نسخه چاپي
1397/04/19 :: ١٣:٢٤ 

تفرقه افکنان به دست خود رسوا می شوند

وحدت و تعامل سیاسی ضرورتی است که در شرایط کنونی کشور بیش از هر زمانی احساس می شود، تفاسیر و اظهارنظرهای غیر معقول، خلاف قاعده و همسو با دشمن، آفتی است که این ضرورت را به چالش می کشد.

تفرقه افکنان به دست خود رسوا می شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در سوئیس و اتریش، تهدید به صفر رساندن صادرات نفت ایران را گزافه گویی دانست و گفت: در صورتی که نفت این کشور از منطقه صادر نشود، دیگر کشورها هم قادر به صادرات نخواهند بود.
این اظهارات اگر چه به مذاق آمریکا و دشمنان منطقه ای ایران خوش نیامد و برخی آن را ادامه اقدامات تهدیدآمیز تهران در منطقه و جهان قلمداد کردند اما از سوی مردم، مقام ها و شخصیت های سیاسی و غیر سیاسی کشور تقدیر شد به طوری که سردار «قاسم سلیمانی» در نامه ای به رییس جمهوری نوشت: فرمایشات حضرتعالی مایه مباهات و افتخار است... به عنوان سرباز ولایت و این ملت سرفراز عرض می‌کنم: این همان دکتر روحانی است که ما شناخت داشتیم و داریم. دست شما برای ایراد این سخنان به موقع، حکیمانه و صحیح می بوسم و برای هر سیاستی که مصلحت نظام اسلامی باشد در خدمت هستیم.
به رغم استقبال و تقدیر از سخنان روحانی در داخل کشور، برخی در ادامه جریان سازی های خود در سال های اخیر به این رویداد واکنش نشان دادند، به طوری که حمید رسایی نماینده اصولگرای پیشین مجلس و از منتقدان دولت و برجام در صفحه توییتر خود نوشت: «به تاریخ که نگاه می‌کنم امثال اشعث کندی و ابوموسی اشعری یک عمر به امام علی (ع) خون دل دادند. یکی، دو بار هم در حرف و نه در عمل، مواضع درست داشتند اما مالک‌ اشتر برای دست‌بوسی از آنها دستپاچه نشد.»
کاربران به این توییت واکنش نشان دادند و آن را «توهین»، «بی احترامی» و «اشتباه» توصیف کردند و ضمن یادآوری ضرورت اخلاق سیاسی به نگارنده و ابراز تاسف از موضع گیری های شخصی، جناحی و بی بصیرتی؛ چنین اظهاراتی را موجب تفرقه در کشور دانستند.
خبرنگار گروه سیاسی ایرنا در این زمینه با حجت الاسلام والمسلمین محسن غرویان استاد حوزه و دانشگاه، فیاض زاهد استاد دانشگاه و فعال سیاسی و جلال جلالی زاده فعال سیاسی و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی به گفت و گو پرداخت و نظرات آنها را جویا شد.

**تفرقه افکنان به دست خود رسوا می شوند
غرویان استاد حوزه و دانشگاه و صاحبنظر سیاسی در این زمینه با بیان این که «در شرایط کنونی کشور به ثبات و آرامش سیاسی نیازمند است»، گفت: به نظر می رسد اهل حل و عقد و عقلای کشور به این گونه اظهارات تند و خشن علیه دولت توجهی ندارند و مردم نیز یک حالت تنفر و اشمئاز از این تفرقه افکنی ها پیدا کرده اند. 
وی افزود: در شرایط کنونی به ویژه در خصوص مسائل بین المللی مرتبط با ایران، کشور به فضای آرام، نرم و مسالمت آمیز نیازمند است و در این شرایط هر نوع اظهار نظر و اقدامی باید موجب دلگرمی مردم و آرامش در جامعه باشد.
این استاد حوزه و دانشگاه با یادآوری این که «اخلاص در نامه سردار سلیمانی به رییس جمهوری کاملا روشن است»، اظهار داشت: نظرات مخالف بوی نبود اخلاص و نفاق می دهد و تاثیری نیز در جامعه ندارد. غرویان تاکید کرد: فکر می کنم همه نهادهای موثر، فعالان سیاسی و امثال اینها باید از مواضع رییس جمهوری تقدیر و از دولت حمایت و پشتیبانی لازم را داشته باشند تا بتوانیم در برابر فشار و توطئه های آمریکا، صهیونیست ها و دشمنان کشور بایستیم. این یک باب برای وحدت ملی و انسجام مردم است.
وی ضمن تاکید بر این موضوع که «تفرقه افکنان به دست خود رسوا می شوند»، عنوان کرد: اینگونه تفرقه انگیزی بر انزجار مردم نسبت به گروه ها و اشخاص تفرقه افکن و منافقین چند چهره می افزاید. سال های سال یک عده خناسان وسوسه های تفرقه افکنانه داشتند و به هیچ نتیجه ای نرسیدند.
وی تصریح کرد: مردم در دو انتخابات سال های 95 و 96 پاسخ دندان شکنی به آنها دادند. اما آنان بر اساس بی اخلاصی و خصلت های نادرست اخلاقی که دارند به رویه خود ادامه می دهند و چنین اظهار نظرهایی را مطرح می کنند.
این استاد حوزه و دانشگاه افزود: به نظر من مردم ایران روز به آگاه تر شده اند و مهم این است که ملت به عنوان کانون اصلی قدرت نظام و حاکمیت آگاه باشد و صادقان را از کاذبان تشخیص دهد و پشتیبان دولت منتخب خود باشد؛ در این شرایط مسیر پیشرفت ما بازتر خواهد شد.
وی با تقبیح این تفرقه افکنی ها گفت: بزرگ ترین جرم کسانی که علیه دولت و برجام تفرقه افکنی و موضع گیری می کنند، این است که همراه با ترامپ هستند و حرف هایی خوشایند ترامپ و مخالفان کشور و نظام شعار داده و عمل می کنند و همسو با آن ها و در جهت اغراض دشمنان در کشور تفرقه افکنی و دولت و برجام را تضعیف می کنند و این یک خیانت بزرگ است.

**موضع گیری های تنش زا، باعث سوء استفاده دشمن می شود 
جلال جلالی زاده فعال سیاسی نیز با بیان این که «اخلاق ایجاب می کند که انسان در هر موقعیتی جانب انصاف را داشته باشد» به ایرنا گفت: این افراد تلاش می کنند با زیر سوال بردن و تحقیر دیگران و ایجاد شبهه و شک و تردید در اظهارات و عملکرد دولت هم خود را مطرح و هم وحدت کشور را تضعیف کنند. 
وی افزود: اخلاق و انصاف سیاسی حکم می کند که اگر انتقادی می شود یک نقد سازنده ، درست و مبنایی و بیشتر در راستای سازندگی، رفع ضعف ها و نقص های مخاطب باشد نه این که رویه تخریب و تضعیف را دنبال کند.
وی افزود: در شرایط کنونی باید بیشتر تلاش شود که دست وحدت را به سوی همدیگر دراز کنیم و نگذاریم اختلافات گذشته موجب ناامیدی و یاس در جامعه و میان مردم باشد.
این فعال سیاسی همچنین اظهارداشت: اگر فضای داخلی کشور تنش زا و مملو از اختلاف و یاس و بی اعتمادی باشد، روابط و سیاست خارجی را تحت تاثیر قرار می دهد به مانند این که یک ملت، گروه یا خانواده میان خود ناسازگاری داشته با نبود انسجام و بی اعتمادی درگیر باشند و نیروهای همدیگر را خنثی کنند و در نتیجه در مقابل بیگانگان و دشمنان خارجی ضعیف خواهند بود.
جلالی زاده ادامه داد: در واقع شرایط نابسامان و زمینه های داخلی به ویژه به لحاظ سیاسی دست دشمن و فرصت طلبان خارجی را باز می گذارد و باعث می شود در عرصه بین المللی نیز نسبت به منافع ملی نظر مثبت و مساعدی شگل نگیرد.
وی ضمن تاکید بر این موضوع که«این اظهارنظرها از آنجا که از پشتوانه قوی برخوردار نیستند، تاثیر گذار نخواهند بود»، افزود: با وجود این باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که این شرایط گاهی اوقات بر مواضعی که نسبت به ایران از سوی خارجی ها اتخاذ می شود تا اندازه ای تاثیر گذار بوده و موجب سوء استفاده آنها در قبال کشور می شود. 

**تفاسیر غلط از اسلام هیچ تاثیری در وحدت ملت و دولت ندارد
همچنین فیاض زاهد استاد دانشگاه و فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که «در شرایطی که عقلا و علمای کشور بر وحدت ملت و همدلی با دولت تاکید می کنند، این موضع گیری های علیه دولت، رییس جمهوری و شخصیت های سیاسی و غیر سیاسی ناشی از چیست» به ایرنا گفت: آقای رسایی که در توییت خود از تاریخ اسلام بهره برده بودند، بهتر است به تاریخ خوارج نیز رجوع کنند؛ خوارج کسانی بودند که با تحجر و عمل به پوسته دین به اسلام ضربه زدند و در برهه های مختلف نیز خود را نشان داده اند. وی افزود: آقای رسایی که الان دستش از قدرت بیرون است باید بیشتر مطالعه کند.
وی با ابراز تاسف از «چنین موضع گیری ها و تفاسیر غلط و عوام فریبانه از تاریخ اسلام»، گفت: ما در جبهه خطرناکی قرار داریم که یک سوی آن عربستان و پول های این کشور برای حمایت از دشمنان ایران در سوی دیگر اسرائیل و توطئه های این کشور است و از طرفی با سیاست ها و دشمنی های جاهلانه و غیر عقلانی ترامپ روبرو هستیم که جامعه جهانی از آن پرهیز می کند. 
این صاحبنظر سیاسی تاکید کرد در این شرایط آقای رسایی کدام جبهه را انتخاب می کند؛ جبهه تعامل و وحدت و همراهی با ملت ایران و دولت و نظام جمهوری اسلامی که در نوک پیکان چنین مواجهه ای است یا پشت به ملت و دولت و نظام ایستاده است.
زاهد خاطرنشان کرد: این موضع گیری ها هیچ تاثیری در وحدت ملت ایران ندارد زیرا گاهی جامعه در شرایط بروز فتنه، بحران و امثال آن، جبهه و اختلافات خود را فراموش می کند. چنان که مردم اکنون با وجود برخی انتقادها به دولت می دانند که مشکلات و مسائل کشور از کجا ریشه می گیرد. 
وی یادآور شد: در واقع با چنین موضع گیری هایی، جامعه دسته بندی ها و اختلاف افکنی های سیاسی را به یاد می آورد و برای جلوگیری از قدرت گرفتن ها و رسمیت یافتن مواضع نادرست آنها در کشور تلاش می کند.


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 16

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 7724

  • بازديدکنندگان امروز : 654

  • کل بازديدکنندگان : 710884

پیوندها