نسخه چاپي

1399/06/26 :: ١١:٤٠ 

جو بايدن و وعده تحقق آرزوهاي ترامپ عليه ايران

نامزد دموكرات انتخابات رياست جمهوري آمريكا يادداشتي را درباره ايران نگاشته كه گوياي سياست احتمالي او در قبال تهران، در صورت رسيدن به قدرت در كاخ سفيد است و نشان مي دهد كه او نيز برخلاف آنچه كه برخي ها اميدوار هستند، تفاوتي با همتاي جمهوريخواه ندارد.

 جو بايدن و وعده تحقق آرزوهاي ترامپ عليه ايران


به گزارش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی انتخابات رياست جمهوري در آمريكا قرار است در نيمه آبان ماه سال جاري برگزار شود. با نزديك شدن به اين انتخابات، گمانه ها در خصوص اينكه انتخاب كدام گزينه به عنوان رئيس جمهور آمريكا به نفع ايران خواهد بود، شدت گرفته است. مقامات رسمي ايران در چندين نوبت گفته اند كه اينكه رئيس جمهور آمريكا جمهوريخواه باشد يا دموكرات، تفاوتي براي ايران نمي كند، چرا كه روساي جمهور هر دو حزب آمريكا همگي سياست هاي خصمانه اي را در قبال ايران اتخاذ كرده اند.

جو بايدن، كانديداي دموكرات انتخابات رياست جمهوري آمريكا به تازگي يادداشتي را در وبسايت شبكه خبري «سي ان ان» منتشر كرده است كه به موضوع ايران و سياست احتمالي وي در اين زمينه در صورت انتخاب به عنوان رئيس جمهور مي پردازد. يادداشت جديد او تقريبا مؤيد انتظارات و اظهارات و مواضع مقامات رسمي ايراني است.

عنوان مقاله بايدن تقريبا خلاصه و هدف سياست خارجي وي در قبال ايران را به زباني ساده بيان مي كند: «راه بهتري براي فشار بر ايران وجود دارد».

گزاره فوق نشان مي دهد كه بايدن اختلاف نظري را با دونالد ترامپ، رئيس جمهور فعلي آمريكا در زمينه اصل فشار بر ايران ندارد، بلكه تفاوت آنها در روش، كيفيت و سليقه اعمال فشار بر تهران است.

بايدن در بخشي از يادداشت خود سياست ترامپ در قبال ايران را به چالش مي كشد و مي نويسد كه «وعده ترامپ براي ممانعت از رفتار تهاجمي تهران در منطقه...حرف هاي توخالي بوده است». اين نكته نشان مي دهد كه بايدن معتقد است كه فشار فعلي آمريكا بر ايران شعار توخالي است و بايد در عمل فشار واقعي بر ايران وارد كرد. به عبارتي او طرفدار فشار بيشتر بر ايران است.

بيشترين قوانين تحريمي ايران در دولت اوباما

اما عده اي با اشاره به انعقاد برجام در دوران تصدي باراك اوباما كه بايدن معاون اول او بود، معتقدند كه دولتي دموكرات و به رهبري بايدن در آمريكا به نفع ايران خواهد بود. اما نكته آنجاست كه دولت اوباما سنگين ترين و شديدترين تحريم ها عليه ايران را وضع كرد. كافي است تعداد قوانيني كه كنگره در تعامل با دولت آمريكا عليه ايران وضع كرده، بررسي شوند. هم به لحاظ تعداد و هم كيفيت، دوران اوباما حائز رتبه اول است و تقريبا نزديك به 40 درصد قوانين تحريمي در زمان اوباما به قانون تبديل شده اند.

5 قطعنامه ضد ايراني شوراي امنيت در دوران اوباما

در دوران اوباما 5 قطعنامه در شوراي امنيت سازمان ملل تصويب شد كه از جمله مهمترين آنها قطعنامه 1929 بود. با تصويب قعطنامه 1929، آمريكا با استفاده از زمينه سازي هاي بين المللي كوهي از قوانين محدود كننده به خصوص تحريم هاي ثانويه را به تحريم رساند. قطعنامه هاي ديگر شامل 1984، 2049، 2105 و 2159 ساير قطعنامه هايي بودند كه در دوران دولت قبلي كه دموكرات بود تصويب شدند.

ايجاد اجماع ضدايراني

دولت اوباما به واسطه هماهنگي بين آتلانتيك و بسيج بسياري از كشورها سعي كرد كشورها و سازمان هاي بين المللي را در اعمال تحريم ها عليه ايران همراه سازد. تصويب قطعنامه هاي شوراي امنيتي در همين راستا بود.

تغيير كيفي تحريم ها در دوران اوباما

تحريم هاي ضدايراني دولت اوباما فقط به لحاظ كمي قابل ملاحظه نبود، بلكه ماهيت و كيفيت آنها نيز تفاوت داشت. دولت اوباما تلاش كرد تحريم هاي ضدايراني را از تحريم هاي هدفمند به تحريم هاي جامع تبديل كند. اين تحريم ها همچنين از تحريم هاي يكجانبه و سرزميني آمريكا به تحريم هاي فراسرزميني (secondary sanctions) توسعه يافت.

دولت اوباما همچنين سعي كرد كه تحريم ها را به حوزه مالي، بانك مركزي، انرژي و صنايع مهم تعميم دهد.

فشار هوشمندانه تر بايدن

يادداشت جديد جو بايدن در سي ان ان هم بر همين مبنا تاكيد مي كند كه نه تنها دموكرات ها به فكر كاهش فشار به ايران نيستند، بلكه آنها هم همچون جمهوري خواهان به دنبال شديدترين فشارها عليه مردم ايران هستند و در اين مسير صرفاً به راهكارهاي هوشمندانه تر مي انديشيند.

بازگشت مشروط و بودار به برجام

بايدن در يادداشت خود مي نويسد كه اگر ايران به تعهدات سختگيرانه برجام پايبند باشد، آمريكا نيز به توافق هسته اي بازخواهد گشت. كانديداي دموكرات انتخابات رياست جمهوري رعايت تقدم و تأخر اتفاقات را نمي كند. اگر به فرض بنا بر از سرگيري تعهدات باشد، اين آمريكاست كه ابتدا بايد به توافق برگشته و سپس ادعاي پايبندي ديگران به تعهدات را بكند.

گزاره دوم اين است كه بايدن بازگشت به برجام را آغازي براي تشديد محدوديت هاي هسته اي و برجامي عنوان كرده و فشار بيشتر بر ايران در حوزه هاي ديگر نظير موشكي، منطقه اي و حقوق بشري را در چشم انداز خود متصور است. به عبارتي، بايدن هدف از بازگشت به برجام را نه رفع تحريم ها، بلكه اجماع سازي عليه ايران و فشار بر تهران در حوزه هاي متنوع است.

يادداشت بايدن در اصل نقشه راه و نسخه اي براي رسيدن به تمناهاي آمريكايي است؛ او در همان راستاي رسيدن به آرزوهاي ترامپ از مسيري ديگر است.

يادداشت نامزد دموكرات بر رويكرد سنتي روساي جمهور آمريكا در قبال اسرائيل مهر تاييد مي زند. او در اين مطلب تاكيد مي كند كه اگر رئيس جمهور شود همكاري نزديكي را با اسرائيل عليه ايران خواهد داشت.

نكته آخر اين كه گلايه بايدن از ترامپ بخاطر خروج از برجام، از زاويه كاهش فشار بر ايران است، وگرنه او هيچ اشاره اي به خلف وعده يا بازگشت تحريم ها نمي كند. او مجدد چهره شريرانه اي از ايران را در منطقه به تصوير مي كشد، بدون اينكه به ترور فرماندهي اشاره كند كه سردمدار مبارزه با تروريسمي بود كه تحت حمايت آمريكا در منطقه شكل گرفت. بايدن جنگ يمن را در هم در بستر موضوعات مربوط به ايران مطرح مي كند و كوچكترين نامي از عربستان سعودي نمي برد.

اين نكات نشان مي دهد كه انتقادات دموكرات ها از دولت فعلي آمريكا در خصوص ايران، از حب تهران نيست، بلكه از بغض ترامپ است؛ انتقاداتي كه با رفتن ترامپ از كاخ سفيد تاريخ انقضاي آنها به سر آمده و اتفاقا همان ها مجدد به سياست رسمي در قبال ايران تبديل خواهند شد.

برآيند نكات فوق، به مفهوم ارجحيت ترامپ براي ايران نيست. بلكه جان كلام اين است كه رئيس جمهور آتي آمريكا، چه دموكرات باشد چه جمهوريخواه، تفاوت چنداني به حال ايران نمي كند و تهران فقط شاهد تغيير تاكتيك و نه راهبرد خواهد بود.


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 3

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 16588

  • بازديدکنندگان امروز : 3423

  • کل بازديدکنندگان : 2173648

پیوندها