نسخه چاپي
1397/03/13 :: ١١:٥٦ 

تکیه بر ملت میراث امام خمینی(ره)/ قیام پانزدهم خرداد؛رستاخیز فرهنگی ایران

نام امام خمینی(ره) با انقلاب اسلامی ایران پیوندی جدایی ناپذیر و ناگسستنی دارد؛ نظریه پرداز و معمار بزرگ نهضت اسلامی که در قله فقاهت با تبیین گفتمان مترقی و آزادی خواهانه خویش، تفکری جدید و مبتنی بر آموزه های الهی را بنا نهاد و بنیانگذار نظام مردم سالار دینی در ایران شد.

تکیه بر ملت میراث امام خمینی(ره)/ قیام پانزدهم خرداد؛رستاخیز فرهنگی ایران

14 خرداد یادآور سالروز عروج بزرگمردی است که با رهبری های هوشمندانه خویش، یکی از بزرگترین انقلاب های تاریخ را رقم زدند. فقیهی عالم و سیاستمدار نواندیشی که به پشتوانه ملتی به پاخاسته و آزاده، تومار حکومتی دست نشانده و استبدادی را در هم پیچیدند و نظامی مردم سالار برپایه آموزه های دینی را پایه گذاری کردند تا این نظام به عنوان الگو و سرمشقی برای امت اسلامی و دیگر مردم ستم کشیده در تمام جهان باشد.

امام خمینی(ره) با نوید سعادت، عدالت، آزادی و استقلال برای مردمان این مرزوبوم، توسعه، پیشرفت و آبادانی را برای این سرزمین به ارمغان آوردند. بنیانگذار بزرگ انقلاب پس از استقرار جمهوری اسلامی در برهه های دشوار با بینش سیاسی و درک عمیق، هدایتگر این نظام شدند و دسیسه های دشمنان ایران را در به راه انداختن هشت سال جنگ تحمیلی، خنثی کردند. پیر جماران سرانجام پس از سال ها تلاش در مسیر تجلی و تحقق آرمان های اسلام در 14 خرداد 1368 خورشیدی به ندای حق لبیک گفتند و به دیدار معبود شتافتند. با رحلت امام خمینی(ره)، رسالت و مسوولیت خطیر رهبری و هدایت نظام اسلامی به آیت الله خامنه ای که از شخصیت های مهم در شکل گیری نهضت اسلامی بودند، سپرده شد.

در سیره و اندیشه حکومتی امام، مردم از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند و دارای نقش محوری هستند. امام(ره) حرکت عظیم انقلاب اسلامی را مرهون دست آوردهای مردم بزرگوار و الطاف غیبی الهی می داند. بدین جهت مردم را به عنوان ولی نعمت انقلاب معرفی می کند و به دست اندرکاران نظام توصیه اکید مبنی بر خدمت هر چه بیشتر به این مردم دارد، امام تا آخرین لحظه حیات، خود را قدردان و خادم مردم می دانستند و در این راستا، وصیت نامه ایشان با عذرخواهی از خداوند و ملت به خاطر کوتاهی ها و تقصیرها و دعا برای مردم پایان می پذیرد.
در حکومت اسلامی مورد نظر امام، حمایت از مردم به خصوص محرومین، یکی از وظایف الهی دولتمردان به حساب می آید و این همه اصرار امام بر اهمیت و نقش مردم در صحنه در تمامی دوران زندگی، مبتنی بر اهمیتی است که در دین مبین اسلام به مردم داده شده است. در اینجا فهرست وار گوشه ای از تاکیدات ایشان بر حقوق همه جانبه مردم خصوصا در دوران پس از پیروزی انقلاب بیان می شود.


1. توجه به ملت از آغاز نهضت، صحیفه امام، ج1، صفحات 82، 106، 149، 297 
2. تکیه به ملت برای سرنگونی رژیم پهلوی، صحیفه امام، ج3، صفحات113،260، 431، 473 و ج 4 صفحات 72، 147 .
3. نقش مردم در تعیین شکل نظام سیاسی، صحیفه امام، ج 4، صفحات332، 334، 367، 358، 440، 444.
4. تصویب قانون اساسی با رای ملت، صحیفه امام، ج8، ص173 و ج 11، ص371 
5. آزادی مردم در انتخابات، صحیفه امام، ج 12، صفحات 7، 126 و ج18، صفحات 8، 327، 367
6. لزوم خدمتگزاری به ملت، صحیفه امام، ج 1 ص 297، ج6، ص463. 
7. لزوم تبعیت از آراء ملت، صحیفه امام، ج 11، صفحات 35،34،50 و ج ،14 صص 165-164 
و سایر موارد مثل نظارت مردم بر همه امور جامعه، لزوم دخالت مردم در هم جریان های سیاسی، قدردانی از ملت به خاطر مجاهدت های بی دریغ در دوران انقلاب، تشکر از حضور ملت در صحنه های جنگ تحمیلی و سازندگی، ستایش روحیه شهادت طلبی و شجاعت ملت ایران، مباهات به رشد سیاسی ملت ایران و...
نتیجه این که حضرت امام فرمودند:

" در تمام زمینه‏ ها، ما در جهت منافع مردم خود گام برمی ‏داریم و با آنچه صلاح آنان و پاسخگوی آرمان اسلامی آنان باشد عمل می‏ کنیم." ( صحیفه امام؛ ج4، ص 356)
" سیاست ما همیشه بر مبنای حفظ آزادی و استقلال و حفظ منافع مردم است که این اصل را هر گز فدای چیزی نمی‏ کنیم‏." ( صحیفه امام؛ ج4، ص 364)

 فرمایشات امام خمینی (ره) درباره 15 خرداد

 
پانزده خرداد یک نقطه عطفی است در تاریخ کشور ما که از همان وقت، شروع به فعالیت سیاسی شد و روحانیون از همان وقت خودشان را مجهز کردند.
پانزده خرداد یک مصیبتی بود برای ملت ما، لکن مبدأ جنبش بود.
پانزده خرداد در عین حالی که مصیبت بود لکن مبارک بود برای ملت که منتهی شد به یک امر بزرگی و آن استقلال کشور و ازادی برای همه مملکت.
پانزده خرداد برای اسلام بود و به اسم اسلام بود و به مبدائیت اسلام و راهنمایی روحانیت.
در حقیقت دستاورد نهضت پانزده خرداد 42 پیروزی بیست و دوم بهمن 57 بود.
قیام پانزده خرداد اسطوره قدرت ستمشاهی را در هم شکست و افسانه‌ها و افسون‌ها را باطل کرد.
اولین و مهمترین فصل خونین مبارزه در عاشورای پانزده خرداد رقم خورد.
با فرا رسیدن پانزده خرداد خاطره غم‌انگیز و حماسه آفرین این روز تاریخی تجدید می‌شود... من روز پانزده خرداد را برای همیشه عزای عمومی اعلام می‌کنم.
ملت بزرگ ایران، سالروز پانزده خرداد را که یوم اللّه است زنده نگه می‌دارد.
پانزده خرداد مبدأ نهضت اسلامی ایران است.
درود بر عاشورا، درود بر «پانزده خرداد» و «بیست و دوم بهمن» درود بر ایام اللّه و بر ملت شریف و ارزشمند ایران.

پیامهایی در ارتباط با قیام خونین پانزده خرداد 

خروش تاریخی

15 خرداد 42، اوّلین خروش تاریخی و تاریخ ساز مردم مبارز و مسلمانی بود که در اعتراضی آگاهان، مخالفت با سیاستها و برخوردهای ظالمانه و جبارانه حکومت شاهنشاهی را بنیان گذاشتند.

تجلی آرمان ها

موج خرداد هیچگاه از جوش، و خروش نمی‌افتد و هیچ زمانی شعله‌های سرکش این حرکت انقلابی فرو نخواهد نشست زیرا آرمانهای یک ملت بزرگ و شجاع در این روز و در قالب یک اجتماع حقیقت طلبانه متجلّی شد.

قیام حماسه انگیز

آنچه در قیام حماسه‌انگیز خرداد 42 از اهمیّت و اعتبار به سزایی برخوردار است حفظ وحدت کلمه یکپارچگی و بیداری ملّتی بود که علیرغم خفقانها، با اراده‌ای مصمّم به مقابله با حکومت ظلم و جور برخاست.

روز سرنوشت

قیام 15 خرداد 42، گویای این واقعیت بود که اگر ملّتی مورد تجاوز و زورگویی‌های عده‌ای قدرت طلب دیکتاتور مآب قرار گیرد؛ تنها اراده آن ملت است که می‌تواند در مقابله با ظلمها و ستمها ایستادگی کند و سرنوشت خود را رقم زند و 15 خرداد، روز ورق خوردن سرنوشت مبارکی بود که اگر چه با خون‌های جوانان پاک این سرزمین آغشته شد؛ اما مبدأء تحول بزرگ در عرصه حیات سیاسی و اجتماعی جامعه بود.

شکستن هیبت شاهنشاهی

آنچه در قیام تاریخی 15 خرداد 42 حائز اهمیت است، شکستن هیبت پوسیده و پوشالی رژیم شاهنشاهی بود که با توهّمات و خیالهای خام، خود را قیّم مردم می‌پنداشتند اما با یک حرکت هماهنگ و با یک وحدت و وفاق ملّی، همه شکوه و اقتدار نظام ستمشاهی به یکباره فرو ریخت و سرنگون شد.

خون شهیدان، بیمه کننده انقلاب

اگر نبود خونهای پاک جوانان و جوانمردان مسلمان و خداجوی ایران، امروز اثری از اصل اسلام و نظام اسلامی نبود. خون شهیدان 15 خرداد 42 بیمه کننده انقلاب و تضمین کننده حیات سبز و شکوهمند این نظام اسلامی و الهی بود.

پیام 15 خرداد

قیام انقلابی و مردمی 15 خرداد 42، دارای یک پیام بزرگ برای همه نظامهای سیاسی بود و آن اینکه الملک یبقی مع‌الکفر و لا یبقی مع الظلم، هیچ حکومتی با ظلم نمی‌ماند، اگر چه با کفر شاید ماندنی باشد و این بیانگر آن است که نظام ستمشاهی، نظامی ظالمانه بود که سرانجام طومار حیاتش درهم پیچیده شد.

غیرت دینی

دین خدا و حکم خدا نه فراموش شدنی است و نه خاموش شدنی، اگر چه دژخیمان رژیم ستمشاهی با یورش به خانه گلین و بی آلایش امام(ره)، ایشان را دستگیر کردند تا فریاد حق‌طلبی و مخالفت او با رژیم ستمشاهی را خاموش کنند اما چون هدف او الهی بود و راه او حقیقی، مردم با غیرت دینی خود، به نشانه اعتراض، به کوچه و خیابانها ریختند و آزادی رهبرشان را خواستار شدند.
15 خرداد یک روز نیست، یک تاریخ است، یک تاریخ سراسر شکوهمند که برای همیشه باید جاودانه نگهداشته شود.

رستخیز فرهنگی

15 خرداد گذشته از حماسه آفرینی یک رستخیز فرهنگی بود. رستخیزی برخاسته از بلوغ شعور و ادراک مردمِ بیداری که دیگر جور و ظلم رژیم را تحمّل نمی‌کرد و نمی‌خواست در یوغ ظلم و ستم گرفتار باشد.

منبع: پرتال امام خمینی


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 15

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 441553

  • بازديدکنندگان امروز : 1203

  • کل بازديدکنندگان : 868289

پیوندها