نسخه چاپي
1397/03/01 :: ١١:١٤ 

راهبرد سبک ایرانی

فارس: غرب با تفکر ماتریالیستی و با تاکید بر اصالت سود، غرب آسیا را به دلیل وجود ویژگی های تاریخی، تمدنی، دینی، موقعیت جغرافیایی و منابع سرشار زیر زمینی مانند نفت و گاز، هارتلند یا قلب و مرکز فرهنگی و تاریخی و انرژی جهان تعریف کرده است.

 راهبرد سبک ایرانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به نقل از فارس ، غرب آسیا تحولات شتاب آلودی را سپری می کند. تحولاتی که ریشه آن در اشغال فلسطین قرار دارد. فلسطین به گرانیگاه برخورد دو تمدن غرب و شرق تبدیل شده است. غرب با تفکر ماتریالیستی و با تاکید بر اصالت سود، غرب آسیا را به دلیل وجود ویژگی های تاریخی، تمدنی، دینی، موقعیت جغرافیایی و منابع سرشار زیر زمینی مانند نفت و گاز، هارتلند یا قلب و مرکز فرهنگی و تاریخی و انرژی جهان تعریف کرده است و تلاش دارد این مرکز را در کنترل کامل خود داشته باشد. از سوی دیگر همان ویژگی ها خود مانعی اصلی در تسلط کامل جریان سلطه غربی بر این منطقه است. جوامع این منطقه در طول تاریخ ظرفیت هایی را از خود به میدان آورده اند و موجب افزایش هزینه های جریان سلطه و بعضا بازنگری در طرح ها و برنامه های غرب در سطح منطقه شده است.

انقلاب اسلامی با پشتوانه فرهنگی و تاریخی خود، مهمترین و تاثیر گذارترین ظرفیتی بوده که غرب آسیا به میدان آورده است تا همانطور که پیامبر اسلام (ص) فرموده بود؛ اسلام را اعتلا بخشد در زمانی که جوامع اسلامی و خصوصا عرب از اسلام دور شده است. مهمترین دلیل همراهی رژیم های مرتجع عربی با طرح های غربی و صهیونیستی علیه انقلاب اسلامی و سکوت و انفعال معنا دار سایر دولت های اسلامی، به نقش انقلاب اسلامی در آزاد سازی ظرفیت های جهان اسلام در حرکت بسمت اعتلا جوامع اسلامی است. جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، تحریم، تروریسم نفاق، تروریسم تکفیری از جمله تلاش های جریان غربی - عبری - عربی بوده تا خاستگاه این تحرک اسلامی از نقش تاریخی خود باز ماند. اما جامعه ایران تا کنون همه این تلاش ها را بشکست کشانده است.

فتنه تروریسم تکفیری؛ فتنه ای سخت و توطئه ای هوشمندانه از سوی جریان سلطه و بر اساس تراکم تجربه در منطقه، با هدف یکسره سازی تاثیر گذاری انقلاب اسلامی از طریق دو قطبی کردن جامعه اسلامی بود. فتنه ای که ابعاد سیاسی، رسانه ای، فرهنگی و اقتصادی آن بسیار عمیقتر و فراگیرتر از بعد نظامی آن است. هرچند بعد نظامی آن در نهایت قوت و قدرت به میدان آمده بود. اما به اعتراف مسئولین سیاسی غربی؛ صهیونیستی و عربی، این فتنه نیز با مدیریت عالی ایران شکست خورد و نتیجه آن گسترش نفوذ ایران در سطح منطقه و فراتر از آن شده است. یکی از مهمترین انتقادهای ترامپ به کلینتون در کارزار انتخاباتی امریکا این بود که دولت اوباما با تعریف و ایجاد و حمایت داعش تنها موجب گسترش نفوذ ایران در سطح منطقه شده است.

جریان سلطه برای جلو گیری از نهادینه شدن فرهنگ انقلاب اسلامی که از آن با عنوان نفوذ ایران در منطقه یاد می کند؛ سیاست تکثر و تشدید کانون های بحران در منطقه را برگزیده است. فتنه تفکیک اقلیم کردستان، تشدید بحران یمن و متهم سازی ایران در حمایت تسلیحاتی از ارتش و انقلابیون یمن، تلاش برای تفکیک جریان شیعه در عراق، جداسازی شرق فرات سوریه، تلاش برای قطع ارتباط زمینی عراق و سوریه، حمله موشکی به سوریه به بهانه حملات شیمیایی در دوما، تمرکز تروریست ها در جنوب دمشق و حومه درعا و حملات موشکی رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه و متحدین آن، خروج از توافق هسته ای با ایران، انتقال سفارت امریکا از تل آویو به بیت المقدس، سرکوب وحشیانه آوارگان فلسطینی غزه که خواستار بازگشت به خانه و کاشانه خود هستند؛ از جمله اقدامات جریان سلطه با همکاری رژیم صهیونیستی و پیمانکاران منطقه ای آن در جهت تکثر و تشدید کانون های بحران محسوب می شوند. همزمان در حوزه رسانه ای هم فعالیت ها بگونه ای تصویر سازی می شود که این جریان در تحولات منطقه دست بالا را دارد و محور مقابل آن به رهبری ایران در شرایط بن بست قرار داشته و روی به هزیمت دارد!

دقیقا در چنین شرایطی است که شاهد واکنش مقتدرانه محور مقاومت در حوزه های مختلف میدانی ، سیاسی و رسانه ای هستیم. در حوزه یمن پاسخ های مردم یمن در ابعاد کمی و کیفی گسترش می یابد. در لبنان شکست سنگین جریان سازش رخ می دهد. در عراق انتخابات پس از داعش در کمال امنیت برگزار می شود و در حوزه میدانی هم حشد الشعبی مواضع تروریست ها در سوریه را مورد حمله قرار می دهد. اما در سوریه و فلسطین دو تحول جدی رخ می دهد.

رژیم صهیونیستی که پس از حمله به مقر پهبادی T4 که با شهادت تعدادی از نیروهای ایرانی همراه بود، نگران از واکنش ایران در آمادگی 100% نظامی قرار داشت و به همین دلیل کوچکترین تحرکی را در سوریه با نگرانی دنبال کرده و به همین دلیل حملات متعددی را علیه سوریه انجام می داد. همه مسئولین سیاسی و نظامی ایران هم تاکید کرده بودن که این حمله پاسخ قطعی دارد. اما از آنجا که ایران با دعوت رسمی دولت سوریه و در دفاع از حاکمیت دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارد، اقدام مستقیم در پاسخ به اسرائیل به معنی نقض حاکمیت این کشور محسوب می شد، از این روی پاسخ را به دولت سوریه واگذار کرده بود. ایران و دولت سوریه در ابعاد استراتژیک اتفاق نظر داشتند که در مقابل حمله اسرائیل به مواضع ایرانی، باید به مواضعی در فلسطین اشغالی حمله کنند بعبارتی؛ "ضدی ضربتی، ضربتی نوش کن". اما در ابعاد تاکتیکی زمان، میزان و اهداف مورد حمله سیال گذاشته بودند و همین هم موجب نگرانی صهیونیست ها شده بود. ابعاد پاسخ موشکی محور مقاومت بحدی بود که فرمانده نظامی صهیونیست ها در منطقه جولان را وادار به تماس با فرماندهان سوری کرد و درخواست توقف حملات کرد. اسرائیل احساس کرد اگر سطح درگیری افزایش پیدا کند، جایگاه آن در توازن وحشت بسیار بیشتر تنزل خواهد یافت. موضوعی که در ابعاد امنیتی این رژیم را با چالش های بیشتری روبرو می ساخت. زیرا مقاومت نشان داد در اشتیاق ورود به درگیری مستقیم با اسرائیل است.

در فلسطین مردم راهبرد تظاهرات بازگشت را برگزیدند. تظاهراتی که غیر مسلحانه بود و با علم به اینکه صهیونیست ها این تظاهرات مسالمت آمیز و البته کاملا قانونی در ابعاد حقوق بین الملل را با خشونت وحشیانه ای سرکوب می کنند، همچنان بر استمرار این راهبرد اصرار داشتند. شهادت بیش از 100 نفر و زخمی شدن بیش از 12000 نفر ضمن اینکه در ابعاد بین المللی رژیم صهیونیستی را با بحران جدی روبر کرده است، بنوعی موجب شکل گیری وحدت در جامعه فلسطینی هم شده است که پیامد های آن برای صهیونیست ها در آینده بیشتر نمایان خواهد شد. جامعه فلسطین هم در دو انتفاضه فراگیرش و هم در انتفاضه فردی اش که از اکتبر 2015 در کرانه باختری و قدس به آن ورود کرد و هم اخیرا در تظاهرات حق بازگشت نشان داد برای ازادی وطن و دفاع از ارزشهای دینی و ملی اش آمادگی خاصی یافته است و آن اینکه مرگ را سخره گرفته است و فرهنگ شهادت در فرهنگ عمومی این جامعه فراگیر شده است.

محور مقاومت در گستره جغرافیایی خود اکنون در کمال اقتدار است زیرا گذشته اش در کربلا تعریف شده است و آینده اش را هم در دولت امام زمان ترسیم کرده است و قاطعانه این مسیر را با راهبرد جهاد و شهادت می پیماید و بی تردید چنین ترکیبی از هیچ قدرتی هراس ندارد. این همان معناست که در سخنان رهبر عالی محور مقاومت نهفته است که «فلسطین به توفیق الهی و باذن‌الله‌تعالی از دست دشمنان خلاص خواهد شد؛ بیت‌المقدّس پایتخت فلسطین است و آمریکا و بزرگ‌تر از آمریکا و کوچک‌تر از آمریکا و اذناب آمریکا، در قبال حقیقت و سنّت الهی در مورد فلسطین هیچ غلطی نمی توانند بکنند.»

 

 

 

 

 

 

  


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 18

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 446459

  • بازديدکنندگان امروز : 133

  • کل بازديدکنندگان : 876008

پیوندها