنامه مشخص است. شورا همچنین از همه کشورهای عضو، سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خواستار حمایت از اجرای کامل این برنامه و خودداری از اقداماتی شده است که این تعهدات را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 13

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 335620

  • بازديدکنندگان امروز : 2011

  • کل بازديدکنندگان : 702535

پیوندها