نسخه چاپي
1397/02/19 :: ١٣:٤٢ 

برجام سند بدعهدی آمریکا/ ایران تبعات این موضع خصمانه را پشت سر می گذارد

واکنشهای بین المللی در محکومیت و ابراز انزجار از این تصمیم آمریکا، انزوای این کشور و نادرست بودن سیاستهای آن را نشان داد؛ سیاستهایی که میتواند تنشها را در جهان افزایش دهد.

برجام سند بدعهدی آمریکا/ ایران تبعات این موضع خصمانه را پشت سر می گذارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته رسما اعلام کرد که این کشور از برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) خارج می شود. این اقدام با واکنش‌های تندی در محافل داخلی و بین‌المللی مواجه شده است. بسیاری از کشورهای جامعه بین المللی و حتی متحدان اروپایی آمریکا نیز ترامپ را مورد مذمت قرار داده و در بیانیه هایی خواستار پایبندی به این توافق شده اند. همچنین پس از انتشار این خبر در رسانه های جهان، دونالد توسک رئیس شورای اروپا در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت سیاست های دونالد ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) درباره توافق ایران و تجارت با یک رویکرد متحد اروپایی مواجه خواهد شد.

جمعی از نمایندگان مجلس برجام را آتش زدند
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در واکنش به اقدام شب گذشته ترامپ، برجام را در صحن علنی مجلس به آتش کشیدند. صبح امروز و همزمان با آغاز جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مردم در خانه ملت در واکنش به اقدام شب گذشته رئیس‌جمهور آمریکا در اعلام خروج از برجام، شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند.برخی نمایندگان نیز همزمان با این شعار، با حضور در جایگاه ناطقان، پرچم آمریکا و نسخه‌ای از برجام را آتش زدند.


آمریکا متضرر اصلی خروج از برجام
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ابعاد مختلف موضوع ترک توافق هسته ای توسط آمریکا را تشریح کرد. علاالدین بروجردی، با اشاره به اعلام ترک توافق هسته ای توسط آمریکا گفت: خروج آمریکا از برجام را باید به فال نیک گرفت، ترامپ با امضای سند ترک توافق هسته ای یک بار دیگر نشان داد که در جامعه جهانی به آمریکا اعتمادی نیست و همه مقررات بین المللی را به سخره می گیرد.رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: اعلام موضع دیگر اعضای برجام در جهت مخالفت با تصمیم آمریکا و تاکید بر پایبندی بر برجام قابل تقدیر است.

خروج آمریکا از برجام خطای استراتژیک جدی است
معاون ‏وزیر خارجه پیشین آمریکا در امور امنیت بین ‏الملل، تصمیم رییس جمهوری این کشور برای خروج از برجام را خطای استراتژیک جدی دانست و گفت: این اقدام بسیار تاسف بار است اما امیدوارم اروپا، چین و روسیه در توافق باقی مانده و از دستاوردهای آن دفاع کنند.
خروج آمریکا از برجام خطای استراتژیک جدی است «فرانک ویزنر» که در ‏مذاکرات هسته ای ایران حضور فعالی داشت روز چهارشنبه ‏در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا‎ افزود: من در تمام عمرم، خود را در چنین تضادی با رئیس جمهوری کشورم ندیده بودم. خارج کردن آمریکا از توافق یک خطا با ابعاد استراتژیک جدی است. وی ادامه داد: به باور من، برجام می توانست یک بستر و نه یک سقف، برای روابط ایران و آمریکا باشد تا دو طرف درباره وضعیت بحرانی منطقه خاورمیانه گفت وگو کنند. برجام می توانست مقدمه ای برای این مذاکرات باشد.

ترامپ با رویکرد متحد اروپا درخصوص برجام و تجارت مواجه می شود
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ؛‌ دونالد توسک رئیس شورای اروپا در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت سیاست های دونالد ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) درباره توافق ایران و تجارت با یک رویکرد متحد اروپایی مواجه می شود. رهبران اتحادیه اروپا هفته آینده در نشست صوفیه برای حل این دو مسئله تلاش می کنند.

ایران می‌تواند تبعات این موضع خصمانه دولت آمریکا را پشت سر بگذارد
وزارت خارجه سوریه در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران تأکید کرد که این تصمیم نشان داد که این کشور به معاهدات بین المللی پایبند نیست. ترامپ ضمن اعلام خروج آمریکا از برجام مدعی شد که این اقدام، آمریکا را بسیار امن‌تر خواهد کرد.
وی با این ادعا که «این توافق در واقع به ایران اجازه داد غنی‌سازی اورانیوم را ادامه دهد و با گذشت زمان به آستانه گریز هسته‌ای برسد» مدعی شد: «در زمانی که آمریکا از بیشترین اهرم فشار برخوردار بود، این توافق فاجعه‌بار میلیاردها دلار پول که برخی از آنها پول نقد بودند در اختیار این حکومت- و رژیم تروریسم وحشتناک آن - قرار داد که برای من به عنوان یک شهروند آمریکا شرم‌آور بود».در واکنش به این مسئله، وزارت خارجه سوریه این اقدام ترامپ را به شدت محکوم و با جمهوری اسلامی ایران اعلام همبستگی کامل کرد.
یک منبع مسئول در وزارت خارجه سوریه تأکید کرد که سوریه اطمینان دارد که ایران می تواند از پیامدهای این موضع خصمانه دولت آمریکا عبور کند.این منبع به خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گفت که خروج واشنگتن از برجام بار دیگر ثابت کرد که آمریکا معاهدات و توافقات بین المللی را نادیده می‌گیرد و بدان پایبند نیست.این منبع مذکور خاطر نشان کرد که واکنشهای بین المللی در محکومیت و ابراز انزجار از این تصمیم آمریکا، انزوای این کشور و نادرست بودن سیاستهای آن را نشان داد؛ سیاستهایی که میتواند تنشها را در جهان افزایش دهد.
ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال 1394 به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 6

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 513487

  • بازديدکنندگان امروز : 130

  • کل بازديدکنندگان : 1043436

پیوندها