نسخه چاپي
1397/03/19 :: ١٠:٠٤ 

آیا برجام در آستانه فروپاشی است؟

سران کشورهاي اروپايي همچنان به تعهد خود مبني بر پايبندي به برجام تاکيد دارند و برجام را بهترين توافق مي دانند.

آیا برجام در آستانه فروپاشی است؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به نقل از گارين، رئيس‌جمهور فرانسه با اشاره به مخالفت ترامپ با برجام به دليل اينکه اين توافق از سوي اوباما امضا شده است، گفت: ترامپ نبايد مانع احترام ديگر اعضا به توافق هسته اي شود.
امانوئل مکرون رئيس‌جمهور فرانسه در نشست خبري مشترک با جاستين ترودو، همتاي کانادايي خود در رابطه با برجام گفت: پيام کشورهاي عضو گروه جي هفت به ترامپ بايد اين گونه باشد که ترامپ از توافقي که از سوي رئيس جمهور پيش از خود به امضا رسيده خرسند نيست، شايد تنها به اين دليل که اين توافق  توسط رئيس جمهور پيشين آمريکا امضا شده است.
وي در ادامه خطاب به ترامپ افزود: اما مانع احترام ديگر طرفها به اين توافق نشويد و تلاش زيادي صرف خروج از اين توافق انجام ندهيد چرا که امروز برجام بهترين محافظي است که در اختيار داريم.
ماکرون همچنين با تاکيد بر اينکه خروج از برجام مي تواند اعتبار مذاکرات آتي واشنگتن با پيونگ يانگ را تحت تاثير قرار دهد گفت: خروج از توافق هسته اي ايران مي تواند بر مذاکرات براي خلع تسليحات هستهاي شبه جزيره کره تاثير منفي بگذارد. اگر توافقي که تنها سه سال پيش با ايران به امضا رسيد لغو شود مذاکرات کره چه اعتباري خواهد داشت.
در همين حال ترزا مي نخست وزير انگليس نيز در ديدار با نتانياهو همتاي صهيونيست خود با تاکيد بر لزوم حفظ برجام گفت: تا زماني که ايران به برجام پايبند باشد، انگليس به تعهد خود در قبال توافق هسته‌اي ادامه مي‌دهد.
وي افزود: ما به همراه آلمان و فرانسه همچنان معتقد هستيم که برجام بهترين روش براي جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي است.
وزير خارجه انگليس هم در ديدار با نخست وزير ژيم صهيونيستي بر تعهد لندن به توافق هسته‌اي ايران تاکيد کرد.
جانسون گفت «انگليس در کنار فرانسه و آلمان، قاطعانه باور دارد که توافق هسته‌اي ايران بهترين راه براي آينده امن و بي‌خطر در منطقه است. ما متعهديم تا از ادامه پايبندي ايران به تعهداتش در توافق هسته‌اي اطمينان حاصل کنيم. ما در توافق کامل با اسرائيل هستيم مانع دستيابي ايران به تسليحات اتمي شويم».

آمريکا اجازه نمي دهد ديگر طرفين برجام به تعهدات خود پايبند باشند
نماينده روسيه در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تأکيد کرد، آمريکا با اثبات خود به عنوان يک «شريک غيرقابل اعتماد» پس از خروج از توافق هسته‌اي ايران در تلاش است تا مانع از پايبندي ديگر طرف‌هاي برجام به اين توافق شود.
به گزارش راشا تودي، نماينده روسيه در آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت: آمريکا در تلاش است که ديگر کشورها را وادار به نقض تعهدات مربوط به توافق هسته اي با ايران کند و با خروج از برجام و اثبات اينکه يک شريک غيرقابل اتکا است خود را بي آبرو کرد. 
ميخاييل يوليانوف در نشست روز چهارشنبه شوراي حکام گفت: آمريکا نه تنها تعهدات خود درباره توافق هسته اي با ايران را اجرا نکرده است بلکه در تلاش است اجازه ندهد ديگران نيز به تعهدات خود پايبند باشد.
وي گفت: آمريکا با اثبات اينکه يک شريک غيرقابل اتکا است خود را بي آبرو کرد و اعتبار خود را از بين برد.
وي گفت واشنگتن با خروج از برجام و اعمال تحريم ها بر ايران اکنون به ديگران نيز اجازه نمي دهد به تعهدات خود به توافق هسته اي با ايران پايبند باشند.
وي افزود به عقيده ما نگراني هاي آمريکا درباره فعاليت هاي هسته اي ايران ساختگي است و تلاش براي جبران مافات در برابر ايران است.
اين ديپلمات روس گفت: اقدامات آمريکا موجب تضعيف اعتماد به نظام بين المللي پادمان ها و تضمين هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي مي شود که با بيشترين دقت از سوي اين نهاد پيگيري و راستي آزمايي شده است و همه اينها در حالي است که احتمال توليد تسليحات هسته اي توسط ايران در عمل صفر است. 
وي در ادامه از ايران به دليل آنچه «رويکر متعادل و عاقلانه» تهران در قبال واشنگتن و تلاش‌هاي اين کشور با وجود شرايط سخت به بار آمده، تقدير کرد و ابراز اميدواري کرد که «توافق هسته‌اي ايران همچنان به نفع صلح و ثبات [جهاني] پابرجا بماند».

اقدام اتحاديه اروپا در حمايت از برجام
اتحاديه اروپا  در حمايت از اجراي توافق هسته‌اي با ايران، قانون مسدودسازي تحريم‌هاي آمريکا را بروزرساني کرد تا از اين پس، کليه تحريم هاي ثانويه اين کشور عليه ايران را شامل شود.
در بيانيه کميسيون اروپا به عنوان بازوي اجرايي اين اتحاديه آمده است: اين اقدام در ادامه نشست غير رسمي سران کشورهاي عضو در صوفيه بلغارستان و همچنين اعلاميه 18 مه (28 ارديبهشت) اين کميسيون صورت مي‌گيرد.
اين بيانيه مي‌افزايد: هدف از مصوبه امروز، محافظت از منافع شرکت‌هاي سرمايه‌گذار در ايران و نشان دادن تعهد اتحاديه اروپا به حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.
قانون مسدودسازي تحريم‌هاي آمريکا (Blocking Statute) نخستين بار در سال 1996 براي مقابله اروپا با گروهي از تحريم‌ها عليه کوبا، ايران و ليبي تدوين شد و واشنگتن را ناچار به عقب نشيني کرد. اين قانون هم‌اکنون با اصلاحيه صورت گرفته‌، تحريم‌هاي ثانويه آمريکا عليه ايران را شامل مي‌شود.
اجراي اين قانون، شرکت ها را از پيروي از تحريم هاي خارجي منع مي کند و اتحاديه اروپا به موجب آن، احکام جريمه احتمالي براي کسب و کارهاي اروپايي که با ايران همکاري مي کنند را به رسميت نخواهد شناخت.
کميسيون اروپا روز چهارشنبه همچنين دستورالعمل‌هاي بانک سرمايه‌گذاري اروپا را با هدف ترغيب اين بانک به همکاري با ايران تغيير داد. با اين وجود، تصميم نهايي براي کار در ايران بر عهده هيات مديره اين بانک گذاشته شده که متشکل از وزيران داريي 28 کشور عضو اتحاديه اروپا است.
در صورت عدم اعتراض شورا و پارلمان اروپا به اين مصوبه‌ها طي دو ماه آينده، قوانين مذکور حداکثر تا ابتداي ماه اوت (10 مرداد) که موعد بازگشت موج نخست تحريم‌هاي آمريکا است، اجرايي خواهد شد.
کميسيون اروپا در بيانيه خود تاکيد کرده است که کشورهاي عضو اين اتحاديه با وجود تعهد به حفظ همکاري‌ها با آمريکا، تا زمان پايبندي ايران به برجام، به اجراي کامل و موثر اين توافق پايبند خواهد بود.

ايران نشانه هاي مثبتي از اروپا دريافت کرد
به گزارش الجزيره، ايران نشانه هاي مثبتي از طرف اروپا درباره پايبندي به توافقنامه هسته اي دريافت کرد. 
نورالدين الدغير خبرنگار شبکه تلويزيوني الجزيره در تهران، درباره برگزاري نخستين جلسه کميته مشترک بررسي سازوکار توافقنامه هسته اي در ايران گفت: اين نشست پس از اقدام مثبت اتحاديه اروپا در برابر ايران برگزار شد. کميسيون اروپا مقررات مسدود کننده را به روز کرد که مانع از اعمال تحريم هاي آمريکا بر شرکت هاي اروپايي به ويژه شرکت هاي کوچک و متوسط مي شود. شايد اين اقدام، اصلي ترين مشوق موفقيت اين نشست باشد. نشست هاي قبلي اين کميته در وين برگزار مي شد و برگزاري آن در تهران نشانه مثبتي است. به ويژه که حضور آمريکا مانع از برگزاري آن در تهران مي شد.
در اين نشست، گام هاي سريعي پيش از ششم ماه اوت آينده که زمان اعمال نخستين بسته از تحريم هاي آمريکا بر ايران است، برداشته مي شود. اين تحريم ها ممکن است شامل تحريم بانک مرکزي ايران و نيز معامله فلزات گرانبها براي اين کشور باشد. تحريم هاي اصلي هم در پنجم نوامبر آينده اعمال خواهد شد که شامل بخش نفت و مالي ايران خواهد بود. بنابراين گفتگوها متمرکز بر اعطاي تضمين به ايران در مسئله معاملات مالي با بانک هاي غربي و نيز امکان انتقال ارزهاي خارجي به تهران است. به ويژه که اين مسئله بزرگترين چالش براي دولت فعلي ايران است. مسئله اساسي ديگري که تهران براي تحقق آن تلاش مي کند تضمين ثبات فروش نفت است. ايران هم اکنون روزانه بيش از دو ميليون و پانصد هزار بشکه نفت مي فروشد و تلاش مي کند اين سطح فروش را حفظ کند. زيرا اعمال تحريم هاي آمريکا در زمينه نفتي به معناي آن است که ميزان فروش نفت ايران به کمتر از يک ميليون بشکه در روز خواهد رسيد که چالشي براي اقتصاد ايران خواهد بود. در مجموع مي توان گفت تهران نشانه هاي مثبتي از سوي اتحاديه اروپا دريافت کرده است و تلاش ها ادامه دارد.

تهران منتظر اقدام عملي اروپاست
حميد بعيدي نژاد، سفير کشورمان در انگليس در مصاحبه با شبکه تلويزيوني سي. ان. ان درباره توان اروپا براي عمل به وعده هايش درباره برجام و حمايت از شرکت هاي اروپائي فعال در ايران گفت: ما مي دانيم که اروپا براي ارائه تضمين و حمايت از فعاليت شرکت هاي اروپايي در ايران بسيار مصمم است. اين يک موضوع مهم براي اعتبار اروپا در مقابل ملت هاي اروپايي و شرکت هاي اروپايي است. نامه اخير وزراي خارجه سه کشور اروپايي به وزير خارجه آمريکا در همين چارچوب براي اعتبار اروپا حائز اهميت زيادي است. اروپا بايد بتواند به سرعت راه حلي بيابد.
بعيدي نژاد گفت: ما واقع گرا هستيم و مي دانيم که براي اروپا محدوديت هايي وجود دارد و بنابراين در جستجوي راهکارهاي عملي هستيم و هر زمان که تضمين هاي اروپا روشن شد مسير فعاليت عادي اين شرکت ها در ايران مشخص مي شود. مي خواهيم بدانيم اروپا در عمل چه اقدامي مي تواند انجام دهد، در واقع دريافت تضمين هايي از اروپا را دنبال مي کنيم و مي خواهيم مطمئن شويم که آنها مي توانند از شرکت هاي اروپايي براي همکاري با ايران حمايت کنند.
سفير کشورمان با اشاره به اينکه همه شرکت ها در مقابل تحريم آمريکا به يک اندازه تاثير پذير نيستند، گفت: برخي شرکتها بدليل حضور در بازار آمريکا کاملا در مقابل نظام مالي آمريکا ضربه پذيرند اما همه شرکت هاي اروپايي و يا آسيايي در باره سياست هاي آمريکا نگران نيستند. ايران چنين تجربه اي را حتي قبل از برجام داشته است و در دوره قبلي تحريم هاي آمريکا و اروپا ما مي توانستيم با شرکت هاي بزرگ اروپايي و آسيايي هم همکاري داشته باشيم و بنابراين درهاي همکاري بين ايران و شرکت هاي بزرگ به هيچ وجه بسته نخواهد شد، فرصت ها و امکانات بسياري وجود دارد.
بعيدي نژاد در خصوص اين سوال که آيا برجام در آستانه فروپاشي است؟ گفت: هنوز نمي توان چنين چيزي را بيان کرد اما چنين چيزي قابل تصور است. ما، شامل ايران و ساير اعضاي برجام در تلاش هستيم راههاي ممکن براي نجات برجام را پيدا کنيم. شرايط کنوني شرايط دشواري است. آمريکا در موقعيتي است که نه تنها به تعهدات خود عمل نمي کند بلکه ساير کشورها را تهديد مي کند که با ايران همکاري نکنند. اين نقض صريح برجام است. در حال حاضر ما در حال همکاري با ساير شرکاي برجام هستيم تا سياست خود را مشخص کنند که چگونه مي خواهند به ايران تضمين دهند که برجام به طور کامل اجرا خواهد شد.
 
منبع: خبرگزاری آریا

خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 17

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 480245

  • بازديدکنندگان امروز : 2044

  • کل بازديدکنندگان : 949609

پیوندها