نسخه چاپي
1397/02/26 :: ١٣:٣٧ 

حمایت آشکار آمریکا از جنایت صهیونیست‌ها/خروش نفرت از صهیونیسم مهار شدنی نیست

حمایت های آشکار دولت آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستی در سالهای اخیر و بی اعتنایی به کشتار مردم مظلوم فلسطین دیگر برای جهانیان عادی شده است.

حمایت آشکار آمریکا از جنایت صهیونیست‌ها/خروش نفرت از صهیونیسم مهار شدنی نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، جابجایی رسمی سفارت ایالات متحده از تل آویو به بیت المقدس با حجم گسترده ای از واکنش های بین المللی و اعتراضاتی شدید در اراضی اشغالی همراه بود. اجرایی کردن این اقدام غیرقانونی یکی از وعده های انتخاباتی «دونالد ترامپ» بود که قرار شد همزمان با هفتادمین سالگرد تاسیس رژیم صهیونیستی (15 ماه می برابر با 25 اردیبهشت ماه ) صورت گیرد .

با اینکه اعتراضات در غزه از مدتی قبل آغاز شده بود اما حوادث دو روز گذشته اوج فریاها به اقدام آمریکا است که با کشتار وحشیانه از سوی رژیم صهیونیستی همراه گردید . حملات سربازان صهیونیست موجب بزرگترین کشتار چند سال اخیر در غزه شد. بر اساس گزارش رسانه ها ده ها نفر از فلسطیانیان به شهادت رسیدند و هزاران مجروح نیز روانه بیمارستان شدند. 

رهبران و سران کشورهای مختلف جهان نسبت به این اقدام آمریکا و واکنش تند رژیم صهیونیستی به اعتراض ها سکوت نکردند. دولت های فرانسه، روسیه و ترکیه در کنار دیگر کشورها و نهادها همچون اعضای سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب اقدام آمریکا را محکوم کردند. 

شخصیت هایی همچون «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل و «فدریکا موگرینی» هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به علاوه مقام ها و رهبران احزب آلمان و همچنین «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ضمن انتقاد از جابجایی سفارت واشنگتن و اقدامات تل آویو، از این رژیم خواستند به حقوق فلسطینیان احترام بگذارد و از نشان دادن واکنش های خشونت بار خودداری کند. 

**از مراسم خلوت بیت المقدس تا حمام خون غزه 

نکته مهم در تحولات اخیر آن است که تا پیش از این ، سازمان ملل متحد از کشورهای جهان خواسته بود از تاسیس سفارت در بیت المقدس بپرهیزند. تقریبا تا به حال همه کشورها به این رویه عرفی احترام گذاشتند. از طرف دیگر فلسطینی ها هم بر تشکیل دولت خود به پایتختی بیت المقدس تاکید دارند و آن را خواسته و آرزوی دیرین خود بیان می کنند. 

این نکات باعث خشم جهانی از اقدام ترامپ شده است و به همین دلیل از 86 کشور دعوت شده به مراسم انتقال سفارت ایالات متحده، تنها 33 هیات در آن حضور یافتند. نشریه معتبر «بیزینس اینسایدر» با بیان اینکه بسیاری از کشورها از حضور در مراسم افتتاح سفارت جدید ایالات متحده در بیت المقدس خودداری کردند آورد اگرچه اقدام رئیس جمهوری آمریکا اجماع جهانی را که تاکنون در مورد بیت المقدس وجود داشت خدشه دار کرد اما هنوز بی میلی بسیاری زیادی در میان کشورهای جهان و از جمله دعوت شدگان به رویکرد ترامپ وجود دارد. 

اعتراض مردم غزه به شرایط موجود و سیاست های آمریکا موجب رفتاری خشن از سوی رژیم صهیونیستی شد که برخی رسانه ها همچون «دیلی بیست» آن را راه اندازی حمام خون در مرزهای غزه عنوان کردند. 

البته به نوشته این گزارش، خشونت ها در مرز غزه کاملا واقعی و جدی یا به عبارتی فوران نارضایتی 7 هفته تظاهرات فلسطینی ها بود که دود آتش و غبار ناشی از آن تا کیلومترها دیده می شود. 

همزمان با تیراندازی مستقیم نیروهای اسرائیلی که در برخی زمان ها شدید هم بود، سربازان این رژیم از فلسطینی ها می خواستند تا فاصله 300 متری از مرز را حفظ کنند اما با وجود همه تهدیدها بسیاری از فلسطینی ها با گلوله مستقیم مصدوم و شهید شدند. 

روزنامه «واشنگتن پست» با بیان اینکه اعتراض های بیشتری در راه است، در مورد آمار شهدا و مجروحان وقایع در غزه آورده است 61 نفر در این خشونت ها جان خود را از دست دادند و یکی از آن ها نوزادی بود که به علت گاز اشک آور ارتش اسرائیل جان خود را از دست داد . 

سطح خشونت ها از سوی بسیاری از تحلیلگران بی سابقه و به اندازه جنگ سال 2014 غزه سنگین ارزیابی شد. بر این اساس احتمال افزایش خشونت ها به علت ادامه مراسم روز نکبت و خاکسپاری این شهدا زیاد است. تاکنون بیشتر از 2500 نفر مجروح شدند؛ 8 تن از شهدا زیر 18 سال سن داشتند و یکی از آن ها هم نوزادی 8 ماهه بود. 

به نوشته این روزنامه، با اینکه برخی مقابله با این اعتراض ها در حد متعادل را قانونی می دانند اما این حجم از خشونت مرگبار و استفاده از نیروهای نظامی و تسلیحات جنگی را غیرقابل توجیه می دانند.
«روپرت کولویل» سخنگوی سازمان ملل در امور حقوق بشر، واکنش مرگبار و وحشتناک تل آویو را محکوم کرد. 

** آمریکا و خشم فلسطینیان 

به اعتقاد تحلیلگران، انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس فقط دلیل اعتراض های اخیر نیست زیرا هفته ها است که در غزه تظاهرات گوناگونی برگزار می شود اما اقدام اخیر ترامپ آن را تشدید کرد. 

روزنامه یو.اس.ای تودی نوشت: معترضان ضمن نشان دادن واکنش به انتقال سفارت ایالات متحده به بیت المقدس، حقوقی دیگر همچون بازگشت آوارگان و رفع موانع اسرائیلی ها را برای ورود کالاهای مورد نیاز به غزه خواستار شده اند. 

در درگیری های سال 1948 که به تاسیس این رژیم منجر شد حدود 750 هزار فلسطینی آواره شدند. 70 درصد از 2 میلیون سکنه کنونی غزه از فرزندان آن آوارگان هستند که رفع محاصره و محدودیت های غزه را دنبال می کنند. اعتراض های اخیر نیز به همین دلیل آغاز و پس از فرارسیدن روز نکبت تشدید شد. تارنمای شبکه خبری «اسکای نیوز» آورده است: شدت اعتراض ها به اندازه ای است که حتی قدرت ایالات متحده نیز برای آرام کردن منازعه کافی نیست. ضمن اینکه پیش بینی می شود تنش و خشونت های بیشتری در راه باشد. 

این گزارش نوشت: تصاویری که از لبخند مقام های اسرائیلی پهلو به پهلوی فرستاده های آمریکایی در بیت المقدس منتشر شد در کنار خشونت ها در غزه موجب خشم و نفرت مسلمانان و اعراب سراسر جهان شده است. حال برای ده ها شهید وقایع اخیر، مراسم جداگانه تدفین برگزار می شود که در هر یک از آن ها انبوهی از فلسطینیان خشم خود را نسبت به اسرائیل به نمایش می گذارند. 

به اعتقاد کارشناسان، واشنگتن در منازعه های قبلی تلاش می کرد تا تنش را خاموش کند اما این بار فلسطینی ها از آمریکا به علت حمایت کامل از اسرائیل عصبانی هستند. اکنون که روابط کاخ سفید با فلسطینی ها به پایین ترین سطح خود رسیده است، دیگر برای هر دو طرف منازعه، هیچ قدرت خارجی وجود ندارد که توان کافی برای حل موضوع و ایجاد مصالحه را داشته باشد. منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 11

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 444712

  • بازديدکنندگان امروز : 1379

  • کل بازديدکنندگان : 873427

پیوندها