نسخه چاپي
1399/05/12 :: ٠٨:٠٣ 

نیم نگاهی به یکی از انقلابی ترین نهادها در ساختار جمهوری اسلامی ایران

تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یکی از دستاوردهای ارزشمند انقلاب شکوهمند اسلامی ایران است که با رهبری پیامبر گونه حضرت امام (ره) و حضور گسترده و فداکارانه مردم ایران اسلامی به پیروزی رسید و امروز هم با رهبری حکیمانه و مدبرانه و شجاعانه رهبر معظم انقلاب به حرکت احیا گرانه و بیدارکننده خود ادامه می‏دهد. از سویی هم برای حرکت و استمرار انقلاب اسلامی بدون تدبیر و تشکیل نهادها و سازمان‏ها و تشکیلاتی که بتواند رسالت آن را تبیین کند امکان‏پذیر نیست.

نیم نگاهی به یکی از انقلابی ترین نهادها در ساختار جمهوری اسلامی ایران


شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، یکی از کهن‌ترین و پرسابقه‌ترین نهادهای نظام جمهوری اسلامی ایران است'
مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یکی از دستاوردهای ارزشمند انقلاب شکوهمند اسلامی ایران است که با رهبری پیامبر گونه حضرت امام (ره) و حضور گسترده و فداکارانه مردم ایران اسلامی به پیروزی رسید و امروز هم با رهبری حکیمانه و مدبرانه و شجاعانه رهبر معظم انقلاب به حرکت احیا گرانه و بیدارکننده خود ادامه می‏دهد. از سویی هم برای حرکت و استمرار انقلاب اسلامی بدون تدبیر و تشکیل نهادها وسازمان‏ها وتشکیلاتی که بتواند رسالت آن را تبیین کند امکان‏پذیر نیست.

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در 22 بهمن ماه سال 1357 و استقرار حکومت جمهوری اسلامی که قرن هاست از غروب ظاهری نبوت و امامت، اولین حکومت برپایه فقاهت و عدالت بود، موضوع مشارکت مردم درعرصه های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت. زیرا نقش و حضور مردم در سرنگونی انقلاب بویژه در مقابله با توطئه های مختلف استکبار و عوامل داخلی آن در سال های آغازین انقلاب اسلامی بسیار برجسته بود.

حضور مردم در دوران دفاع مقدس و حماسه آفرینی آنان نقش ویژه ای ایفا کرد و دوران سازندگی کشور و عرصه های دیگر انقلاب حضور میلیونی امت نستوه و سلحشور ایران اسلامی همواره یک معیار تعیین کننده محسوب می شد. از سوی دیگر لزوم ارائه و تبیین دیدگاه ها و اندیشه های اسلامی و انقلابی نظام در ابعاد مختلف از طریق نکوداشت رخدادها، مناسبت ها و مراسم جمعی که خود مصداقی از تعظیم شعائر الهی است، ایجاب می کرد تا مرکزی به منظور سیاست گذاری، برنامه ریزی، نظارت مدیریت، هماهنگی و اجرای در برگزاری مراسم رسمی و عمومی کشور و نیز فراهم ساختن امکان هماهنگی بیشتر در نهادهای مسئول و اجتناب از تداخل کارها، به نام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در 12 مرداد 1359 با موافقت امام خمینی (ره) تشکیل گردید.

همواره یکی از تشکیلات و نهادهای نوپائی که به حق امتحان خود را در این عرصه پس داده و نمره ممتاز را در خصوص انجام رسالت و وظایف خود کسب نموده است شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در ایران بوده است .شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بر اساس مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی در فهرست نهادهای عمومی غیردولتی قرار گرفته و برابر بخشنامة ریاست محترم جمهوری اسلامی وقت (۱۳۶۹) مسئولیت برنامه ریزی، هماهنگی، سیاستگذاری، نظارت و اجرای مراسم رسمی و مناسبت‏های عمومی نظام جمهوری اسلامی ایران را عهده دار می باشد.
این مسئولیت و وظایف خطیر با توجه به اهداف تعیین شده برای شورا می تواند نقش موثر در جهت فرهنگ سازی مناسبت‏ها و جریانات انقلابی ایفا نماید. چرا که به مرور زمان سازمان‏های دولتی و نهادهای اجرائی به وظایف ذاتی و سازمانی خود پرداخته و از فضای این مناسبت‏ها و شعائر انقلاب فاصله بگیرند . از سوی دیگر تعدد دستگاه‏ها ومراکز تبلیغی و تنوع هر یک در مواجهه با مناسبت‏ها و رخدادهای انقلاب لزوم ایجاد هماهنگی و حفظ انسجام منطقی بین دستگاه‏ها را بیش از پیش بر همگان روش می ‏سازد از اینجاست که باید به نقش هماهنگ نمودن و انسجام بخشیدن شورا در سیاست‏گذاری ؛ برنامه ریزی و اجرائی کردن این امور و تعیین مسئولیت‏ها و وظایف هریک از سازمان‏های نقش آفرین اشاره کرد نقشی که شورا در تنویر افکار عمومی ، ترغیب ، بسیج و فراخوان عمومی مردم برای حضور در صحنه‏ های انقلاب ، هماهنگی برای انجام وظایف نهادها و دستگاه های عضو و برگزاری مراسم تجلیل و بزرگداشت مناسبت ها و رخدادها ایفا می کند از اتفاقات و حرکت‏های موثر و ماندگاری است که از دوران تاسیس و فعالیت آن شاهد هستیم.

در همین راستا رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت ا… العظمی خامنه ای (مدظله العالی) در ملاقات مسئولان شورا با ایشان در 29 دی ماه 1388 با تجلیل از خدمات و عملکرد شورا فرمودند: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یکی از کهن‌ترین و پرسابقه‌ترین نهادهای نظام جمهوری اسلامی ایران است. به هر حال شورا در طول سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون در جهت ایجاد همبستگی بین تشکل‏ها و جناح های مختلف سیاسی برای برگزاری مراسم و آیین‏های بزرگداشت و ایجاد تمهیدات لازم به منظور حضور مستمر مردم در صحنه و پاسداری از دستاوردهای انقلاب و ارزش های آن و نیز اعلام مواضع نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به سیاست‏های استکبار جهانی و بالاخره تعظیم شعائرانقلاب، نقش برجسته ای را ایفا کرد‏ه است.

همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی در ملاقات با اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در دوازدهم دی ماه 1369 با تجلیل از خدمات و عملکرد شورا می فرمایند '... البته اگر ما این شورای هماهنگی را نداشتیم بی شک ناسازگاری ها و اشکالات فراوانی را در ایجاد، اداره و راه اندازی مراسم مختلف شاهد بودیم. بحمدا... این شورا تشکیل شد و به همان دلیل هم این شورا باید بماند.'

در نگاه و کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی می بایست مابین تبلیغات کاذب و غیرواقعی قدرت های خارجی و تبلیغات صحیح و سالم تفکیک قائل شد، تبلیغاتی که آموزه های قرآنی را مد نظر قرار داده و همواره در پی آن است تا حقیقت درخشنده ای همچون توحید و اسلام را بر مردم ارزانی دارد. امام خمینی (ره) بنیان گذار انقلاب اسلامی نیز اساس تبلیغات را 'معنویات' و اصول مبتنی بر شعائر اسلامی دانسته و در جمع اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در تاریخ 02/06/1362 می فرمایند: '... تبلیغات باید بر اساس معنویات باشد، معنویات اساس اسلام است. سعی کنید معنویات را زیاد کنید و از تشریفات تا آنجا که مقدور است بکاهید...' .

امروز، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در رویکردی فراجناحی و در قامت یکی از کهن ترین نهادهای انقلابی و اسلامی در تاریخ جمهوری اسلامی همواره در تلاش است تا در فضای ملتهب منطقه ای و فرامنطقه ای با تشخیص سره از ناسره گام در راهی پرخطر نهاده و در مقابل شانتاژهای تبلیغاتی و توطئه های استکباری در داخل و خارج ایستاده و امور تبلیغی جمهوری اسلامی ایران را مدیریت و رهبری نماید. مهمترین ماموریت و اساسی ترین چشم انداز این نهادِ کهن و انقلابی این است که با بزرگداشت مراسم و مناسبت های انقلاب اسلامی همواره در جهت ترویج آرمان های انقلاب سال 57 حرکت کرده و با تأسی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب از کم رنگ شدن این اهداف و آرمان ها جلوگیری نماید. جمال خان محمدی

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 2

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 6743

  • بازديدکنندگان امروز : 339

  • کل بازديدکنندگان : 1917975

پیوندها