نسخه چاپي
1397/02/29 :: ١٣:١٨ 
سخنرانی پیش از خطبه‌های تهران؛

فضیلت برتری ماه رمضان بر سایر ماه‌های سال

خبرگزاری صدا وسیما:فضیلت ماه رمضان بر سایر ماه‌های سال مانند برتری حضرت پیغمبر اکرم اسلام (ص) بر سایر انبیاء (ع) است.

فضیلت برتری ماه رمضان بر سایر ماه‌های سال

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به نقل از خبرگزاری صداوسیما، حجت الاسلام ناصر رفیعی در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران گفت:­ مسلمانان در این ماه برای هر عبادتی چندین و چندصد برابر پاداش دریافت می کنند، یک شب قدر هزار ماه، یک آیه قرآن یک ختم، حتی روی تسبیح، خواب و نفس کشیدن این ماه حساب باز می شود در یک کلام در روایات تشبیه جالبی شده است که اهمیت ماه رمضان روشن می شود و در روایت است که فضیلت ماه رمضان بر سایر ماه های سال مانند برتری حضرت پیغمبر اکرم اسلام (ص) بر سایر انبیاء (ع) است.

وی افزود: مرحوم شیخ صدوق در کتاب خود­ فضائل سه ماه رجب، شعبان و رمضان را به طور کامل ارائه کرده است ؛وی در خصوص ماه رمضان در این کتاب نوشته ؛ ماه رمضان نسبت به سایر ماهها مثل شان اهل بیت (ع) نسبت به سایر مردم است ، چهارده معصوم و اهل بیت چقدر از مردم برتری و فاصله دارند ، در اعمال،​ ماه رمضان هم به همین میزان نسبت به سایر ماهها اهمیت دارد.

رفیعی گفت: اهمیت ماه رمضان تا جایی است که حضرت امیرالمومنین (ع) در خطبه های خود خطاب به مردم می گفتند " مردم مواظب باشید این ماه شب هایش را خواب نباشید و از روزهایش غافل نشوید".

حجت الاسلام رفیعی در ادامه ذکر فضائل ماه مبارک رمضان به انواع روزه اشاره کرد و افزود : روزه سه شعبه دارد روزه قلب، روزه زبان­ و روزه بطن یا شکم .­ روزه قلب که همان نداشتن حرص و کینه است­ ­و بر روزه زبان و شکم برتری دارد.­ پنج چیز باعث می شود روزه زبان باطل شود غیبت ، دروغ، آزار دادن با زبان، سخن چینی و قسم های دروغ­.

وی اظهار کرد :­ امام سجاد(ع) می فرمایند از خداوند خواسته ام معرفت ماه مبارک رمضان را به ما بدهد. پیامبر اکرم (ص) زمان دیدن هلال ماه رمضان از خداوند سه چیز را می خواستند امنیت، ایمان­ و سلامتی. رسول اکرم­ (ص) ­ در این دعا امنیت را بر ایمان ارحج تر قرار دادند این موضوع خیلی مهم است چرا که می بینیم روزه داران فلسطینی و یمنی زیر بمب و آتش و در سختی ها و مشکلات به سر می برند آنها نه تنها محل امن ندارند آرامش هم ندارند ما باید قدر امنیتمان در ایران را بدانیم. پیامبر اکرم بعد از امنیت به مواردی مانند ایمان و سلامتی می پردازند باید قدر داشته هایمان به خصوص سلامتی را بدانیم.

رفیعی شکرگزاری در این ماه را از فضائل مهم عنوان کرد و افزود: متاسفانه امروز شکوه به جای شکر آمده ، سپاس بین مردم کم شده خداوند ناشکری و ناسپاسی را دوست ندارد چرا که از اهداف اصلی شیطان است­ خداوند در سوره نحل 40 نعمت را برشمرده است.وی گفت: حرمت ماه رمضان را باید نگه داشت این موضوع اصلا به مسائل سیاسی ارتباطی ندارد چرا که رمضان ماه خداست ماهی است که اولیای الهی هم احترامش را ویژه حفظ می کردند امسال در ماه رمضان تعطیلات چند روزه ای را در پیش داریم مراقب باشید در جاده ها حرمت این ماه شکسته نشود،­ حرمت این ماه غیر از بحث روزه است.

رفیعی هشت اثر روزه را به طور فهرست وار این گونه بیان کرد: 1-­صبر و بردباری­ 2- تقویت عزم و اراده ، 3- شادابی 4- یاد معاد 5- کنترل غرایز 6- اخلاص 7- رشد جهشی 8- همدردی ،مسالمت و شکوفایی عواطف.

 

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 16

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 368326

  • بازديدکنندگان امروز : 1607

  • کل بازديدکنندگان : 750791

پیوندها